Niezwykłe perypetie wynalazców

Ewolucja technologiczna

Z analiz Altshullera wynika, że wszystkie systemy techniczne ewoluują zgodnie z naturalnymi i przewidywalnymi wzorcami. Poza tym wszystkie branże korzystają z tych samych podstawowych zasad innowacyjności, a te zasady mogą być uogólnione i stać się uniwersalne w zastosowaniu.

Okazało się, że w różnych branżach te same problemy rozwiązywane są wielokrotnie, z użyciem 40 podstawowych wyróżnionych przez niego zasad wynalazków. Altshuller uznał, że gdyby wynalazcy znali pracę swoich poprzedników, mogliby pracować o wiele szybciej i efektywniej. Z tym postulatem zwrócił się do Stalina.

Zobacz również:

  • GenAI jednym z priorytetów inwestycyjnych w firmach
  • Szef Intela określa zagrożenie ze strony Arm jako "nieistotne"
  • International Data Group powołuje Genevieve Juillard na stanowisko CEO

Jego pomysł nie zyskał aprobaty partii i Altshuller został zesłany na Syberię. Nie porzucił tam pracy naukowej. Stworzył w łagrze swoisty uniwersytet, w którym inni skazani - intelektualiści, pisarze, wykładowcy - prowadzili zajęcia w swoich dziedzinach, i to pomagało im przetrwać opresję. Po śmierci Stalina Altshuller został zwolniony i w 1955 r. powrócił do swoich badań. Jednak sprzeciwiał się komercjalizacji metody i jej rozpowszechnianie przez wiele lat było bardzo powolne.

Jedna z podstawowych zasad TRIZ głosi: problem sam się powinien naprawić. TRIZ wprowadza takie pojęcia, jak: idealny rezultat końcowy i doskonałość, model funkcjonalny, analiza, lokalizowanie stref konfliktu.

Jednym z głównych założeń metody TRIZ jest konieczność eliminacji sprzeczności. TRIZ rozróżnia dwa rodzaje sprzeczności. Pierwszy rodzaj to sprzeczności techniczne. Nie można uzyskać pożądanego stanu, ponieważ coś innego w systemie to powstrzymuje. Gdy jeden z aspektów idzie lepiej, inny gorzej. Na przykład w sieci telekomunikacyjnej udaje się poprawić przepustowość łącza, ale wymaga ono więcej energii elektrycznej. Usługi są spersonalizowane, ale ich dostarczenie stało się skomplikowane.

Drugi rodzaj to sprzeczności fizyczne - jeden obiekt lub system ma sprzeczne wymagania. Na przykład oprogramowanie powinno być skomplikowane i dostarczać użytkownikowi wielu funkcjonalności i jednocześnie być proste w obsłudze.

Sklasyfikowane problemy

Problemy można podzielić na dwie podstawowe kategorie: te z ogólnie znanymi rozwiązaniami i te, na które rozwiązania nie są znane. Problemy z pierwszej grupy mogą zostać rozwiązane dzięki informacjom znalezionym w odpowiedniej literaturze naukowej lub dzięki wiedzy ekspertów z danej dziedziny. Rozwiązywanie problemów może przebiegać według schematu: konkretny problem - ogólny problem - ogólne rozwiązanie - konkretne rozwiązanie.

Jak pisze Glenn Mazur, były współpracownik Altshullera, w problemach, w których rozwiązaniem musi być nowy wynalazek i w których nie można oprzeć się na rozwiązaniach już istniejących, należy pokonać "psychologiczną inercję" samych inżynierów. Metody takie jak burza mózgów czy metoda prób i błędów mogą okazać się nieskuteczne, liczba prób będzie zbyt duża i może dojść do tzw. psychologicznej inercji - rozwiązania przerastają doświadczenie specjalisty i nie będzie on szukał alternatywnych technologii dla rozwinięcia nowych koncepcji.

Według zwolenników metody TRIZ, może okazać się, że wystarczy pokonać efekty "psychologicznej inercji" i wyjść poza osobiste doświadczenie.


TOP 200