Kaseta kontra stelaż

Oracle

Po przejęciu firmy Sun Oracle wszedł automatycznie w posiadanie serwerów kasetowych linii Sun Blade 6000, których premiera miała miejsce w 2007 r. Były to pierwsze serwery kasetowe firmy Sun. Firma wprowadziła wtedy do oferty dwa serwery kasetowe: Sun Blade X6250 (zawierające intelowskie procesory Xeon) oraz Sun Blade X6220 (zawierające układy Opteron). To właśnie te serwery (które zastąpiły serwery starszej generacji należące do linii 800) spowodowały, że Sun zaczął się liczyć na tym rynku. Oracle ma obecnie w ofercie serwery kasetowe Sun Blade oparte na dwóch platformach sprzętowych: na procesorach x86 oraz na procesorach SPARC T4.

Serwery kasetowe firmy Oracle znajdują zastosowanie szczególnie w obsługiwaniu aplikacji uruchamianych przez firmy telekomunikacyjne. Wiąże się to w dużej mierze z tym, że Oracle ma bardzo silną pozycję na rynku dużych baz danych, które stanowią integralną części aplikacji telco.

Zobacz również:

  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych
  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób
  • OpenAI rozważa stworzenie własnych układów scalonych AI

Serwery kasetowe produkowane przez Oracle można instalować w obudowie Sun Blade 6000. Ważne jest to, że w obudowie (która ma wysokość 10U) można instalować jednocześnie serwery oparte na różnych platformach sprzętowych (to znaczy serwery x86 i serwery Sparc). Zwolennicy serwerów x86 mają do dyspozycji trzy modele takich systemów obliczeniowych Sun Blade: X6270 M2 (maks. dwa procesory Intel Xeon 5600; 12 rdzeni obliczeniowych), X6275 M2 (maks. cztery procesory Intel Xeon 5600; 24 rdzenie obliczeniowe) i X3-2B (maksymalnie dwa procesory Intel Xeon E5-2600; 16 rdzeni obliczeniowych).

Oracle ma obecnie w ofercie cztery serwery kasetowe Sparc. To systemy noszące nazwę SPARC T4-1 (jeden procesor SPARC T4 2,85 GHz; osiem rdzeni obliczeniowych), SPARC T4-1B (jeden procesor SPARC T4 2,85 GHz; osiem rdzeni obliczeniowych), SPARC T4-2 (dwa procesory SPARC T4 2,85 GHz; szesnaście rdzeni obliczeniowych) i SPARC T4-4 (cztery procesory SPARC T4 2,85 GHz; 32 rdzenie obliczeniowe).

Fujitsu

Fujitsu oferuje serwery kasetowe, które można instalować w obudowach Primergy BX400 S1 lub Primergy BX900 S2. W pierwszej można instalować serwery Primergy BX920 S3 i BX924 S3. Użytkownicy obudowy Primergy BX900 S2 mają do dyspozycji serwery Primergy BX920 i BX924 S3. Są to wszystko systemy obliczeniowe oparte na intelowskich procesorach Xeon. Firma oferuje też gamę wyspecjalizowanych kaset, które zawierają przełączniki (Infiniband lub Ethernet) oraz systemy pamięci masowej (zarówno zawierające dyski twarde, jak pamięci taśmowe).

Inne firmy

Pozostałe firmy oferujące serwery kasetowe, które znalazły się w Magicznym Kwadrancie Gartnera to: NEC, SGI i Huawei. NEC ma w ofercie dwie obudowy na instalowanie serwerów kasetowych. Pierwsza obudowa nosi nazwę Sigmablade-H i została zaprojektowana z myślą o serwerach przeznaczonych dla większych przedsiębiorstw. Druga obudowa (Sigmablade-M) jest dedykowana mniejszym firmom. NEC rozwijał serwery kasetowe współpracując ściśle z firmami Egenera, Bull, Unisys i Blade Network (ostatnia firma została przejęta niedawno przez IBM).

SGI rozpoczął na dobre produkcję serwerów kasetowych po w 2009 r. Firma ma w ofercie klastry obliczeniowe SGI ICE X i SGI 8400, które są oparte na serwerach kasetowych.


TOP 200