Internetowe technologie dostępu

Trochę szersze pasmo dostępu

Internetowe technologie dostępu

Dwa sposoby dostępu do sieci Internetu

Pojawienie się cyfrowych technologii ISDN poszerzyło przepływność istniejącej infrastruktury kabli miedzianych telekomów do szybkości użytkowej 64 kb/s w jednym kanale (B) oraz do przepływności 128 kb/s (łącznie 144 kb/s) w dostępie podstawowym BRA (2B+D). Za pośrednictwem tej samej dwuprzewodowej linii telefonicznej w dostępie pierwotnym PRA (30B+D) uzyskuje się przepływność 2 Mb/s, coraz częściej użytkowaną w wielu krajach europejskich - a także w Polsce - do łączenia klientów biznesowych lub przyłączania do sieci tradycyjnych abonentów grupowych (zakładowych) przez lokalne centralki abonenckie PABX (Private Automatic Branch Exchange).

Pomimo że rozwój komercyjnych usług ISDN w Polsce rozpoczął się stosunkowo późno, bo dopiero w połowie lat dziewięćdziesiątych (1997 r., głównie Komertel), od tej pory można odnotować pewne przyspieszenie w instalacji linii, a liczba abonentów sieci cyfrowych ISDN zaczęła narastać każdego roku 3-5 razy. Według danych TP SA na koniec 1999 r. w sieci monopolisty zarejestrowano 21 tys. łączy w dostępie podstawowym BRA i około 1,6 tys. łączy pierwotnych PRA, co daje łącznie 90 tys. linii ISDN. Nadal użytkownikami usług cyfrowych ISDN są prawie wyłącznie abonenci instytucjonalni, łączeni do sieci globalnej przez TP SA, Elnet, Netię i Telefonię Lokalną.

Dzięki implementacji tej technologii po raz pierwszy pojawiła się możliwość jednoczesnego przekazu głosu i danych przez to samo łącze telefoniczne, co stało się zaczątkiem intensywnej eksploatacji internetowej (szybkość podwyższona do 128 kb/s lub do 64 kb/s) bez rezygnacji w tym samym czasie z tradycyjnych usług klasy POTS (Plain Old Telephone Service). W najnowszych rozwiązaniach ISDN utrzymanie stałego kanału dostępu internetowego dla danych zapewnia kanał sygnalizacyjny D (16 kb/s), dzięki czemu unika się opóźnień związanych z zestawianiem połączenia.

Technologia ta, określana jako AO/DI (Always On/Dynamic ISDN), z przepływnością do 144 kb/s, umożliwia zestawianie kanałów B/2B/2B+D według bieżących potrzeb użytkownika, ale opłacie podlega wyłącznie rzeczywisty czas transmisji prowadzonej oddzielnie w każdym kanale (dostęp do Internetu, faksowanie, telefonowanie).

Narastająca popularność usług sieci ISDN powoduje, że wszyscy dostawcy platform cyfrowych do systemów komutacyjnych w Polsce (Alcatel - HYTAS, DGT, Ericsson, Lucent - AnyMedia, Nokia, Siemens - Fast-Link) standardowo instalują odpowiednie moduły cyfrowe, a także wideofoniczne terminale ISDN oraz niezbędne do tej obsługi oprogramowanie w oferowanych przez siebie systemach komutacyjnych. Na targach Infosystem 2000 firma Eicon Technology przedstawiła kompleksowe rozwiązanie dostępu do Internetu za pomocą całej rodziny urządzeń dostępowych DIVA, przeznaczonych do instalacji w sieciach cyfrowych ISDN. Firmowa oferta urządzeń tej rodziny obejmuje szereg urządzeń cyfrowych: karty interfejsowe DIVA ISDN, karty interfejsowe DIVA Pro, modem ISDN DIVA LAN do łączenia z siecią lokalną, modem ISDN T/A, adapter internetowy DIVA USB (128 kb/s) oraz adapter komunikacyjny DIVA Pro PC do komputerów stacjonarnych.

Internetowe technologie dostępu

Struktura sieci dostępowej HIS (Ericsson)

Najnowszą odmianę szybszego dostępu przewodowego do sieci globalnych IP lansuje od roku firma Ericsson, za pomocą firmowego dostępu do Internetu w systemie HiS (Home internet Solution), działającego z szybkością 160 kb/s między zakończeniem u abonenta a centralą komutacyjną. System HiS umożliwia przesyłanie danych oraz jednoczesne korzystanie ze standardowych usług telefonicznych POTS przez zwykłą jednoparową linię telefoniczną o przewodach miedzianych. Unikatowe rozwiązanie HiS (domowy terminal HiS-NT i zestaw centralowy HiS-NAE) polega na utrzymaniu stałego połączenia do przesyłania danych - podobnie jak w linii dzierżawionej - a więc z własnym adresem sieciowym, przy równoczesnym i niezakłóconym działaniu telefonu przez sieć komutowaną PSTN. Dzięki logicznie trwałemu połączeniu w kanale danych dostęp do sieci wymaga tylko logowania, bez niepotrzebnego zestawiania połączeń - co znakomicie usprawnia korzystanie z sieci IP.

Domowy terminal abonencki komunikuje się z komputerem łączem szeregowym RS-232, co umożliwia transmisję asynchroniczną z maksymalną szybkością 115,2 kb/s, zmniejszaną do około 70 kb/s podczas jednoczesnego prowadzenia rozmowy telefonicznej. Pilotowe instalacje systemu HiS w kilku miastach Polski, już produkowanego na licencji Ericssona w RWT Telefony Polskie (Radom), rozpoczęła Telekomunikacja Polska SA w tym roku.

Sposobem upowszechnienia Internetu stał się modny w ostatnim czasie telefoniczny zestaw telewizyjny Set-Top-Box, stanowiący w istocie domowe urządzenie dostępowe integrujące odbiornik telewizyjny z istniejącą linią telefoniczną. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest korzystanie z globalnych zasobów internetowych bez konieczności posiadania komputera w domu: obraz jest wyświetlany za pomocą ekranu telewizyjnego, natomiast linia telefoniczna użyta również jako kanał zwrotny o niewielkiej szybkości. Tania i niewielka konsola internetowa Set-Top-Box - zaopatrzona zwykle w bezprzewodową klawiaturę alfanumeryczną, działającą podobnie jak pilot telewizyjny - umożliwia łatwe nawigowanie po sieci przez bardziej liczną grupę użytkowników nie mających dostępu do komputera. Coraz częściej, dysponując odpowiednim oprogramowaniem, za pomocą zestawu Set-Top-Box można w domu korzystać z internetowych rozwiązań informatycznych typu e-commerce dla modelu biznesowego B2B (Business to Business) czy konsumpcyjnego B2C (Business to Customer) - kompleksowo realizujących transakcje kupno/sprzedaż w czasie rzeczywistym. Niektóre z tych rozwiązań przedstawianych na targach Infosystem jako zestaw Infotel (Fideltronik, Sucha Beskidzka) czy Internet TV (Micronet, Gdańsk) pozwalają na przeglądanie stron WWW, korzystanie z poczty e-mail, tworzenie grup dyskusyjnych czy prowadzenie internetowych pogaduszek IRC (Internet Relay Chat), wszystko wyłącznie za pośrednictwem ekranu telewizyjnego.


TOP 200