Open Source dla biznesu? 10 x TAK

Jakość

Zastanówmy się, co ma większe szanse być bardziej dostosowane do naszych potrzeb: oprogramowanie napisane przez kilku programistów czy rozwijane przez tysiące deweloperów? To właśnie dlatego, że open source powstaje dzięki zaangażowaniu rzeszy programistów i użytkowników, powstaje w nim tyle nowych funkcji i ulepszeń.

Oprogramowanie z otwartym kodem źródłowym często bardziej niż pakiety komercyjne odpowiada oczekiwaniom użytkowników, ponieważ sami (o ile tylko potrafią) mogą je wyposażyć w potrzebną im funkcjonalność. A jeśli nie potrafią lub nie chcą, wówczas często okazuje się, że potrzebne nam rozwiązania napisał już ktoś inny.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Jedną z głównych przyczyn, dla których duże firmy sięgają po oprogramowanie open source, jest przewaga technologiczna takich rozwiązań nad pakietami komercyjnymi. Niedawno Londyńska Giełda zrezygnowała ze zbudowanej na MSSQL i .NET plaformy TradElect, zastępując ją rozwiązaniem pracującym na linuksie.

Łatwość dostosowania

Zaletą open source jest możliwość dostosowania istniejącego już programu do własnych potrzeb. Ponieważ jego kod jest otwarty, wystarczy go odpowiednio zmodyfikować, by dodać potrzebną nam funkcjonalność. Zlecenie prostej przeróbki odpowiadającego naszym potrzebom programu jest zwykle tańsze niż pisanie go od zera. Produktów komercyjnych nie da się przerobić.

Swoboda używania

Zastosowanie oprogramowania open source w biznesie pozwala uwolnić się od wielu ograniczeń z jakimi wiąże się korzystanie z komercyjnych pakietów.

Użytkownicy komercyjnych rozwiązań są na łasce producenta, jego wizji produktu, wymagań, priorytetów i planów czasowych. Są też ograniczeni w tym, co mogą robić za pomocą oprogramowania, za które płacą. W przypadku programów typu open source ich użytkownicy sami podejmują decyzje, na ilu procesorach, systemach i w jaki sposób będą z nich korzystać.


TOP 200