IaaS - zalety i wady wieku dojrzewania

Rynek usług cloud computing, a w szczególności IaaS, jest jednak wciąż niedojrzały. Usługi te są unikalne i wciąż szybko ewoluują. Jeśli więc menedżer IT chce wykorzystać potencjalną okazję zdobycia przewagi konkurencyjnej poprzez wdrożenie najnowszych technologii, powinien dobrze zaplanować system i starannie wybrać dostawcę usług IaaS.

Zalety technologii cloud podkreślają chyba wszyscy producenci sprzętu, oprogramowania i firmy oferujące usługi. Ich argumenty mają poważne uzasadnienia, ale istnieją też realne problemy i zagrożenia, które stwarza model usługowy. Dlatego też warto zdawać sobie z nich sprawę i mieć przygotowaną listę podstawowych pytań podczas negocjacji z usługodawcą. Świadomość potencjalnych problemów ułatwia praktyczną ocenę zalet i korzyści modelu usługowego oraz ułatwia odpowiednie przygotowanie się do wdrożenia.

Ekonomia i skalowalność

Dwa główne argumenty sprzyjające popularyzacji modeli usługowych dotyczą korzyści finansowych oraz elastyczności, umożliwiającej niemal nieograniczone i szybkie skalowanie systemu zgodnie z bieżącymi, zmieniającymi się potrzebami użytkownika.

W pierwszym przypadku uzasadnieniem jest ekonomia skali. Szacuje się, że koszty wyposażenia i utrzymania centrum przetwarzania danych, gdzie pracuje 100 000 serwerów, są nawet o połowę niższe w porównaniu z ośrodkiem obliczeniowym wykorzystującym tylko 1000 serwerów.

Możliwość szybkiego skalowania wydajności lub pojemności systemu - zależnie od rzeczywistych potrzeb firmy - również przemawia za usługowym modelem. Zawierając umowę z konkretnym usługodawcą, warto dokładnie sprawdzić, czy równie łatwo można zwiększyć parametry systemu, jak też zmniejszyć wykorzystanie zasobów i związane z tym koszty. A dodatkowo upewnić się, czy możliwość skalowania dotyczy pojedynczych elementów wchodzących w skład systemu, takich jak wydajność przetwarzania, pojemność pamięci masowej, czy też jest oferowana w formie pakietów łączących te różne elementy.

Co nowego oferują modele usługowe?
Dużą skalowalność systemu oraz możliwość istotnej redukcji kosztów pamięci masowej i mocy przetwarzania. W praktyce trudno uzyskać takie efekty w systemach klasycznych, choć rzeczywiste korzyści ekonomiczne zależą od modelu biznesowego usługodawcy, czyli wielkości założonego poziomu zysków oraz liczby klientów.

Wirtualizację, umożliwiającą uruchamianie i względnie łatwe przenoszenie wirtualnych serwerów niezależnie od maszyn fizycznych, co znacznie zmienia kalkulację kosztów wdrożenia systemów opartych na usługach. Według niektórych szacunków, koszty te zmniejszają się o co najmniej 30% w porównaniu z rozwiązaniami tradycyjnymi. Choć wirtualizacja nie jest technologią bezpośrednio i jednoznacznie związaną z systemami cloud computing, to w praktyce jest stosowana w większości systemów usługowych.

Użytkownik płaci za to, co rzeczywiście wykorzystuje, np. za moc przetwarzania stosowaną przez aplikacje lub pojemność pamięci masowej niezbędną do przechowania danych. W modelu cloud computing opłaty za wykorzystanie zasobów przypominają znany od lat model stosowany przez operatorów telekomunikacyjnych. Rozwój masowego rynku usług świadczonych w chmurze powoduje, że realne koszty korzystania z systemów IT mogą być istotnie niższe niż obecnie.


TOP 200