Open Source dla biznesu? 10 x TAK

Elastyczność

Jeśli używamy w firmie komercyjnych rozwiązań, takich jak na przykład Microsoft Windows czy Office, może się okazać, że następna wersja produktu ma znacznie wyższe wymagania sprzętowe i jej instalacja wymusi inwestycje w sprzęt. Oprogramowanie open source daje się zwykle instalować i używać nie tylko na najnowszym i najwydajniejszym sprzęcie, ale też na tym, który czasy świetności ma już za sobą. O aktualizacji sprzętu może więc decydować użytkownik, a nie producent oprogramowania.

Łatwość współpracy

W oprogramowaniu open source zwykle staranniej przestrzegane są otwarte standardy niż w oprogramowaniu komercyjnym.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Jeśli potrzebujemy, żeby dana aplikacja komunikowała się i wymieniała dane z innymi programami, rozwiązania open source mogą być właśnie tym, czego szukamy. Pakiety komercyjne nie zawsze wspierają otwarte standardy i bywa, że nie zapewniają pełnej zgodności z nimi, a czasami obsługują tylko własne formaty danych.

Przejrzystość

W zamkniętych platformach możemy jedynie polegać na zapewnieniach producenta, że dba on o to, by jego produkt był aktualny, bezpieczny i przestrzegał standardów. W programach z otwartym kodem źródłowym mamy więcej niż tylko wiarę - tu gra toczona jest w otwarte karty i cała społeczność ma dostęp do informacji o zmianach, dopasowaniu do standardów itp.

Wsparcie techniczne

Najlepszą możliwością rozwiązywania problemów technicznych jest wiedza społeczności skupionych wokół niego. W razie potrzeby możemy bez trudu sięgnąć na fora, po zasoby typu wiki, do grup dyskusyjnych itp. Dla bardziej wymagających często istnieje też możliwość wykupienia wsparcia technicznego (podobnie jak dla pakietów komercyjnych, choć po znacznie przystępniejszych cenach). Producenci oferowanego za darmo programowania open source często zarabiają właśnie na pomocy technicznej, przykładają więc do niej większą wagę niż firmy zarabiające głównie na sprzedaży swojego oprogramowania.

Koszty

Jeśli kupujemy oprogramowanie, pojawiają się zwykle dodatkowe koszty za wsparcie techniczne, aktualizacje, być może jakieś dodatkowe oprogramowanie, które musimy kupić.

Legalnie kupione oprogramowanie OEM nie będzie już legalne i po migracji serwera na maszynę wirtualną, trzeba je będzie kupić drugi raz. Warto sprawdzić, czy nie można mieć więcej za znacznie mniejszą cenę, decydując się na open source, choć i tu należy uwzględnić wydatki na szkolenie czy ewentualne dostosowanie kodu do potrzeb naszego przedsiębiorstwa.

Darmowa jazda próbna

Nim podejmiemy decyzję o korzystaniu z open source, warto je najpierw przetestować. Przyjrzenie się wielu z nich ułatwią nośniki tylu LiveCD i Live USB, a także jeszcze wygodniejsze, gotowe do uruchomienia obrazy wirtualnych maszyn. Nie musimy się więc angażować w dane rozwiązanie dopóki nie przetestujemy go i nie upewnimy się, że jest właśnie tym, czego szukaliśmy. Oczywiście nie jest prawdą, że zawsze należy sięgać po open source, ale nim wydamy niemałe pieniądze, warto zobaczyć, czy nie uzyskamy czegoś równie dobrego a może nawet lepszego - nie wydając prawie nic.


TOP 200