Kaseta kontra stelaż

Przejęcie tej ostatniej firmy (RNA) było o tyle istotne, że Dell udostępnił niedawno nowe oprogramowanie obsługujące dyski SSD (będące istotnym elementem serwerów kasetowych), oparte na technologii opracowanej właśnie przez RNA. To akcelerator dysków SSD noszący nazwę Fluid Cache 1.0. Powoduje on, że aplikacje uzyskują dużo szybciej dostęp do danych przechowywanych na dyskach SSD. Dell twierdzi, że dzięki oprogramowaniu Fluid Cache 1.0 czas oczekiwania na informacje zapisane w bazie danych może ulec znacznemu skróceniu, w niektórych przypadkach nawet o 90%.

Kaseta kontra stelaż

Serwer kasetowy Dell M420

Technologie opracowane przez Scalent przyczyniły się również do rozwoju serwerów kasetowych produkowanych przez firmę Dell. Chodzi np. o rozwiązanie noszące nazwę vStart, ułatwiające budowanie prywatnych chmur obliczeniowych wspieranych przez serwery tego rodzaju. Istotnymi elementami całej infrastruktury serwerów kasetowych oferowanych przez Dell są produkty ułatwiające wirtualizowanie zasobów. Są to rozwiązania opracowywane w ramach strategii VIS (Virtual Integrated System). Można tu wymienić takie aplikacje, jak AIM (Advanced Infrastructure Manager), VIS Self-Service Creator (oprogramowanie pozwalające oceniać i wybierać odpowiednie aplikacje biznesowe, a następnie wdrażać je do pracy) czy VIS Director (narzędzie do zarządzania całym wirtualnym środowiskiem pracy, które można integrować z innymi platformami, takimi jak np. Tivoli).

Zobacz również:

  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych
  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób
  • OpenAI rozważa stworzenie własnych układów scalonych AI

Dell produkuje serwery kasetowe zawierające procesory Xeon (Intel) oraz Opteron (AMD). W ofercie firmy znajdziemy sześć modeli PowerEdge: M420, M520, M610, M610x, M620 i M820. W grupie tej znajduje się jeden serwer oparty na procesorach Opteron (PowerEdge M820; serwer oparty na układzie Opteron 6100, 6200 lub 6300). Pozostałe zawierają intelowskie procesory Xeon. Serwery kasetowe firmy Dell mają różne wymiary: 1/4, 1/2 i "full height". Oznacza to, że w obudowie M1000E użytkownik może zainstalować 32 serwery mające wysokość 1/4, 16 serwerów mających wysokość 1/4 i 8 serwerów pełnowymiarowych.

Na uwagę zasługują szczególnie dwa modele serwerów kasetowych produkowanych przez Della: PowerEdge M420 i M820. Pierwszy to 2-gniazdowy (układy CPU) serwer kasetowy w wymiarze 1/4. Użytkownik może w jednej obudowie umieścić 32 takie serwery. Z kolei PowerEdge M820 to system obliczeniowy zawierający cztery gniazda na układy CPU, pracujący zgodnie z normą Fresh Air, która pozwala na zachowanie dużej gęstości komponentów przy znacznym obniżeniu kosztów chłodzenia. Charakterystyczną cechą tego serwera jest fakt, że zawiera on aż 48 gniazd na instalowanie modułów pamięci RAM. Dlatego można go wyposażyć w pamięć RAM o pojemności 1,5 TB. To serwer "full height" i obudowa M1000E może pomieścić osiem takich systemów obliczeniowych.

HP

To obecnie największy dostawca serwerów kasetowych. Firma przoduje na tym rynku nieprzerwanie od 2007 roku, mając w nim udział wahający się od lat w granicach ok. 50%. HP produkuje serwery kasetowe oparte na trzech różnych procesorach: intelowskich układach Xeon i Itanium oraz na Opteronach od AMD. Użytkownicy mają do wyboru dwie standardowe obudowy na instalowanie takich serwerów (nie licząc trzeciej, dedykowanej wyspecjalizowanym serwerom kasetowym linii Integrity NonStop, które charakteryzują się podwyższoną dostępnością).

HP ma w ofercie dwie obudowy do instalowania serwerów kasetowych: BladeSystem c7000 Platinum i BladeSystem c3000 Platinum. Obudowa c7000 ma wysokość 10U i można w niej zainstalować 8 kaset "full height" lub 16 kaset "half-height". Obudowa c3000 jest mniejsza: ma wysokość 6U i można w niej zainstalować 4 kasety "full height" lub 8 kaset "half-height". Kasety można mieszać, to znaczy w jednej obudwie można instalować obok siebie zarówno kasety "full height", jak i "half-height".


TOP 200