Internetowe technologie dostępu

Prawdziwie szybki dostęp ADSL

Internetowe technologie dostępu

Struktura dostępu z modemami szerokopasmowymi DSL

Zdecydowanie najszybszy dostęp do sieci IP jest związany z wprowadzaniem do pętli abonenckich cyfrowych technologii xDSL (Digital Subscriber Line), określanych przez rodzinę łączy abonenckich DSL o różnych charakterystykach przenoszenia. Należą do nich odmiany tej technologii znane jako: symetryczna SDSL, o podwyższonej przepływności HDSL, asymetryczna ADSL (adaptacyjna RADSL), powszechna CDSL oraz o bardzo wysokiej szybkości VDSL. Przed podobnym wyzwaniem realizacji rzeczywiście szybkiego dostępu do Internetu - czyli SDI (niestety tak samo niefortunnie nazwano również wiele wcześniejszych technologii dostępu internetowego o szybkościach do 144 kb/s, a przecież są one najwyżej szybsze od 56 kb/s, a nie naprawdę szybkie) - stanęli operatorzy telewizji kablowych z dostępem hybrydowym klasy HFC (Hybrid Fiber Coax), usiłujący sprostać konkurencji telekomów działających w oparciu o rozwiązania z liniami telefonicznymi. Wśród obecnie oferowanych cyfrowych rozwiązań xDSL największe zainteresowanie przyszłego abonenta IP wzbudzają dwa rozwiązania: ADSL i CDSL (G.Lite).

Ogromną zaletą asymetrycznej technologii ADSL (Asymmetric DSL) jest korzystanie z jednej pary przewodów miedzianych do świadczenia zarówno tradycyjnych usług telefonicznych POTS, jak i dwukierunkowej, lecz asymetrycznej pod względem szybkości transmisji danych: do 640 kb/s w stronę sieci i do 8 Mb/s w kierunku dosyłowym, czyli do abonenta. Tak duże przepływności uzyskuje się w pasmie około 1,1 MHz w zasięgu najwyżej kilku km, dzięki bardzo zaawansowanym technikom modulacji i kodowania CAP (Carrierless Amplitude and Phase) lub wieloczęstotliwościowej DMT (Discrete Multitone Technology).

Bardziej popularną i nowoczesną jest dyskretna modulacja wielotonowa DMT, polegająca na podziale całego dostępnego pasma toru (26 kHz - 1,1 MHz) na wiele (zwykle 255) podkanałów - każdy o szerokości około 4,3 kHz, w których następuje właściwe kodowanie zbliżone do modulacji stosowanej w modemach analogowych. Poszczególne podkanały podlegają modulacji kwadraturowej z wysoką wydajnością spektralną, sięgającą 15 b/s/Hz, a każdy podkanał w fazie zestawiania połączenia ocenia we własnym zakresie rzeczywiste warunki przekazu i może dostosować chwilową szybkość transmisji do poziomu zakłóceń dla danego podkanału. Taka adaptacyjna technika kodowania DMT z dynamicznie zmienną przepływnością - nazywana również RADSL (Rate Adaptive DSL) - jest najbardziej efektywną formą przekazu przez rzeczywiste łącza komunikacyjne, odbiegające charakterystyką łącza od idealnego kanału przekazu.

Internetowe technologie dostępu

Firmowa aplikacja dostępu A1000 ADSL (Alcatel)

Dla abonentów o umiarkowanych potrzebach powszechnie stosowaną odmianą asymetrycznych przekazów ADSL - często używaną w instalacjach internetowych - jest "odchudzona" wersja G.Lite, wcześniej sygnowana jako CDSL (Consumer DSL). Zmniejszona liczba bitów przypadająca na jeden symbol modulacji DMT (8 bitów/symbol) obniża łączną przepływność transmisji asymetrycznej łącza cyfrowego do szybkości: 1,5 Mb/s w kierunku abonenta i do 384 kb/s (niekiedy 128 kb/s) w kierunku powrotnym. Są to parametry, które całkowicie wystarczają do odbioru internetowych sygnałów multimedialnych z pełnym ruchem obrazu oraz na szybką reakcję centrów nadawczych klasy VoD (Video on Demand) lub na przekaz plików w kierunku powrotnym - nawet obrazowych.

Charakterystyczną cechą tego rozwiązania jest jednak znacznie prostsza instalacja, ze względu na fakt, że urządzenie końcowe w tej wersji nie wymaga wydzielonego rozgałęźnika POTS (splitter) lokowanego po stronie abonenta - przez co konstrukcja zespołu G.Lite upodabnia się do zwykłego, klasycznego modemu analogowego. Obecnie jedynym dostawcą kompletnego sprzętu ADSL wraz z modemami, które można automatycznie programować w obydwu trybach pracy: szybkim DMT (8 Mb/s) i oszczędnym G.Lite (1,5 Mb/s), jest firma Alcatel. W ofercie firmy znajdują się cztery modemy abonenckie ADSL serii Speed Touch (PC, USB, Home i Pro) o różnych cechach, przeznaczone bądź dla abonentów indywidualnych, bądź biznesowych. Wszystkie modemy SpeedTouch łącznie z multiplekserem dostępowym ASAM można konfigurować bądź w szybkim trybie DMT, bądź w uproszczonym G.Lite. Dodatkowo za pośrednictwem modemów SpeedTouch Home i SpeedTouch Pro można prowadzić cztery rozmowy telefoniczne równocześnie, niezależnie od przekazu danych.


TOP 200