Popyt na wspomaganie

Intentia - System Movex

Intentia wciąż inwestuje w to, co zawsze było jej atutem - planowanie produkcji. Moduł Advanced Production Planner został rozbudowany o możliwość planowania zgodnie z teorią ograniczeń, sprowadzającą się, w największym skrócie, do maksymalnego dociążenia zasobu stanowiącego wąskie gardło i umiejętnego zarządzania buforami (zwykle liczonymi w dniach zapasu), by jak najlepiej wykorzystać jego możliwości produkcyjne. Takie podejście sprawdzi się głównie w powtarzalnej wielkoseryjnej produkcji dyskretnej, i to takiej, w której wąskie gardła są dobrze rozpoznane.

Kolejna nowość w sferze planowania to moduł do optymalizacji uzysku. Optymalizacja uzysku to osiąganie możliwie najwyższego zysku dla firmy, co jednak niekoniecznie przekłada się na postulat obniżenia bezpośrednich kosztów produkcji. Optymalizacja może polegać na jak najtańszym wyprodukowaniu dużej partii towaru w określonym czasie, np. dla dużej sieci detalicznej. Innym razem będzie oznaczać wyprodukowanie na magazyn w antycypacji zwiększonego popytu, a jeszcze innym - brak produkcji w związku z oczekiwanym spadkiem popytu. Celem optymalizacji może też być np. minimalizacja przezbrojeń maszyn czy priorytetowa realizacja zleceń dla określonych klientów.

Moduł optymalizacji to w sumie dedykowana aplikacja analityczna. Najpierw definiuje się model procesu produkcji, następnie uzupełnia się go parametrami, jak np. informacje o dostępnych zasobach i ich ograniczeniach, np. czasach przezbrojeń, a także, co ważne, informacje technologiczne, a więc opisy produktów, marszruty itd. Analiza sprowadza się do wybrania scenariusza najlepszego z punktu widzenia celu optymalizacji.

Poza produkcją ważną nowością jest wprowadzenie w budżetowaniu sprzedaży synchronizacji planowania ilościowego z wartościowym - oba te obszary korzystają z jednego źródła danych z automatycznym przeliczaniem oraz z jednego zestawu narzędzi, co jest pewnym ewenementem - w większości firm planowanie ilościowe odbywa się praktycznie w oderwaniu od planowania wartościowego. Intentia rozwija także system Movex w kierunku usługowym (serwis, naprawy, leasing, dzierżawa itp.). Na razie dostępna jest aplikacja dla notebooków, wkrótce ma się pojawić wersja dla urządzeń kieszonkowych.

Oracle - Oracle E-Business Suite

W listopadzie 2004 r. Oracle wprowadził na polski rynek Oracle E-Business Suite 11i10. Wśród ponad 2 tys. zmian w nowej wersji EBS znalazł się m.in. ulepszony moduł Advanced Planning & Scheduling (APS). Został on zintegrowany z działającym w czasie rzeczywistym motorem raportowania współpracującym z mechanizmem OLAP. Dzięki temu może się okazać interesującym narzędziem nie tylko dla działu produkcji czy zarządu, ale także dla sprzedawców i działów obsługi zamówień. Mając możliwość podejrzenia harmonogramów produkcji i zakupów w APS, osoba przyjmująca zamówienie nie jest skazana na udzielenie lakonicznej odpowiedzi, lecz zyskuje pole manewru do negocjacji.

W EBS 11i10 pojawiła się całkiem nowa aplikacja budżetowa - Enterprise Planning & Budgeting (EPB), która podobnie jak nowy APS będzie wykorzystywać możliwości tkwiące w raportowaniu w czasie rzeczywistym. Jest tu możliwość tworzenia strategicznych planów finansowych, budżetów rocznych, kroczących budżetów miesięcznych i kwartalnych itp. Oprogramowanie pozwala definiować globalne i lokalne formuły kalkulacyjne, projektować punkty kontrolne i alarmy, badać dotychczasowe dane i symulować przyszłe wyniki, zamieszczać w projekcie notatki i komentarze oraz wersjonować projekty.

Oracle wprowadził do EBS 11i10 kolejny już moduł logistyczny - Transportation Planning (TP). Uzupełnia on funkcjonalność modułów - Oracle Transportation i Oracle Shipping Execution - optymalizacją transportu z perspektywy bieżących decyzji spedycyjnych. Funkcjonalność nowego modułu obejmuje następujące problemy: konsolidacja mniejszych przesyłek w większe przewozy (i odwrotnie), optymalizacja tras, minimalizacja pustych przebiegów, płynność transportu (np. na potrzeby dostaw just-in-time).

Nowością nowej wersji Oracle EBS jest wsparcie dla radiowych metek RFID. Obsługa takich urządzeń w ramach systemu ERP może polegać np. na zmianie statusu towaru lub związanego z nim dokumentu, gdy tylko metki "zameldują" o przybyciu na miejsce czujnikom rozmieszczonym w magazynie. Można jednak wyobrazić sobie bardziej rozbudowane scenariusze.

PeopleSoft - System EnterpriseOne (dawniej JD Edwards)

PeopleSoft EnterpriseOne ERP 9 pojawiła się kilka miesięcy temu, wnosząc bardzo dużo istotnych nowości. Poniżej opisujemy te najważniejsze. Jedną z poważniejszych zmian jest rozbudowa modułu planowania produkcji o planowanie w warunkach ograniczeń zasobów, w tym ograniczeń wynikających z technologii produkcji. W module produkcyjnym rozszerzono funkcjonalność kalendarza produkcyjnego - oddzielny kalendarz można obecnie przypisać każdemu gniazdu produkcyjnemu w ramach jednego zakładu. To funkcja użyteczna zwłaszcza przy silnej kooperacji, np. w przemyśle motoryzacyjnym. Interesujące jest także rozszerzenie wariantowości na wszystkie poziomy definicji produktu, włącznie z Master Item.

Kolejna istotna nowość to zarządzanie partiami - do dwóch podstawowych dat: produkcji i ważności, PeopleSoft dodał 10 nowych. Pięć z nich jest zdefiniowane, m.in. sprzedaj do, data wejścia do magazynu itp. Pozostałe pięć użytkownik może określić dowolnie. Co ciekawe, każda z tych dat może być podstawą do zarządzania ruchem w magazynie (niezależnie od standardowych metod: FIFO, LIFO itp.). Nowe daty pozwalają powiązać partie z promocjami, wspomagają rezerwowanie produkcji i sprzedaży oraz ułatwiają raportowanie.


TOP 200