Infrastruktura pod kontrolą

Działanie op5 Monitor polega w głównej mierze na sprawdzaniu parametrów pracy zdefiniowanych obiektów. Realizowane jest to na dwa sposoby: przy użyciu popularnych protokołów sieciowych (SMTP, SSH, HTTP, SNMP) lub za pomocą Agenta instalowanego na Linuxie (NRPE) lub Windowsie *NsClient) w przypadku, gdy chcemy monitorować wewnętrzne parametry systemu

Infrastruktura pod kontrolą

op5 Monitor - stan grup hostów

op5 Monitor potrafi sprawdzać parametry wielu systemów począwszy od produktów firmy Microsoft (także usługi domenowe), różnych dystrybucji Linuxa do HP-UX , Solaris czy Aix. Monitoruje większość procesów i usług pracujących pod kontrolą tych systemów, dzięki czemu jest bardzo dobrym narzędziem nie tylko do wykrywania awarii, ale również do bieżącej analizy pracy systemów informatycznych. Oprócz tego obsługuje bazy danych Oracle, MSSQL oraz MySQL. Bez problemów sprawdzi środowiska wirtualne VMWare ESX , Citrix i KVM.

Zobacz również:

  • Cloud Pak for Security - skróć czas analizowania zagrożeń do minimum!

Śledzone parametry dostępne są przez dobrze zaprojektowany, nowoczesny interfejs WWW, który umożliwia dodatkowo edycję domyślnych ustawień, dzięki czemu jest elastyczny w dostosowaniu do potrzeb użytkownika. Dowolną część istniejącej konfiguracji można w dogodny sposób zastosować do nowo definiowanych obiektów, co znacznie ułatwia i przyspiesza obsługę programu.

Użytkownik ma podgląd monitorowanych obiektów w postaci graficznych statystyk, nie tylko bieżących, ale również historycznych. Posiada wtedy informacje o całym cyklu pracy infrastruktury i dzięki temu jest w stanie rozwiązywać ewentualne problemy wydajnościowe zanim nastąpi awaria.

op5 Monitor posiada moduł raportujący, który oprócz informowania o bieżącym stanie obiektów, czy alertach generowanych podczas awarii, może wykonywać cykliczne statystyki pracy systemów.

Jeśli chodzi o licencjonowanie, to cena op5 Monitora jest uzależniona od ilości monitorowanych urządzeń, dzięki czemu w prosty sposób można dobrać odpowiednio wyskalowany produkt do potrzeb własnego środowiska IT.

Zabbix

Alternatywą dla darmowego Nagiosa jest Open Source'owy Zabbix. Jest to system monitorowania serwisów sieciowych, serwerów oraz urządzeń sieciowych. Silnik został napisany w języku C natomiast panel webowy oparty jest na języku php. Zabbix do kolekcjonowania statystyk i zapisywania danych z monitorowanych urządzeń wykorzystuje jeden w zalecanych silników baz danych: MySQL, PostgreSQL, SQLite oracle lub IBM DB2.

Infrastruktura pod kontrolą

Zabbix - monitorowanie zasilacza UPS

Wdrożenie Zabbixa nie sprawia żadnych problemów ze względu na bardzo dobrą, szczegółową dokumentację, która krok po kroku pokazuje jak uruchomić serwer wraz z wybraną bazą danych oraz w jaki sposób zainstalować agentów na monitorowanych systemach.

Zalecana konfiguracja sprzętowa jest uzależniona od wielkości monitorowanego środowiska. O ile dla około 20 monitorowanych hostów wystarczający będzie sprzęt z procesorem Pentium II 350MHz i 256 MB Ram pracujący pod kontrolą Ubuntu z bazą SQLite, to dla dużych środowisk (powyżej 10 000 monitorowanych obiektów) jest to sprzęt z dwoma procesorami Intel Xeon oraz 8 GB pamięci RAM

Przy podstawowej konfiguracji Zabbixa monitoruje on standardowe protokoły sieciowe nie wymagające instalacji agentów. Są to między innymi SMTP, ICMP oraz HTTP. Natomiast przy pomocy agentów instalowanych na systemach Unix oraz Windows aplikacja może monitorować pracę i obciążenie procesorów, sieci oraz pamięci, a także zajętość dysków twardych. Zabbix wspiera również monitorowanie przez protokoły SNMP, TCP, SSH i telnet, a także może nadzorować urządzenia IPMI.

Do wspieranych w monitorowaniu przez Zabbixa systemów należą między innymi różne dystrybucje Linuksa, Solaris, FreeBSD, jak również produkty Microsoft z Windows NT4.0 włącznie, a także środowiska wirtualne oparte na VMWare.

Infrastruktura pod kontrolą

Zabbix - status serwera monitoringu


TOP 200