Niezwykłe perypetie wynalazców

Do 1985 r. Alsthuller napisał ponad 14 książek, z których jedynie dwie zostały przetłumaczone na angielski. W publikacjach można znaleźć owoce analizy ponad 200 tys. patentów, z których 40 tys. zawiera najbardziej innowacyjne rozwiązania.

W tej chwili - jak podaje amerykański The Altshuller Institute for TRIZ Studies - poddano analizie ponad 2 mln patentów, aby zidentyfikować wzory i regularności, które odpowiadają za dalszy rozwój TRIZ.

Zobacz również:

  • GenAI jednym z priorytetów inwestycyjnych w firmach
  • Szef Intela określa zagrożenie ze strony Arm jako "nieistotne"
  • International Data Group powołuje Genevieve Juillard na stanowisko CEO

Jedną z pierwszych firm w USA, która skomercjalizowała TRIZ, była Invention Machine, stworzona w 1993 r. przez imigranta i dawnego ucznia Altshullera, Vala Tsurikova.

RAMKA

40 zasad

Narzędzia, które rozwinął Altshuller i jego zespół, to m.in.:

40 zasad (1946 - 1971), ARIZ (1959 - 1985), standardowe rozwiązania (1977 - 1985), naturalne efekty (1970 - 1980), wzory ewolucji (1975 - 1980).

Źródło: The Altshuller Institute for TRIZ Studies

RAMKA

ARIZ

ARIZ to algorytm rozwiązywania problemów związanych z wynalazkami, który stosuje się z narzędziami TRIZ. W uproszczeniu składa się z 9 etapów, takich jak: analiza zadania, analiza modelu zadania, określenie idealnego wyniku końcowego i sprzeczności fizycznej, sprawdzenie bazy informacji, zmiana lub zamiana zadania, analiza metody pokonania sprzeczności, zastosowanie rozwiązania, analiza procesu rozwiązania.

1. Sformułowanie problemu

2. Transformacja problemu w model

3. Analiza modelu

4. Rozwiązanie fizycznych sprzeczności

5. Sformułowanie idealnego rozwiązania

Źródło: G.S. Altshuller, "Elementy twórczości inżynierskiej", WNT, Warszawa 1983, serwis www.triz.ammo.pl/

RAMKA

Pięć poziomów wynalazków

Poziom pierwszy. Rutynowy problem projektowy rozwiązany dzięki dobrze znanym metodom w ramach danej specjalności. Nie potrzebna jest inwencja. Około 32% rozwiązań należy do tego poziomu

Poziom drugi. Drobne ulepszenia w działającym już systemie, dzięki metodom znanym w danej dziedzinie. Na ogół z pewnym kompromisem. Około 45% rozwiązań należy do tego poziomu.

Poziom trzeci. Fundamentalne ulepszenia do działającego systemu, dzięki metodom znanym spoza danej branży. Rozwiązane sprzeczności. Około 18% rozwiązań należy do tej kategorii.

Poziom czwarty. Nowa generacja, która używa nowych zasad, aby wprowadzić podstawowe funkcje do systemu. Rozwiązanie znalezione raczej w obszarze nauki niż technologii. Okolo 4% rozwiązań należy do tej kategorii.

Poziom piąty. Rzadkie odkrycie naukowe lub pionierskie wprowadzenie zupełnie nowego systemu. Około 1% rozwiązań należy do tej kategorii.

Źródło: www.Mazur.net

RAMKA

Podstawowe założenia TRIZ:

1. Problemy i rozwiązania powtarzają się w różnych branżach i dziedzinach nauki. Klasyfikacja sprzeczności w każdym problemie przewiduje kreatywne rozwiązania dla tego problemu.

2. Wzorce technicznej ewolucji powtarzają się w różnych branżach i dziedzinach nauki.

3. Kreatywne innowacje wykorzystują naukowe efekty spoza pól, w których zostały rozwinięte.


TOP 200