Open Source dla biznesu? 10 x TAK

Open source to nie tylko oszczędności i oprogramowanie często błędnie postrzegane jako rozwiązanie "dla pasjonatów, których nie stać na drogie komercyjne pakiety". Dlaczego warto czerpać z "otwartego źródła"? Na to jedno pytanie mamy aż 10 odpowiedzi.

Wiele firm i organizacji, które sięgnęły po linuksa czy inne oprogramowanie open source, odkryło, że cena nie jest jego jedyną zaletą. Okazuje się, ze wiele z tych, które zwróciły się ku tym rozwiązaniom w czasie ostatniego kryzysu, nie wymieniły ich na pakiety komercyjne, gdy już mogły sobie na to pozwolić. Gdyby przyczyną korzystania z open source były tylko oszczędności, zapewne by tak było.

Poniżej prezentujemy 10 powodów, które przemawiają za tym, że warto poszukać miejsca w swoim biznesie dla darmowych rozwiązań.

Bezpieczeństwo

Trudno o lepsze potwierdzenie korzyści płynących z dostępnego publicznie kodu dla bezpieczeństwa niż opublikowana w listopadzie 2010 r. przez firmę Coverity lista błędów znalezionych w systemie Android. Oczywiście nie byłoby jej, gdyby kod źródłowy jądra tego systemu nie był dostępny dla wszystkich. To prawda, Android nie do końca jest otwarty, ale powyższy przykład pokazuje, że Prawo Linusa (nazwanego na cześć Linusa Tarvaldsa, twórcy Linuksa) - jeżeli wystarczająco dużo uważnych obserwatorów przygląda się oprogramowaniu, żaden błąd w nim zawarty nie będzie groźny - sprawdza się i w przypadku tej platformy.

Przeciwieństwem Prawa Linusa jest polityka określana terminem "bezpieczeństwa przez niezrozumiałość" (security through obscurity). Warto jednak zwrócić uwagę, że z braku publikacji takich raportów, jak ten firmy Coverity dla systemów Windows czy iOS, wcale nie wynika, że są one bezpieczniejsze. W przypadku zamkniętych platform nikt poza ich producentami nie ma pojęcia, ile zawierają błędów. Jest też mało prawdopodobne, by ograniczona liczba programistów i testerów była w stanie tak sprawnie lokalizować i eliminować błędy w kodzie, jak to czyni ogromna międzynarodowa społeczność w programach z otwartym kodem źródłowym.

Błędy w open source zwykle są usuwane dość szybko, natomiast w świecie rozwiązań komercyjnych na niektóre łaty trzeba czekać dość długo, np. ostatnio odkryty błąd w module MHTML Internet Explorera doczekał się na razie tylko tymczasowego rozwiązania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200