Internetowe technologie dostępu

Na tej samej platformie optycznych urządzeń transmisyjnych z serii Optinex 1640 Alcatela krajowy monopolista telekomunikacyjny TPSA uruchomi pod koniec przyszłego roku ogólnopolską sieć szkieletową, składająca się z 12 pierścieni transmisji międzystrefowej w technologii SDH (Synchronous Digital Hierarchy) o przepływności 2,5 Gb/s każdy, wraz z odpowiednimi przełącznicami cyfrowymi rozmieszczonymi w głównych węzłach sieci tranzytowej. Rozległa szerokopasmowa sieć optyczna połączy kilkaset obiektów telekomunikacyjnych w ponad 100 miastach Polski, dostarczając przepływności o ogólnopolskim zasięgu nie tylko klientom TPSA - głównie w celu rozszerzenia dostępu do Internetu i zwiększenia szybkości globalnej transmisji danych.

Pilotową instalację sieci szkieletowej opartej na technologii DWDM przedstawiła w ubiegłym roku ZWUT SA a Siemens Company, wykorzystując tory światłowodowe dostępne w warszawskiej sieci telekomunikacyjnej TP SA. W trakcie pokazu przeprowadzono transmisję o przepływności 16´2,5 Gb/s, współdziałającą z nowoczesnym rozwiązaniem rodziny urządzeń dla sieci optycznych OSN (Optical Switching Node). Rodzina tych urządzeń obejmuje zespoły optyczne i transpondery, a także przełącznice optyczne MODIF - pozwalające na efektywne wprowadzanie i wydzielanie dowolnych sygnałów do/z sieci w technologii DWDM.

Duże zainteresowanie nie tylko internautów wzbudza niedawno podpisany kontrakt na budowę najnowocześniejszej krajowej optycznej sieci szkieletowej o przepływności 400 Gb/s (WaveStar OLS 400G), łączącej ponad 20 miast w Polsce, realizowanej w technologii DWDM przez Lucent Technologies dla TP SA. Sieć będzie początkowo wykorzystywana do obsługi klasycznej telefonii (5 milionów rozmów telefonicznych jednocześnie) - co znacznie usprawni międzymiastowy ruch komutacyjny abonentom TP SA, a docelowo TP SA ma zamiar rozszerzyć ofertę o zaawansowane usługi, takie jak: szybki dostęp do Internetu, transmisję danych i obrazów także dla innych operatorów sieci publicznych. Przepływność sieci optycznej, uzyskana w oparciu o 80-kanałowe systemy WaveStar OLS 400G, będzie w przyszłości rozszerzona do 800 Gb/s - przez wprowadzenie 320-kanałowego zwielokrotnienia falowego.

Dostęp do sieci i usług

Internetowe technologie dostępu

Asymetria i ograniczenia w sieci z modemami 56 kb/s

Istnienie systemów transmisyjnych o wysokiej przepływności w sieciach szkieletowych (SDH, ATM) nie jest wystarczającym kryterium, aby zapewnić szerokie pasmo abonentowi sieci IP. Do prowadzenia wysokiego trafiku przez klienta sieci, oprócz skalowanych i wysokosprawnych urządzeń komutacyjnych lokowanych w węzłach sieci transportowej (takich jak przełączniki, routery i terakomutatory) transportujących sygnały z gigabitową przepływnością, potrzebne są sieci dostępowe o różnych szybkościach działania. Niezależnie od używanego medium przekazu (miedź, światłowód czy fale radiowe), ze względu na uzyskiwane szybkości, najbardziej ogólny podział abonenckich sieci dostępowych obejmuje trzy grupy systemów transmisyjnych, umożliwiające ofertę usług o zróżnicowanych przepływnościach:

  • wąskopasmowych (narrowband) o przepływności do 144 kb/s;
  • średniopasmowych (wideband) wymagających przepływności do 2 Mb/s i traktowanych również jako usługi szerokopasmowe średniej klasy zastosowań;
  • szerokopasmowych (broadband) działających w zakresie przepływności 2-8 Mb/s lub więcej.
W sieciach wąskopasmowych zasadniczą rolę odgrywają przewodowe (miedziane) techniki przekazu za pośrednictwem modemów analogowych i rozwiązania cyfrowe implementowane w sieciach ISDN (Integrated Services Digital Network), obydwie realizowane przez publiczną sieć telefoniczną PSTN (Public Switched Telephone Network). Wąskopasmowy dostęp do sieci komutowanej za pomocą tradycyjnych analogowych modemów w standardzie V.34 (33,6 kb/s w obydwu kierunkach przenoszenia) zostaje stopniowo wypierany przez coraz bardziej popularne asymetryczne modemy według standardu V.90, czyli o maksymalnej szybkości 56 kb/s (33,6 kb/s w kierunku zwrotnym). Są one szczególnie przydatne do odbioru informacji z sieci cyfrowych - a więc głównie IP - zwłaszcza ze względu na bardzo wysoką wydajność spektralną przyjętego sposobu modulacji (sięgającą prawie 18 b/s/Hz), rzadko spotykaną w innych sposobach transmisji. Przeszkodą w praktycznym uzyskiwaniu za ich pomocą maksymalnej przepływności w pasmie telefonicznym 300-3400 Hz są zakłócenia, czyli niska jakość łącza abonenckiego, zwykle z odstępem od poziomu szumów mniejszym niż 34 dB. Jednak dostęp komutowany, nawet z rzeczywistą szybkością około 45 kb/s, cieszy się nadal niezwykłą popularnością wśród internautów.

Największe znaczenie dla dotychczasowych użytkowników modemów analogowych klasy V.90 będzie miała zaproponowana niedawno (2000 r.) nowa specyfikacja V.92, podnosząca o ponad 40 proc. dotychczasową przepływność od abonenta w kierunku sieci do 48 kb/s. Procedury według nowej specyfikacji umożliwiają znaczne skracanie czasów restartu urządzenia podczas rekonfigurowania modemowych połączeń w sieci, a także dopuszczają wprowadzanie modemu w stan zawieszenia (on hold) bez zrywania połączenia w sytuacji, gdy sygnalizacja sieciowa wskazuje, iż w trakcie przekazu danych nadeszło - i nadal oczekuje na odebranie przez użytkownika - zewnętrzne połączenie głosowe. Cechy te (standard V.92) niezmiernie ułatwiają efektywne korzystanie ze stron webowych w Internecie oraz pozwalają na bardziej aktywną eksplorację modemów analogowych do połączeń głosowych, co do tej pory praktycznie nie było możliwe. Pierwsze modemy według nowej specyfikacji (modem MicroLink 56k z niemieckiej firmy ELSA AG) pozwolą jeszcze w tym roku na redukcję łącznego czasu połączenia z Internetem i szybszy dostęp do poszukiwanych danych.


TOP 200