Infrastruktura pod kontrolą

Firma SolarWinds to dostawca oprogramowania, z którego produktami zetknął się chyba każdy administrator. Warto wspomnieć choćby o takich narzędziach jak Real-time NetFlow Analyzer czy IP SLA Monitor. W portfolio SolarWinds znajdują się również bardzo dobre narzędzia do monitorowania infrastruktury IT.

SolarWinds Network Performance Monitor (NPM) to łatwe w użyciu i jednocześnie zaawansowane narzędzie do monitorowania dostępności i wydajności elementów sieciowych. Dostarcza ono niezbędnych informacji do utrzymania kontroli nad siecią przedsiębiorstwa. SolarWinds Network Performance Monitor pozwoli szybko wykrywać, diagnozować i rozwiązywać problemy z wydajnością sieci i jej awariami. Ponadto firma SolarWinds twierdzi, że Network Performance Monitor jest najprostszym w instalacji i użyciu produktem tego typu.

Zobacz również:

  • Cloud Pak for Security - skróć czas analizowania zagrożeń do minimum!

Działanie programu polega skanowaniu sieci pod kątem wykorzystywanych rozwiązań oraz zmian jakie na nich następują, co pozwala wygenerować mu najbardziej aktualną topologię sieci przedsiębiorstwa. Pokazuje ją w postaci połączeń między urządzeniami na mapie sieci, w taki sposób, że administrator może w każdej chwili wyświetlić obraz infrastruktury oraz wizualnie śledzić statystyki wydajności w czasie rzeczywistym.

SolarWinds Network Performance Monitor pozwala monitorować i analizować w czasie rzeczywistym statystki wydajności routerów, switchy, punktów sieci bezprzewodowej, serwerów oraz wszelkich innych urządzeń obsługujących SNMP.

Infrastruktura pod kontrolą

SolarWinds - Monitorowanie Systemów i Aplikacji

Do tego monitoruje również serwery VMWare zarówno Vsphere jak również darmowe ESXi. Network Performance Monitor na bieżąco zbiera szczegółowe informacje z każdego serwera VMware i odpowiadających mu maszyn wirtualnych, dając podgląd do statystyk wykorzystania CPU, pamięci i miejsca na dysku, pracy systemu operacyjnego gościa oraz wykorzystania sieci.

NPM dostarczany jest w pakiecie z bazą danych MIB, która obejmuje ogromną większość popularnych urządzeń sieciowych. Jednocześnie pozwala na dostosowanie sposobu odpytywania specyficznych urządzeń tak, aby można było monitorować dowolną wartość obsługiwaną przez SNMP.

Dodatkiem do SolarWinds Network Performance Monitor jest SolarWinds Server & Application Monitor. Oprogramowanie umożliwia pełen wgląd w wydajność oraz stan pracy systemów operacyjnych, aplikacji oraz serwerów fizycznych, a także wirtualnych. Program wyposażony jest w bardzo dużą ilość gotowych narzędzi monitorujących pod najpopularniejsze systemy operacyjne: Windows, IBM AIX, HP-UX, Linux, Sun Solaris oraz UNIX. Narzędzie to może pracować samodzielnie lub jako wtyczka do SolarWinds Network Performance Monitor.

Infrastruktura pod kontrolą

SolarWinds Server & Application Monitor - Szablony monitorowania aplikacji

SolarWinds Server & Application Monitor automatycznie wykrywa serwery znajdujące się w infrastrukturze i dodaje je do listy monitorowanych elementów. Natomiast możliwość tworzenia zaawansowanych reguł powiadamiania o zdarzeniach sprawia, że administrator jest w stanie reagować na pojawiające się problemy z odpowiednim wyprzedzeniem.

Cała obsługa wykonywana jest za pomocą intuicyjnego interfejsu LUCID, który ułatwia szybką identyfikację problemów z systemami oraz monitorowanymi aplikacjami.

Warto wspomnieć, że SolarWinds Server & Application Monitor współpracuje z gotowymi skryptami stworzonymi na potrzeby pracy z Nagiosem, do czego nie potrzeba wykonywać żadnej konwersji.

Podsumowanie

Mimo wdrożenia systemu monitorowania infrastruktury należy pamiętać, że najważniejszy jest tutaj czynnik ludzki. Administratorzy nadal powinni sprawdzać stan infrastruktury i monitorować logi. Jednak centralny system nadzorujący urządzenia i systemy jest tu niewątpliwie ułatwieniem pracy. To czy wybrana zostanie komercyjna aplikacja czy może darmowa wersja też ma znaczenie, choćby ze względu na wsparcie podczas wdrożenia i późniejszą obsługę. Wybierając wersję płatną z reguły otrzymuje się produkt łatwiejszy w instalacji, do którego zwykle dołączony jest support techniczny. W przypadku Open Source sprawa wygląda trochę inaczej, gdyż centrum wiedzy stanowi forum oraz społeczność użytkowników używających danego produktu. W tym przypadku często koszty ponosi się zatrudniając specjalistę od danego produktu. Wówczas mimo tego, że oprogramowanie jest darmowe, wydatkiem może okazać się samo wdrożenie. Niemniej jednak są to nieocenione narzędzia to posiadania niezbędnej wiedzy na temat działania infrastruktury IT, które powinny działać w każdej firmie.

Strony producentów oprogramowania do monitoringu

TOP 200