Jak wybrać dostawcę internetu

Największe możliwości spośród wszystkich połączeń kablowych daje obecnie światłowód. Do niedawna światłowody były wykorzystywane w sieciach szkieletowych dostawców, ale coraz częściej realizowane są w relacji do końcowego klienta. Część dostawców realizuje takie połączenia do najbliższych budynków, a następnie rozprowadza sieć pomiędzy klientami za pomocą kabli miedzianych. Istnieją także technologie, m.in. PON, FTTx czy Active Ethernet, które oferują światłowód praktycznie do lokalizacji klienta. Tu możliwości są właściwie nieograniczone i zależą wyłącznie od wyobraźni klienta. Z punktu widzenia operatora możliwy jest wybór jednej z technologii współdzielonych lub zestawienia połączenia światłowodowego przeznaczonego dla konkretnego klienta. Technologia jest dedykowana zarówno małym i średnim klientom, natomiast u dużych jest praktycznie niezbędna. Tego typu łącza są zazwyczaj ofertą dostosowaną do klienta, więc praktycznie każda opcja parametrów łącza czy adresacji IP jest dostępna.

Dotychczas przedstawione technologie oferowane przez dostawców usług internetowych przedstawiały technologie oparte na kablach. Nie zawsze jednak w danej lokalizacji jest możliwość wykorzystania łączy kablowych lub infrastruktura jest na tyle słabo rozwinięta, że dużo lepsze efekty uzyskamy wykorzystując metody transmisji bezprzewodowej.

Jak wybrać dostawcę internetu

MPLS jest coraz częściej wybieraną technologią łączenia oddziałów

Lokalni operatorzy bardzo często korzystają z urządzeń radiowych, stanowiących realizację operatorską standardu 802.11. Niestety, ze względu na nielicencjonowane pasmo pracy takich rozwiązań, z jakością może być tu różnie. Część operatorów wspiera także dostęp stacjonarny w zakresie pasm licencjonowanych w technologii WiMAX lub zmodyfikowanych urządzeń 802.11 do pracy w takim zakresie częstotliwości. Zakres oferty tego typu operatorów jest dość atrakcyjny i możliwy do dopasowania dla każdego klienta. Technologia WiMAX pozwoli jednak uzyskać realne oferty z prędkością około kilku Mb/s. W dodatku opóźnienia są tu dość znaczące. Implementacje i rozwiązania operatorów pracujących z wykorzystaniem standardów 802.11 są tak różne, że trudno ujednolicić tę ofertę. Wskazane technologie radiowe są pozycjonowane jako dostęp do internetu dla małych i średnich organizacji.

Profesjonalne rozwiązania bezprzewodowe oferowane są w postaci radiolinii wysokich częstotliwości. Zakres jest tu dość duży i możliwe jest osiągnięcie prędkości rzędu gigabitów na sekundę. Oferty na tego typu łącza to jednak sprawa indywidualna i zależna od bardzo wielu czynników. Można jednak zaryzykować stwierdzenie, że radiolinie pracujące na pasmach licencjonowanych stanowią odpowiednik usług realizowanych światłowodowo. Rozwiązanie jest pozycjonowane jako dostęp do internetu dla wymagających i dużych organizacji.

Istnieje także spora grupa rozwiązań mobilnych, wykorzystujących technologie LTE, CDMA, czy różne odmiany technologii transmisji danych w sieciach GSM. Rozwiązania te jednak można polecić głównie jako dostęp do internetu dla pracowników mobilnych, którzy przykładowo z różnych lokalizacji muszą łączyć się do centrali za pośrednictwem VPN.

Inne kryteria

Wybierając usługę łącza do internetu warto sprawdzić, jak wygląda sprawa z opóźnieniami oraz zmiennością opóźnień danego łącza. Potencjalne problemy na tym polu mogą skutkować niepoprawną pracą aplikacji interaktywnych np. VoIP. Dobrze jest zapytać operatora o punkty styku z sieciami zewnętrznymi. Generalnie operator powinien posiadać co najmniej kilka punktów styku, m.in. do operatorów międzynarodowych czy krajowych węzłów wymiany ruchu. Wielu operatorów udostępnia klientom bieżące wyniki pomiarów łączy w ramach własnej sieci. Potencjalnie może to nam pomóc w ocenie stanu technicznego operatora.

Istnieją operatorzy limitujący część usług. Najczęściej odbywa się to na bazie blokady wybranych portów lub ilościowego ograniczenia określonych zasobów. Ostatnio popularne jest blokowanie portu 25, w celu ograniczenia ilości spamu wychodzącego od operatora. Warto sprawdzić i zapytać operatora, na ile blokady portów są stosowane na danym łączu. Potencjalnie pozostaje pytanie, czy istnieje możliwość zdjęcia określonych blokad, szczególnie jeżeli zamierzamy wykorzystywać serwery umożliwiające dostęp z zewnątrz.


TOP 200