Kaseta kontra stelaż

Czasy, gdy serwery kasetowe można było znaleźć tylko w dużych firmach, odchodzą powoli do przeszłości. Obecnie jest to już opłacalne ekonomicznie przedsięwzięcie nawet dla małych firm, którym do efektywnego funkcjonowania wystarczy ok. dziesięciu serwerów.

Systemy IT małych i średnich firm bazują obecnie w większości na serwerach stelażowych. Jednak i takie organizacje sięgają coraz częściej po serwery kasetowe. Wstępna kalkulacja mówi, że niewielkie centrum danych oparte na serwerach kasetowych będzie kosztować więcej niż takie same centrum oparte na serwerach stelażowych. Wynika to z faktu, że decydując się na kasety trzeba też kupić obudowę, w której takie serwery są instalowane. Jednak po dłuższej analizie okazuje się, że biorąc pod uwagę współczynnik ROI (zwrot kosztów z inwestycji), już po roku serwery kasetowe zaczynają przynosić wymierne oszczędności.

Czym serwery kasetowe różnią się od stelażowych? Od strony funkcjonalnej - właściwie niczym (świadczą te same usługi). Mają jednak inną konstrukcję, dlatego są zdecydowanie mniejsze. Szacuje się, że jeden serwer stelażowy zajmuje sześć razy więcej miejsca niż kasetowy. Biorąc pod uwagę współczynnik zagęszczenia systemów obliczeniowych, serwery kasetowe są więc bezkonkurencyjne.

Zobacz również:

Istnieje jeszcze jeden typ serwerów, które mogą konkurować z serwerami kasetowymi. Są to mikroserwery, instalowane również we wspólnej obudowie. Najczęściej w obudowie można zainstalować większą liczbę takich serwerów, zazwyczaj dwanaście, chociaż istnieją obudowy mogące pomieścić jeszcze więcej systemów obliczeniowych. Należy jednak pamiętać o tym, że mikroserwery nie pracują tak wydajnie jak serwery kasetowe, dlatego są przeznaczone do obsługi mniej wymagających aplikacji. Jeśli więc potrzebna jest większa liczba niezbyt wydajnych, odizolowanych od siebie serwerów, można się zdecydować na mikroserwery. W przeciwnym przypadku - to znaczy wtedy, gdy nieodzowne będą bardzo wydajne systemy obliczeniowe - należy zdać się na serwery kasetowe.

Udział serwerów kasetowych różnych producentów w rynku serwerów w ostatnich latach

Udział serwerów kasetowych różnych producentów w rynku serwerów w ostatnich latach

Typowy serwer kasetowy nie zawiera dysku twardego, dlatego jego system rozruchu bazuje na sieci SAN. A system ten jest zaprojektowany tak, że instalując nowy serwer kasetowy administrator nie musi wskazywać, z usług jakiego dysku będzie on korzystać. Najczęściej wystarczy wtedy podać tylko jeden parametr - pod kontrolą jakiego systemu operacyjnego będzie pracować serwer. Resztę załatwi sieć SAN, udostępniając serwerowi zarówno system operacyjny, jak i (jeśli jest to konieczne) dodatkowe sterowniki.

W obudowach przeznaczonych na serwery kasetowe nie instaluje się systemów pamięci masowych (w niektórych można co najwyżej instalować pojedyncze dyski twarde czy napędy taśmowe). Są one w typowym centrum danych zgromadzone w sieci SAN, która komunikuje się z serwerami kasetowymi najczęściej za pośrednictwem szybkiego Ethernetu.

Energooszczędne kasety

Jedną z najważniejszych zalet serwerów kasetowych jest ich energooszczędność. Trzeba oczywiście założyć zakup większej liczby takich systemów obliczeniowych - przynajmniej kilkanaście. Specjaliści podpowiadają, że powinno to być co najmniej osiem kaset. Wtedy ma to sens. W przeciwnym razie lepiej jest wybrać serwery stelażowe. Kupując serwery kasetowe oszczędza się na energii, ponieważ w porównaniu z serwerami stelażowymi (nie mówiąc już o wieżowych) są to energooszczędne produkty, co można zauważyć po ich dłuższym eksploatowaniu. Kalkulacja jest prosta. Standardowy serwer stelażowy o wysokości 2U potrafi pobierać ok. 250 do 300 W mocy. Osiem serwerów kasetowych zainstalowanych we wspólnej obudowie pobiera przeciętnie ok. 1,6 do 1,7 kW mocy. Jak widać, różnica jest spora.

Infrastruktura

Infrastruktura środowiska obliczeniowego opartego na serwerach kasetowych składa się z trzech elementów. Pierwszym elementem jest obudowa (w przypadku serwerów stelażowych jest to duża przemysłowa szafa), w której instalowane są serwery kasetowe. Mówiąc "obudowa" należy mieć na myśli również zasilanie oraz system chłodzenia.


TOP 200