Języki programowania - czego uczyć się w 2022?

Ostatni raport SlashData wskazuje, jakie języki programowania cieszą się popularnością i będą cieszyły się nią w 2022 r. Poznajmy wyniki "Developer Nation".

Języki programowania - czego się uczyć? / Fot. SlashData.com, materiały prasowe

Języki programowania - czego się uczyć? / Fot. SlashData.com, materiały prasowe

Jak czytamy w raporcie "Developer Nation", JavaScript jest obecnie używany przez ponad 16,4 miliona programistów na całym świecie. To czyni go najpopularniejszym językiem programowania na świecie.

Sprawdź: Shiba

Zobacz również:

  • Awans języka programowania Go

SlashData przeanalizowała globalne trendy w programowaniu w 160 krajach w trzecim kwartale 2021 r., obejmując języki programowania, narzędzia, interfejsy API, aplikacje i segmenty technologii, a także postawy samych programistów.

W raporcie przyjrzano się również zaangażowaniu programistów w 5G i IoT, w szczególności w jaki sposób programiści wykorzystują nowe postępy technologiczne w narzędziach, aplikacjach i usługach.

Ciągła popularność JavaScript w aplikacjach webowych i backendowych ugruntowała jego pozycję jako najpopularniejszego języka programowania w trzecim kwartale 2021 roku. Choć niekoniecznie jest to zaskoczeniem – JavaScript jest w końcu najczęściej używanym językiem na świecie od wielu lat.

SlashData odkrył, że ponad 2,5 miliona programistów dołączyło do społeczności JavaScript tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. To tyle samo, co cała baza użytkowników Swift lub połączone społeczności Rust i Ruby.

Języki programowania: JavaScript liderem, a co dalej?

Dane dla JavaScriptu obejmowały również pochodne językowe TypeScript i CoffeeScript.

Python jest na drugim miejscu i jego popularność również jest imponująca: według SlashData język ten jest obecnie używany przez ok. 11,3 miliona programistów, głównie w zakresie nauki o danych (data science) i uczenia maszynowego oraz aplikacji IoT.

Popularność Pythona eksplodowała w ostatnich latach, wyprzedzając Javę, z której obecnie korzysta 9,6 mln programistów.

Jak wynika z raportu SlashData, Java pozostaje popularnym rozwiązaniem dla aplikacji mobilnych i stacjonarnych.

Zobacz: Python - podstawy

Python dodał 2,3 mln programistów do swojej społeczności w ciągu ostatnich 12 miesięcy. "To stopa wzrostu rzędu 25%, jedna z najwyższych wśród wszystkich dużych społeczności języków programowania liczących ponad 7 milionów użytkowników" - zaznaczono w raporcie.

"Wzrost popularności nauki o danych i uczenia maszynowego (ML) jest wyraźnym czynnikiem popularności Pythona. Ponad 70% programistów ML i naukowców zajmujących się danymi raportuje za pomocą Pythona. Tylko 17% używa języka R, innego języka często kojarzonego z tym segmentem".

Tak wygląda całe zestawienie:

Języki programowania - czego uczyć się w 2022?

Raport opiera się na badaniu, w którym udział wzięło ponad 19 000 programistów. Pełna wersja dostępna jest na stronie SlashData (PDF).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200