Kaseta kontra stelaż

Przegląd rynku

W dalszej części artykułu omówimy ofertę serwerów kasetowych wiodących producentów. Przegląd zaczynamy od firmy…

Cisco

Koncern zaczął produkować serwery kasetowe dość późno, bo w 2009 roku, projektując je na bazie technologii opracowanej przez przejętą wcześniej firmę Nuova (producent przełączników Ethernet). Cisco opracował następnie platformę obliczeniową UCS (Unified Computing System) oraz technologię ToR (Top-of-Rack; wysoko wydajne przełączniki Ethernet), korzystając przy projektowaniu tych rozwiązań również z wiedzy przejętej od firmy Nuova.

Zobacz również:

  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych
  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób
  • OpenAI rozważa stworzenie własnych układów scalonych AI

Architektura UCS różni się tym od podobnych rozwiązań oferowanych przez konkurencję, że do zarządzania całym środowiskiem obliczeniowym wykorzystuje przełączniki ToR. To bardzo wygodna i efektywna metoda wdrażania i konfigurowania środowisk obliczeniowych bazujących na serwerach kasetowych. Rozwiązania innych firm nie są tak jednorodne i decydując się na nie administrator musi wtedy wdrażać wiele dodatkowych aplikacji sieciowych, które zarządzają serwerami kasetowymi.

Ważne jest też to, że koncern zmodyfikował z czasem oprogramowanie UCS Manager w taki sposób, że może ono obecnie zarządzać również serwerami stelażowymi. Wcześniej administrator zarządzał obu tymi środowiskami za pomocą różnych narzędzi.

Kaseta kontra stelaż

Serwer kasetowy Cisco UCS 5100

Cisco ma w ofercie sześć modeli serwerów kasetowych linii UCS B, które można instalować w obudowie UCS 5100. Są to urządzenia: B22 M3, B200 M3, B250 M2, B230 M2, B420 M3 i B440 M2. Najmniejszy i najtańszy serwer (B22 M3) ma następującą konfigurację: dwa procesory Intel Xeon linii E5-2400, do 384 GB pamięci RAM (12 gniazd DIMM, do dwóch dysków twardych SAS/SATA/SSD (maks. pojemność 2 TB), kontroler RAID 0 i 1 oraz dwa gniazda na karty Mezzanine. Maksymalna przepustowość układów I/O serwera to 80 Gb/s. Obudowa UCS 5100 może pomieścić osiem serwerów B22 M3.

Z kolei najwydajniejszy i najdroższy serwer kasetowy (B440 M2) jest wyposażony w cztery intelowskie procesory Xeon E7-4800/8800. Inne parametry serwera to: możliwość zainstalowania czterech dysków SAS/SATA/SSD (o maks. pojemności 3,6 TB); maks. do 1 TB pamięci RAM i zintegrowany system RAID (0, 1, 5 i 10) oraz dwa gniazda na karty Mezzanine. Maks. przepustowość układów I/O serwera to 80 Gb/s. W jednej obudowie UCS 5100 można zainstalować cztery serwery B440 M2.

Dell

Firma ma w ofercie serwery kasetowe linii M, które produkuje od 2007 r. Wszystkie serwery linii M można instalować w obudowie M1000E. Firma wprowadziła do serwerów kasetowych w ostatnich latach wiele nowych technologii. Były to zarówno firmowe rozwiązania, jak i technologie, w posiadanie których Dell wszedł po przejęciu kilku producentów systemów obliczeniowych i podzespołów IT (takich jak Scalent, Force10, Compellent czy RNA).


TOP 200