3 języki programowania, które warto znać w 2020 r.

Na rynku jest ok. 600 różnych języków programowania. Jeżeli już się któregoś uczyć, to warto wybrać taki, który ma szerokie zastosowania i na który jest duży popyt. Ważna jest też duża społeczność (źródło pomocy i wskazówek).

Źródło: pl.freepik.com

W 2020 r. wyróżniamy trzy najpopularniejsze języki programowania, które zdecydowanie warto znać. Dodatkowo polecamy trzy inne – już nie tak popularne, ale ważne z takich powodów jak wysokie zarobki czy specjalistyczne zastosowanie.

Python

Python - główne zastosowania:
 • Data Science
 • Analityka danych
 • Sztuczna inteligencja
 • Deep learning
 • Aplikacje korporacyjne
 • Web development
Kiedy Guido van Rossum opracował Pythona w latach 90. jako projekt poboczny, nikt nie przypuszczał, że będzie to niemal najpopularniejszy na świecie język programowania. Swoją popularność zawdzięcza z pewnością stosunkowo łatwej obsłudze (dzięki temu więcej osób może zacząć programować!), jak również szerokiemu zastosowaniu. Python ma doskonałą integrację z C/C++ i może bezproblemowo przenosić obciążające zadania procesora do C/C++. Ma też duży zestaw narzędzi do statystyki, nauk obliczeniowych i matematyki – mowa o bibliotekach NumPy, Pandas, SciPy czy Scikit-Learn. Dzięki temu Python dominuje w sektorze uczenia maszynowego i głębokiego.

Zobacz również:

 • Na co zwrócić uwagę przy wyborze narzędzia CMS?
 • Najbardziej poszukiwane umiejętności w 2023 roku według LinkedIn
 • Junior z potencjałem i JavaScript

Kolejna duża zaleta tego języka to bardzo aktywna społeczność i wsparcie. Bez problemu znajdziemy wystarczającą liczbę bibliotek i frameworków do Pythona, niezależnie od tego czy pracujemy nad aplikacjami dla przedsiębiorstw czy sztuczną inteligencją.

Według serwisu GitHub, który ocenił jak często programiści korzystają z poszczególnych języków, Python wskoczył już na 2 miejsce, zajmując wyższą pozycję niż Java, PHP czy C++. Pierwsze ciągle należy do JavaScript.

Dodatkowym argumentem, przez który warto nauczyć się Pythona, jest rynek pracy. Jak podaje serwis z ogłoszeniami o pracę Indeed, zapotrzebowanie na programistów Pythona jest największe – przykładowo w USA w styczniu 2020 było aż 74 tys. ogłoszeń. Równocześnie programiści Pythona mogą liczyć na wysokie zarobki – tutaj Python zajął 3 miejsce, z roczną pensją na poziomie 120 tys. dol. (ok. 473 tys. zł). Z kolei serwis StackOverflow dodaje, że na wysokie zarobki w przypadku Pythona mogą liczyć nawet mało doświadczeni programiści.

JavaScript

JavaScript - główne zastosowania:
 • Web development
 • Backend development
 • Aplikacje mobilne
 • Serverless computing
 • Gry działające w przeglądarce
Pierwszy prototyp tego języka powstał w zaledwie 10 dni. JavaScript stopniowo ewoluował i obecnie jest to język o bardzo szerokim zastosowaniu. Znaczący przełom osiągnął w 2009 r., kiedy Ryan Dahl wydał wieloplatformowy skrypt Node.js i włączył JavaScript do działania po stronie serwera. Nieco później, w 2010, Google wydało środowisko o nazwie AngularJS, które również opiera się na JavaScript. Obecnie ten język jest wykorzystywany niemal wszędzie – na serwerach, urządzeniach mobilnych, w chmurze, przeglądarkach czy kontenerach.

Dla przykładu, w tworzeniu stron internetowych dominują obecnie takie frameworki jak React, Vue.js, czy Angular – wszystkie opierają się w większym lub mniejszym stopniu na JavaScript. Z kolei dla bardzo obciążających zadań i przy programowaniu opartym na zdarzeniach developerzy wykorzystują Node.js. Tak więc JavaScript jest obecny również na serwerach i urządzeniach mobilnych.

GitHub podaje, że JavaScript jest najpopularniejszym językiem programowania na świecie – i jest tak już przez 5 lat z rzędu! Zdecydowanie warto poznać ten język, choć trzeba zauważyć, że w jego przypadku rynek pracy jest dość dojrzały - ofert jest mniej, wynagrodzenie też jest bardziej konkurencyjne. W styczniu w USA, jak podaje Indeed, było 57 tys. ofert dla programistów JavaScript, a średnie roczne wynagrodzenie to 114 tys. dol. (ok. 450 tys. zł).

