Intel przedstawia plan o wartości 20 mld dol. Rewitalizacja biznesu

Nowa usługa odlewnicza Intela będzie tworzyć niestandardowe chipy dla firm technologicznych i rządów. Firma przedstawiła kompleksową strategię, która ma na celu ożywienie działalności po trudnym roku 2020 r. Strategia obejmuje utworzenie dwóch nowych zakładów produkcyjnych i usługę odlewniczą.

Intel będzie tworzył niestandardowe chipy / Fot. Adi Goldstein, Unsplash.com

Intel będzie tworzył niestandardowe chipy / Fot. Adi Goldstein, Unsplash.com

Pat Gelsinger, który niedawno objął stanowisko dyrektora generalnego w Intelu, przedstawił wizję "zintegrowanej produkcji urządzeń 2.0" (integrated device manufacturing - IDM), w ramach której firma rozszerzy swoje własne plany produkcyjne, a także rozpocznie wytwarzanie niestandardowych chipów dla innych podmiotów technologicznych i organizacji rządowych.

Sprawdź: Języki programowania

Zobacz również:

  • Certyfikacja Intel Evo w biznesie - jakie są jej korzyści?
  • Procesory Meteor Lake mogą uruchamiać Dying Light 2 na zintegrowanym układzie graficznym

Intel przeznaczy na ten cel 20 mld dol. Środki trafią na nowe fabryki w Arizonie, które stworzą ponad 3000 stałych miejsc pracy w branży high-tech, ale też ponad 3000 zleceń związanych z pracami budowlanymi, czy też ok. 15 tys. lokalnych, długoterminowych miejsc pracy.

Dodatkowo Intel uruchomi Intel Foundy Services, mając nadzieję, że ta usługa stanie się głównym dostawcą "mocy odlewniczych" w USA i Europie. W ramach IFS firma zamierza produkować również niestandardowe układy, konkurując z takimi organizacjami jak TSMC i Samsung. Intel najwyraźniej zdał sobie sprawę, że coraz więcej biznesów stawia na niestandardowe chipy i nie chciał już dłużej tracić klientów. Dla przykładu, nawet dziś informowaliśmy, że Google Cloud zamierza opracowywać własne układy SoC, a do tego celu zatrudniło m.in. Uri Franka, który pracował w Intelu przez ostatnie dwie dekady.

Pat Gelsinger w oficjalnym komunikacie firmy przekonuje, że Intel "wyznacza kurs na nową erę innowacji i przywództwa w zakresie produktów i jest jedyną firmą, która oferuje szeroki zakres oprogramowania, układów scalonych i platform", a także innych elementów, na których klienci mogą polegać w zakresie innowacji next-gen. "IDM 2.0 to elegancka strategia, którą może dostarczyć tylko Intel - i jest to zwycięska formuła. Wykorzystamy ją do zaprojektowania najlepszych produktów i wyprodukowania ich w najlepszy możliwy sposób w każdej kategorii, w której konkurujemy" - powiedział Gelsinger.

Zobacz: Router 5G

Intel wprowadził nową strategię po burzliwym roku, w którym stracił pozycję lidera i nie jest już najcenniejszym amerykańskim producentem chipów - teraz to miejsce zajmuje Nvidia. Dodatkowo Intel opóźnił produkcję 7-nanometrowych procesorów co najmniej do 2022 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200