Internetowe technologie dostępu

W sieciach szkieletowych

Sieci szkieletowe z pakietową transmisją danych stanowią podstawę transportu informacji nie tylko internetowych. Duża liczba użytkowanych obecnie zaawansowanych aplikacji generuje trafik w lokalnych sieciach szkieletowych wielkości kilku Gb/s: do 2,4 Gb/s podczas wymiany danych między metakomputerem a systemem bazodanowym pamięci zewnętrznej, kilka Gb/s w systemach zdalnego nauczania, a także w lokalnych usługach internetowych oraz co najmniej 1 Gb/s w rozproszonych aplikacjach komputerów klasy PC współdziałających z klastrami serwerowymi.

Jak wynika z wielu publikacji statystycznych, długodystansowy trafik pakietowy w sieciach szkieletowych (pochodzący głównie od użytkowników internetowych) już przewyższa ruch telefoniczny, a tendencja ta ma charakter ogólnoświatowy. Oferta coraz wyższych przepływności w łączach globalnych wiąże się z dopracowaniem w ostatnich latach optycznych technologii transportu o prawie nieograniczonej przepływności, opartych na technice multipleksacji z podziałem falowym, inaczej na zwielokrotnieniu falowym WDM (Wave Division Multiplexing). Liczne, coraz bardziej zaawansowane technologicznie odmiany przekazów w tym sposobie transmisji wydają się nie mieć końca, przyjmując kolejne nazwy: klasyczne zwielokrotnienie wielofalowe WDM zawierające tylko kilka fal optycznych, zwielokrotnienie gęste DWDM (Dense WDM) i ultragęste rozmieszczenie fal optycznych UWDM (Ultra WDM). Dzięki tej technologii światowi giganci telekomunikacji już teraz wytwarzają i instalują sprzęt transmisyjny zdolny do obsługi przekazów długodystansowych, wielokrotnie (być może nawet kilkaset razy) przekraczających globalny trafik generowany dzisiaj przez wszystkich internautów w sieciach globalnych.

Internetowe technologie dostępu

Trafik głosowy i internetowy w sieciach USA

Niekwestionowane pozycje w tym wyścigu szybkości w sieciach transportowych zajmują wszystkie trzy największe konsorcja telekomunikacyjne działające w Polsce. Jednym z nich jest Lucent Technologies, od niedawna oferujący różne wersje wielokanałowych systemów optyki światłowodowej najnowszej generacji. Pierwsze rozwiązanie firmowe WaveStar OLS 80G (16 kanałów optycznych DWDM w jednym włóknie światłowodu), oferujące do tej pory przepływność 80 Gb/s, zostało szybko zastąpione platformą światłowodową WaveStar OLS 400G o łącznej przepływności do 640 Gb/s z szybkościami 2,5 Gb/s i 10 Gb/s w pojedynczym kanale optycznym. Stała się ona podstawą implementowaną współcześnie w projekcie ogólnoświatowej sieci optycznej OXYGEN, łączącej (zakończenie w 2002 r.) wszystkie kontynenty (prócz Antarktydy). Najnowsza, przetestowana wersja łącza optycznego WaveStar OLS 800G, opracowana w Laboratorium Bella, osiąga przepływność 400 lub 800 Gb/s, za pomocą 320 kanałów optycznych UWDM (320×2,5 Gb/s lub 80×10 Gb/s) - prowadzonych przez jedno włókno światłowodowe, a kompletny system optyczny ma znaleźć się w sprzedaży w pierwszym kwartale przyszłego roku. W badaniach laboratoryjnych znajduje się kolejna optyczna platforma transmisyjna o przepływności 1,2 Tb/s, co obecnie stanowi jedno z najszybszych optycznych kablowych połączeń naziemnych.

Internetowe technologie dostępu

Działanie przełącznika optycznego LambdaRouter

Do efektywnego skorzystania z tak wysokich przepływności transportowych, w węzłach sieci potrzebne są już całkowicie przeźroczyste, optyczne przełącznice światła klasy OXC (Optical Cross Connect), których pierwowzorem jest WaveStar LambdaRouter (Lucent), zawierający zestaw mikroskopijnych zwierciadeł sterowanych elektronicznie i umieszczonych w jednym hybrydowym układzie scalonym. Ich stosowanie pozwala na dowolne krosowanie 256 jednofalowych strumieni świetlnych (wkrótce 1024 strumieni optycznych), bez zbędnej zamiany światła na impulsy elektryczne, co stanowi zawsze krytyczny parametr sieci telekomunikacyjnej.

Rozwiązaniami o wysokiej przepływności w telekomunikacyjnych sieciach szkieletowych, będących podstawą szybkiego dostępu do usług internetowych, dysponuje także Alcatel, który wspólnie z KPNQwest (europejskim dostawcą usług opartych na protokole IP) rozwija największą sieć tego typu w Europie, przeznaczoną dla operatora i-21 Future Communication. Sieć nowej generacji o długości ponad 20 tys. km połączy 70 miast (200 centrów rozdzielczych i końcowych) w 17 krajach europejskich, w zasadniczy sposób przyczyniając się do zwiększenia przepływności Internetu europejskiego (cechy sieci nowej generacji - Internet2). Wieloterabitowa i skalowana platforma światłowodowa OPTINEX (Optinex 1640) z Alcatela, wykonana w technologii DWDM, dostarcza jedną z najwyższych podstawowych przepływności kanałowych (wynoszącą już 40 Gb/s) i ma umożliwić użytkowanie w Europie supersieci i-21 (jako synchronicznej sieci SDH) jeszcze przy końcu tego roku.


TOP 200