Java

Java - główne zastosowania:
 • Aplikacje korporacyjne
 • Aplikacje na Androida
 • Big Data
 • Web development
Java to obiektowy język programowania ogólnego zastosowania. W latach 90. aplikacje biznesowe były rozwijane głównie przy użyciu C++, ale było to dość skomplikowane. Dopiero James Gosling i jego zespół z firmy Sun obniżyli poprzeczkę, wprowadzając znacznie prostszy, obiektowy język, który obsługuje również programowanie wielowątkowe (multi-threading programming). Java zyskała dużą popularność i była rozwijana dalej, jak również uzyskała niezależność od platformy, a to za sprawą wirtualnej Javy (JVM- Java Virtual Machine). To sprawiło, że powstał język pod hasłem „napisz kod raz, potem uruchom go gdziekolwiek”.

W ostatnich latach Java straciła część rynku na rzecz bardzo przyjaznych w obsłudze języków takich jak Python i JavaScript. Ciągle jednak to najważniejszy j. programowania dla przedsiębiorstw. Java jest ściśle kompatybilna wstecz, co jest kluczowe przy aplikacjach biznesowych. Nigdy też nie pojawiły się jakieś przełomowe zmiany, jak ma to miało to miejsce w Pythonie czy Scali, przez co duże firmy nie musiały inwestować ogromnych środków na przebudowę swoich środowisk. Właśnie to sprawia, że Java jest tak lubiana przez korporacje. Ponadto wielu programistów uważa, że Java JVM to prawdziwe arcydzieło oprogramowania.

Co ważne, jeśli chcemy nauczyć się Javy, będzie to zdecydowanie trudniejsze niż w przypadku np. Pythona lub innych nowoczesnych języków. Nie jest to raczej język, od którego warto zaczynać przygodę z programowania.

Inne polecane języki

Warto wyróżnić jeszcze 3 dodatkowe: Ruby, Swift oraz Kotlin. Każdy z nich zasługuje na uwagę z różnych powodów.

Ruby: nie jest tak popularny jak inne języki, ale to jego mocna strona - na rynku pracy jest mniejsza konkurencja, a stawki dla programistów Ruby są wysokie (p. ramka „Średnie wynagrodzenie roczne”). Mocna strona Ruby to prosta składnia, co czyni go bardzo elastycznym. Jest też kompatybilny z Ruby on Rails, framerowkiem do tworzenia aplikacji webowych. Ruby jest popularny zwłaszcza wśród startupów oraz przy prototypowaniu. Korzystając z Ruby jesteśmy w stanie stosunkowo szybko przygotować gotową, autorską aplikację.

Kotlin: jeden z najnowszych j. programowania, który zyskuje coraz więcej fanów wśród developerów. Został zaprojektowany przez Google jako „preferowany język do tworzenia aplikacji na Androida”. Jeśli chcemy więc opracowywać aplikacje na Androida, zdecydowanie warto poznać Kotlina. Jest on w 100 proc. interoperacyjny z Javą – działa na wirtualnej maszynie Java (JVM), a nawet komplikuje w JavaScript.

Swift: opracowany przez Apple do tworzenia aplikacji na system iOS, ale też macOS, watchOS, tvOS i iPadOS. Nauka Swifta jest stosunkowo prosta, a sam system jest zdecydowanie preferowany przez Apple, jak również wielu programistów specjalizujących się w aplikacjach na urządzenia tego producenta. Jednocześnie, poza ekosystemem Apple'a, Swift nie ma zbyt wielu fanów zarówno jeśli chodzi o programistów, jak i korporacje. Jeśli jednak chcemy specjalizować się wyłącznie w iOS, warto po niego sięgnąć.

Średnie wynagrodzenie roczne programistów

Serwis Indeed, zawierający ogłoszenia o pracę, przeanalizował branżę programistyczną i deklaracje pracodawców dotyczące wynagrodzeń w USA. Kto zarabia najwięcej, a kto najmniej?

Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2020 - programiści

• Ruby - 134 tys. dol.

• Swift - 125 tys. dol.

• Python - 120 tys. dol.

• JavaScript - 114 tys. dol.

• C++ - 108 tys. dol.

• Java - 104 tys. dol.

• C - 104 tys. dol.

• C# - 96 tys. dol.

• Go - 93 tys. dol.

• PHP - 90 tys. dol.

Jednocześnie Indeed podaje, że w przypadku niektórych języków programowania można liczyć na stosunkowo wysokie zarobki nawet wtedy, gdy dopiero rozpoczynamy pracę. Mało doświadczony programista Pythona, Javy i JavaScript może liczyć na odpowiednio 74, 69 i 57 tys. dol. rocznie. To bardzo dobre stawki!

A jak zarobki wyglądają w Polsce? Z raportu No Fluff Jobs za rok 2019 wynika, że średnie wynagrodzenie polskiego programisty to 13 tys. zł brutto. Jeśli zaś chodzi o staż pracy, juniorzy mogą liczyć na ok. 5,5 tys. zł, developerzy mid na ok. 10 tys. zł, a seniorzy – nawet 16 tys. zł i więcej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200