Hosting czy już cloud computing

Wirtualne data center dla wymagających

W przypadku, gdy mamy do czynienia z bardziej wymagającymi aplikacjami, które korzystają ze środowisk zbudowanych z wielu serwerów warto przemyśleć zastosowanie usługi wirtualnego data center. W ramach takiego rozwiązania otrzymujemy pulę zasobów serwerowych i storage do wykorzystania przy budowie własnego centrum danych w środowisku wirtualnym.

Hosting czy już cloud computing

Liczba nazw domeny .pl

Wirtualne data center to usługi dla firm, które potrzebują bardziej wyrafinowanej usługi niż korzystanie z pojedynczych serwerów. W ramach takiej usługi można otrzymać dostęp do określonej puli zasobów, którą można rozdysponować pomiędzy maszyny w sieci. Na przykład może to być 200 GB RAM, 50 rdzeni procesora o określonej częstotliwości i 10 TB przestrzeni dyskowej. W ten sposób w wirtualnym środowisku można zdefiniować nawet skomplikowane architektury dla bardzo zaawansowanych projektów. Wirtualne data center funkcjonuje w wydzielonej podsieci, co zapewnia separację usługi od innych klientów.

Zobacz również:

  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24
  • Cisco i Microsoft transmitują dane z prędkością 800 Gb/s
  • Kwanty od OVHCloud dla edukacji

Tego typu usługi pozwalają na dodawanie i usuwanie kolejnych serwerów w ramach przydzielonych zasobów oraz ich dynamiczne realokowanie. Warto zwrócić uwagę na możliwość monitorowania zużycia zasobów przez poszczególne serwery wirtualne. Istotna jest także możliwość podglądu i zdalnej pracy na serwerze za pomocą paneli KVM/VNC. Możliwe jest też zdefiniowane reguł backupowych dla poszczególnych serwerów wirtualnych i ich odtwarzanie.

Zaletą wirtualnego data center jest przede wszystkim sposób rozliczenia - miesięczna opłata za wykorzystane zasoby. Nie ma potrzeby zakupu czy leasingowania sprzętu. Dodatkowo zyskujemy elastyczność w budowaniu i konfiguracji serwerów i możliwość praktycznie dowolnej rozbudowy w razie potrzeby. Czas potrzebny na tę rozbudowę jest bardzo krótki - co w porównaniu z klasycznym podejściem do inwestycji w serwerownię jest nie do przecenienia.

Domeny: Polska w pierwszej piątce

Nierozerwalnie związany z rynkiem hostingowym rynek domenowy notuje kolejne wzrosty. Pod koniec drugiego kwartału 2012 roku zarejestrowanych było blisko 2,4 mln nazw w domenie pl.

Nowością na rynku jest udostępniona w kwietniu przez NASK usługa polegająca na możliwości modyfikacji przez abonenta końca okresu rozliczeniowego nazwy domeny. Od tej pory okresy rozliczeniowe nie muszą być wielokrotnością roku, ale mogą wynosić też określoną liczbę dni, wskazaną przez abonenta. Od czasu uruchomienia usługi już 12 partnerów NASK rozpoczęło jej oferowanie.

Na uwagę zasługuje wzrost wskaźnika rejestracji nazw bezpośrednio w domenie najwyższego poziomu i spadek zainteresowania rejestracją nazw w domenach regionalnych i funkcjonalnych. W drugim kwartale 2012 r. udział nazw rejestrowanych bezpośrednio w domenie .pl wyniósł 64,19%, czyli był o 5,5% większy niż w poprzednim kwartale. Nazw bezpośrednio w domenie .pl zarejestrowano 160 153.


TOP 200