Hosting czy już cloud computing

Polski rynek hostingu zyskał w ciągu ostatniego roku długo oczekiwaną ofertę VPS (Virtual Private Server) oraz cloud computing. Zdecydowanie poprawiła się oferta w segmencie serwerów dedykowanych. Stale rosnąca liczba domen internetowych stawia nasz kraj już na piątym miejscu w Europie. Na koniec pierwszego półrocza zarejestrowanych było blisko 2,4 mln nazw w domenie .pl.

Współdzielony nadal rządzi

Klasyczny hosting współdzielony jest nadal najczęściej wykorzystywany do serwowania typowych stron internetowych małych i średnich przedsiębiorstw. W ramach usługi hostingowej otrzymujemy zwykle hosting WWW, FTP i obsługę kont pocztowych. Coraz częściej operatorzy udostępniają także szereg usług dodatkowych - np. zestaw aplikacji WWW, które można zainstalować w ramach konta: kreator WWW, blog, CMS czy sklep internetowy. Najczęściej są to usługi wliczone w cenę, wyjątkiem są platformy sklepowe, których miesięczna cena w zależności od zaawansowania ustalona jest na poziomie od kilkudziesięciu złotych wzwyż. Dostępność tego typu rozwiązań pozwala stawiać pierwsze kroki firmom, które nie posiadają zaplecza programistycznego albo mają ograniczone środki na inwestycje w tym zakresie. Dostęp do gotowych narzędzi - oczywiście w ograniczony sposób - im to umożliwia. W przypadku bardziej zaawansowanych klientów usługi te nie stanowią wartości dodanej.

Parametry serwera współdzielonego są systematycznie podnoszone przez wiodących dostawców. Praktycznie większość firm zniosła już limity transferu. Pojemność konta to kilkadziesiąt GB. Najczęściej udostępniana konfiguracja opiera się na Linuksie, Apache, PHP oraz bazie MySQL. Nie brak jednak także ofert uwzględniających takie języki jak Perl czy Python. Dla bardziej wyrafinowanych użytkowników przydatna może być także opcja dostępu do cyklicznie wykonywanych procesów Cron oraz dostęp do logów i statystyk serwera, a także systemów kontroli wersji (SVN). Rzadziej oferowany jest hosting współdzielony oparty na systemach Windows, wyposażony w obsługę skryptów języka ASP oraz ASP.net i baz danych MS SQL. Oferta cenowa jest w porównaniu do serwerów linuksowych około 20-30 proc. wyższa - głównie ze względu na komercyjny charakter systemu operacyjnego. Oferta hostingu Windows w Polsce to w dalszym ciągu dość niszowy segment rynku.

Zobacz również:

Serwery dedykowane w ofensywie

Hosting czy już cloud computing

Konfiguracja serwera VPS w home.pl

Wygląda na to, że segment serwerów dedykowanych to najprężniej rozwijający się segment hostingu w naszym kraju. Coraz więcej firm, które do tej pory korzystały z hostingu współdzielonego poszukuje rozwiązania, które dawałoby im większą kontrolę oraz przede wszystkim większą wydajność środowiska, w którym uruchamiane są ich aplikacje webowe. Do tej pory sporym ograniczeniem w zastosowaniu hostingu dedykowanego była cena takiej usługi - w przedziale 500-1000 zł za serwer podstawowy. Wzrastająca konkurencja rynkowa pozwoliła w ostatnich dwóch latach obniżyć ten koszt do ok. 200-250 zł za podstawowe maszyny, i to zlokalizowane w kraju.

Do niedawna jedynym sposobem na dzierżawienie niedrogiej maszyny dedykowanej było jej wynajęcie u operatorów zagranicznych - najlepiej w Europie, jeśli chcieliśmy przetwarzać dane osobowe zgodnie z prawem. Wybór często padał więc na 1&1 lub OVH. Po ostatnich obniżkach - np. w home.pl i korzystnej ofercie na serwery Eco ATMAN - polska oferta wygląda na bardzo konkurencyjną w stosunku do zagranicznej. Dodatkowo zyskujemy wparcie techniczne w języku polskim nie tylko na poziomie pierwszej linii call center. Kontakt z inżynierami i technikami jest możliwy przez telefon i chat, co nie zawsze jest łatwe w przypadku firm, które nie mają krajowej lokalizacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200