IaaS - zalety i wady wieku dojrzewania

Mglista i ewoluująca chmura

Najpopularniejszy wśród specjalistów teoretyczny model opisu chmury jest określany jako SPI lub IPS - jest to skrót od trzech rodzajów usług, które są uznawane za podstawę wdrożenia systemu cloud: IaaS (infrastruktura jako usługa), PaaS (platforma jako usługa) i SaaS (aplikacje jako usługa) - tworzony w tej lub odwrotnej kolejności.

Usługa IaaS dostarcza środowiska do przetwarzania i przechowywania danych (serwery, pamięci masowe, zapory sieciowe, mechanizmy równoważenia obciążeń, urządzenia, łącza sieciowe itp.). Jeśli więc firma chce uruchomić i zarządzać własnym oprogramowaniem działającym na określonych platformach, może skorzystać z dostawcy usług IaaS.

Usługa PaaS obejmuje infrastrukturę sprzętową, czyli IaaS, oraz oprogramowanie middleware zarządzane przez usługodawcę. PaaS udostępnia środowisko umożliwiające uruchamianie aplikacji, w którego skład wchodzą elementy, takie jak: systemy operacyjne, mechanizmy uwierzytelniania i autoryzacji użytkowników oraz zarządzania sesjami.

Natomiast usługa SaaS to najbardziej zaawansowane i skomplikowane rozwiązanie oferowane w modelu cloud computing, które polega na zdalnym dostarczaniu aplikacji potrzebnych firmom. W skład systemu SaaS wchodzą warstwy IaaS i PaaS.

Przygotowując plan wdrożenia systemu wykorzystującego usługi, należy pamiętać m.in. o takich problem
1. Przywiązanie do dostawcy

Usługi, zwłaszcza takie jak PaaS lub SaaS, często powodują, że użytkownik pozostaje związany z środowiskiem zbudowanym przez usługodawcę CSP (Cloud Service Provider). Przeniesienie aplikacji, która jest zależna od wewnętrznych funkcji wykorzystywanych w systemie, może wymagać analizy i modyfikacji jej kodu. Tego typu przywiązania do dostawcy nie należy jednak oceniać jako coś jednoznacznie negatywnego. Jest to cena, którą trzeba zapłacić na przykład za wysoką wydajność i inne użyteczne funkcje. Ale zawsze warto o tym pamiętać.

2. Trudniejsze niż w standardowych systemach planowanie wdrożenia własnych aplikacji

Praktycznie każdy dostawca usług buduje inne środowisko, które w jego opinii tworzy zestaw funkcji zapewniający najlepsze parametry systemu. W efekcie zaprojektowanie własnej aplikacji, która ma zostać uruchomiona na platformie usługowej, nie jest zadaniem łatwym i standardowym. Niektórzy specjaliści uważają nawet, że jest to istotnie trudniejsze w porównaniu z systemami IT wykorzystującymi klasyczną architekturę.

3. Jak usługodawcy starają się odróżnić od konkurencji

Dostawcy usług często zapewniają, że ich platforma ma warstwę pozwalającą na pełne oddzielenie warstwy aplikacji od infrastruktury systemowej. Ale nawet jeśli nie występuje zależność na poziomie kodu aplikacji, to jest wiele użytecznych funkcji, które są często oferowane przez dostawcę CSP, na przykład usługi monitorowania systemu lub oprogramowanie do obsługi płatności. Takie dodatkowe funkcje umożliwiają odróżnienie własnej oferty usług od innych dostępnych na rynku, więc firmy starają się to wykorzystać.

4. Nowe umiejętności

Programiści tworzący aplikacje muszą się nauczyć, jak je budować, by poprawnie i efektywnie działały w nowym środowisku. Trzeba więc pamiętać o dodatkowych kosztach związanych ze szkoleniami lub zatrudnianiem nowych specjalistów.

5. Przeniesienie praktyk do nowego środowiska programistycznego

Większość firm i organizacji wykorzystuje sprawdzone środowiska programistyczne (framework), metodologie oraz procedury związane z projektowaniem aplikacji. Planując skorzystanie z usług IaaS lub PaaS, trzeba wszystkie te elementy przeanalizować pod kątem ich zgodności z nowym środowiskiem i z reguły odpowiednio zmodyfikować.


TOP 200