Jak wybrać dostawcę internetu

Warto także rozważyć kwestię sprzętu, jaki dostarcza operator. Zdecydowana większość operatorów udostępnia modem, który konwertuje technologię dostępową (kable miedziane, światłowód, kabel koncentryczny) przeważnie na technologię Ethernet. Część operatorów może dostarczyć urządzenia zintegrowane przykładowo z ruterem zawierającym porty LAN oraz sieć bezprzewodową, zaporę sieciową. Zazwyczaj opcja ta jest dodatkowo płatna. W prostych zastosowaniach takie urządzenia mogą spełniać swoją rolę, ale trudniej będzie przy zaawansowanej infrastrukturze. Tu także operatorzy mogą wydzierżawić nam urządzenia zaawansowane, łącznie z konfiguracją i nadzorem, ale zawsze będzie to opcja dodatkowo płatna. Jeżeli chodzi o koszty, warto zwrócić uwagę na opłatę instalacyjną, która przeważnie zmniejsza się do minimum wraz ze wzrostem długości trwania umowy.

Podsumowanie

Jeżeli przymierzamy się do wyboru lub zmiany operatora usług dostępu do internetu, warto rozpocząć poszukiwania od lokalnego dostawcy. Tu bardzo często najłatwiej o dobrą, dopasowaną do naszych potrzeb ofertę. W przypadku, gdy mamy infrastrukturę fizycznie rozmieszczoną na rozległym terenie, najlepszym rozwiązaniem jest połączenie zdalnych lokalizacji łączami pochodzącymi od jednego dostawcy. Cena jest ostatnim czynnikiem, który powinien być brany pod uwagę przy decyzji o wyborze ISP. Odpowiednia kolejność to dostępność łącza, czas reakcji i naprawy, przepustowość, wsparcie techniczne, a na końcu właśnie cena.

Większość dostawców odseparowuje usługi przeznaczone dla biznesu oraz domu. Usługi z klasy dla biznesu są znacznie droższe, ale oferują dużo więcej funkcjonalności i wyższy poziom usługi. Jeżeli pracujemy w domu i nie potrzebujemy dodatkowych funkcjonalności, warto rozważyć wykorzystanie usług przeznaczonych dla domów. Koniecznie należy jednak sprawdzić, czy operator pozwala na biznesowe zastosowanie łączy dedykowanych domowi.

Internet nie jest ogólnie jedyną ofertą operatorów. Ofertę zazwyczaj uzupełniają telefonią tradycyjną, telefonią VoIP, usługami VPN, dzierżawą urządzeń, wynajmem sprzętu komputerowego i oprogramowania, a coraz częściej nawet obsługą techniczną. Czasami wybór i wykorzystanie wymienionych usług może być dużo tańszą alternatywą niż zapewnienie wskazanych funkcjonalności i sprzętu we własnym zakresie. Pakiet usług będzie z pewnością także tańszy niż zakup indywidualny. Niestety im więcej usług trzymamy u danego operatora, tym trudniej w przyszłości o zmiany.


TOP 200