Jak wybrać dostawcę internetu

Prędkość a komfort pracy

Parametrem wpływającym najczęściej na ocenę użytkownika jest prędkość połączenia z siecią internet. ISP oferują różne poziomy usług dla różnych typów połączeń. Prędkość nie musi być maksymalnym wyborem tego, co oferuje operator, ale powinna pozwalać na wygodną pracę. Ogólnie im użytkowników korzystających z sieci jest więcej, tym zazwyczaj większa wymagana przepustowość. Jeżeli użytkownicy będą oglądać wideo, pobierać duże pliki, korzystać z łączności VoIP, także należy skupić się na zapewnieniu dużej prędkości. Jeżeli nasze formy komunikacji ograniczają się do przeglądania stron oraz przesyłania wiadomości e-mail, możemy ograniczyć zapotrzebowanie na prędkość. Warto sprawdzić, czy operator nie limituje ilości danych pobieranych i wysyłanych. Jest to bardzo popularne w rozwiązaniach dostępu mobilnego, ale praktycznie niespotykane w dostępie stacjonarnym.

Zadeklarowana prędkość jest istotna, ale równie ważna jest gwarancja utrzymania tej prędkości. W ofertach dla użytkowników indywidualnych oferty rzędu kilkunastu czy kilkudziesięciu megabitów na sekundę nikogo nie zaskakują. W rzeczywistości operator nie daje gwarancji, że to, co obiecuje umowa, będzie zawsze dotrzymywane. Zazwyczaj w umowach będą podawane wartości maksymalne, szczególnie w dość tanich ofertach. W droższych i bardziej zaawansowanych usługach będziemy mieli do czynienia z gwarancją poziomu świadczenia usług. W wielu przypadkach maksymalna prędkość zdeklarowana na umowie, może być rzeczywistą wartością. Operator zauważając zwiększone wymagania klienta, może przykładowo realizować usługę przez mniej obciążony port lub poprzez łącze dystrybucyjne o mniejszym poziomie nadsubskrypcji.

Jak wybrać dostawcę internetu

Etapy realizacji SLA

Ceny łączy znacząco spadają, gdy mowa o łączach niesymetrycznych. Łącze niesymetryczne różni się od łącza symetrycznego tym, że posiada inną prędkość wysyłania od prędkości pobierania. Zazwyczaj prędkość wysyłania jest mniejsza od prędkości pobierania. Dla operatora osiągnięcie większej prędkości pobierania u klienta jest łatwiejsze niż zapewnienie odpowiedniej prędkości wysyłania. Z tego powodu zakup łącza symetrycznego (prędkość wysyłania jest równa prędkości pobierania) jest dość kosztowny. Korzystając z oferty łącza niesymetrycznego u większości dostawców będzie istniała możliwość dokupienia przepustowości wysyłania, ale cena abonamentu może nawet zostać podwojona z każdym dodatkowym megabitem na sekundę. Pewne technologie nakładają także limity na maksymalne wartości prędkości wysyłania. Jeżeli jednak będziemy korzystali z funkcjonalności VPN, zdalnych dostępów, zdalnych kopii danych, usług w chmurach, prawdopodobnie duża prędkość wysyłania będzie niezbędna. Z pewnością mniejsze znaczenie ten parametr będzie miał w domu, ale w miejscu pracy to wymóg niezbędny.

O adresacji IP

Usługi dostawców przeważnie są realizowane z wykorzystaniem statycznej lub dynamicznej adresacji IP. Z punktu widzenia ISP lepiej jest przydzielić adresy dynamiczne, które mogą zostać przeniesione na inne łącza, w momencie gdy nasze łącze nie pracuje. Operator w ten sposób może "oszczędzać" na adresacji IP, która obecnie jest towarem deficytowym. Nie ma w tym nic złego, ale w zależności od zastosowań, nie w każdym przypadku takie łącze się sprawdzi.

W zależności od poziomu usługi mamy do czynienia z dynamicznym adresem w najtańszych usługach, aż do puli adresów publicznych (przykładowo kilku klas C po 256 adresów IP) w usługach najdroższych. Warto jednak rozróżnić adresy publiczne na PA oraz PI. Jeżeli operator przydziela nam adresację z własnej puli, wówczas mówimy o adresacji PA. Problemem jest konieczność jej zwrotu w momencie, gdy zrezygnujemy ze współpracy z operatorem, który udostępnił nam tę adresację. Jeżeli jednak planujemy poważniej pomyśleć o naszym łączu internetowym, możemy starać się o adresację PI. Ta adresacja zostaje nam przydzielona do własnego użytku i nie trzeba jej zwracać w momencie zmiany operatora. Jeżeli jeszcze otrzymamy numer systemu autonomicznego, możemy zwiększyć bezpieczeństwo połączenia, dodając kolejnego operatora. Z wykorzystaniem protokołu BGP zapewnimy pełne bezpieczeństwo naszego styku z internetem oraz otrzymamy możliwość sterowania ruchem. O adresację IPv4 obecnie jest jednak bardzo trudno i praktycznie każdy operator będzie starał się robić w tym zakresie maksymalne oszczędności. Jeżeli posiadamy znaczną liczbę serwerów, które powinny być osiągalne z każdej lokalizacji, publiczne i stałe adresy IP to sprawa niezbędna. Jeżeli nie planujemy umieszczania serwerów w naszej sieci oraz nie zamierzamy realizować zdalnych połączeń typu VPN, dynamiczny adres będzie dobrym rozwiązaniem.


TOP 200