Infrastruktura pod kontrolą

Narzędzia do monitorowania infrastruktury dają możliwość optymalizacji i uproszczenia czynności administracyjnych związanych z nadzorowaniem systemów przedsiębiorstwa, a poniższe zestawienie prezentuje przegląd takich rozwiązań.

Bez względu na to czy chodzi o małą firmę, czy duże przedsiębiorstwo, przerwa w działaniu dowolnego elementu infrastruktury IT może słono kosztować. W małych środowiskach kontrola poprawności działania sprzętu i systemów oraz analiza logów nie zajmuje dużo czasu. Jednak tam, gdzie mamy do czynienia ze skomplikowaną infrastrukturą, może to być duży problem. Chyba, żaden administrator nie chciałby poświęcać większości czasu na przeskakiwaniu między elementami infrastruktury i sprawdzaniu czy wszystko działa jak należy. Idealnym rozwiązaniem byłoby zebranie wskaźników pracy urządzeń i systemów w jednym miejscu. Z pomocą administratorom i menadżerom IT przychodzą narzędzia do kompleksowego monitorowania infrastruktury, które dają możliwość optymalizacji i uproszczenia wszelkich czynności administracyjnych związanych z nadzorowaniem systemów przedsiębiorstwa.

Jednak to nie tylko czas pracowników IT jest tutaj kluczowy. Wiedza na temat bieżącego stanu infrastruktury pozwala również uniknąć awarii. Jeśli jakikolwiek element zaczyna nieprawidłowo pracować, to dzięki oprogramowaniu do monitorowania infrastruktury administrator jest natychmiast powiadamiany o tym zdarzeniu w konsoli zarządzania lub przez odpowiednio skonfigurowany kanał komunikacyjny. Tak samo jest w przypadku niedostępności spowodowanej awarią. Wysłany mail lub sms pozwala na szybką reakcję i zminimalizowanie czasu przestoju usługi, czy serwisu.

Zobacz również:

  • Cloud Pak for Security - skróć czas analizowania zagrożeń do minimum!

Producenci oprogramowania stanęli w tej dziedzinie na wysokości zadania, dlatego administratorzy mają w czym wybierać. Począwszy od prostych rozwiązań typu Open Source do skomplikowanych systemów komercyjnych. Różnica między płatnymi, a darmowymi produktami w głównej mierze polega na wsparciu ze strony producenta. W przypadku produktów Open Source administrator jest zdany głównie na swoje siły, począwszy od instalacji, przez konfigurację po obsługę. Pozostaje wtedy jedynie dokładne zapoznanie się z zasobami dostępnymi na stronach projektów, przeglądanie forów poświęconych konkretnym rozwiązaniom oraz wsparcie ludzi, którzy znają te systemy od podszewki.

Oczywiście wybór odpowiedniego narzędzia powinien być poprzedzony analizą potrzeb, ale wśród dostępnych rozwiązań z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, a poniższe zestawienie pozwoli przybliżyć każdemu chociaż część oferty dostępnej na rynku.

IBM Tivoli Monitoring

IBM Tivoli Monitoring (ITM) to komercyjne oprogramowanie, które pozwala na proaktywne monitorowanie infrastruktury oraz usprawnia zarządzanie środowiskami rozproszonymi. Dzięki zastosowaniu sprawdzonych procedur identyfikacji i rozwiązywania problemów w infrastrukturze oprogramowanie Tivoli Monitoring przyczynia się do optymalizacji wydajności oraz minimalizacji przestojów związanych z awariami, co z pewnością prowadzi do zwiększenia efektywności pracy działów informatycznych.

Tivoli Monitoring wspomaga rozpoznawanie i eliminowanie wąskich gardeł środowiska IT, które zagrażają najważniejszym elementom infrastruktury zanim nastąpi awaria, która w konsekwencji będzie odczuwalna dla użytkowników systemu.

Działanie Tivoli Monitoring opiera się na pracy agentów integrujących się z monitorowanym środowiskiem i dostarczających szeroki zestaw parametrów charakteryzujących jego pracę. Niezależnie od przeznaczenia poszczególne moduły systemu są ze sobą ściśle zintegrowane.

Infrastruktura pod kontrolą

IBM Tivoli Monitoring - status monitorowanych serwisów WWW

IBM Tivoli Monitoring pozwala na monitorowanie niemal wszystkich technologi użytych w infrastrukturze dzięki możliwości samodzielnej, ręcznej integracji z monitorowanym zasobem. Agenta można skonfigurować w taki sposób, aby analizował dane pochodzące ze źródeł takich jak pliki logów, programy klienckie, adresy URL, skrypty, tabele relacyjne lub SNMP i WMI. Dzięki temu można monitorować zaawansowane warstwy systemu, a przy użyciu agenta uniwersalnego dodatkowo rozszerzyć zakres monitorowania o specyficzne dla różnych systemów komponenty.

Oprócz fizycznej infrastruktury ITM pozwala również na współpracę ze środowiskami wirtualnymi. IBM Tivoli Monitoring for Virtual Servers jest rozszerzeniem systemu monitorowania o funkcjonalność nadzoru serwerów wirtualnych. Produkt jednak nie zajmuje się monitorowaniem systemów-klientów, nadzoruje bowiem wyłącznie mechanizmy hypervisora.

Konsola monitorowania IBM Tivoli Monitoring oparta jest o interfejs WWW. Panel jest intuicyjny i elastyczny w dostosowaniu, przy czym wszystkie zebrane dane udostępniane są w sposób przejrzysty i jednolity. Dzięki panelowi webowemu oraz bazie danych zawierającej historyczne informacje na temat monitorowanych systemów możliwe jest generowanie zaawansowanych raportów pracy infrastruktury.

Infrastruktura pod kontrolą

IBM Tivoli Monitoring - parametry pracy monitorowanego hosta

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200