Hosting czy już cloud computing

VPS wreszcie w Polsce

Coraz większe zapotrzebowanie na wydajne i skalowalne serwery powoduje, że także w ofercie krajowych dostawców zauważamy dynamiczne zmiany. Po dłuższym okresie stagnacji i oferty zawężonej praktycznie do hostingu współdzielonego oraz dedykowanego na rynku zaczynają być obecne usługi VPS (Virtual Private Server) oraz cloud computing. Do tej pory, aby z nich skorzystać, musieliśmy szukać w bogatej ofercie zagranicznych operatorów.

Co istotne, także ceny w krajowej ofercie VPS - podobnie jak w przypadku serwerów dedykowanych - zaczynają być konkurencyjne w stosunku do ofert zagranicznych. Jeszcze rok czy dwa lata temu nie było możliwe.

Zobacz również:

  • Rozwiązania chmurowe odpowiedzią na kryzys z dostawami
  • Jak chmury publiczne wprowadzają innowacje w zakresie AI
  • Instancje serwerów skonfigurowanych w chmurach padają zbyt często ofiarą hakerów
Hosting czy już cloud computing

Konfiguracja usługi rozliczanej za dzień korzystania w servecloud.pl

Jedną z pierwszych firm, a na pewno największą, która rozpoczęła oferowanie usług Virtual Private Server jest home.pl. Firma uruchomił je w połowie roku. Konfiguracja wirtualnej maszyny odbywa się za pomocą wizualnego panelu wyposażonego w "suwaki", pozwalające na konfigurowanie takich parametrów maszyny, jak: liczba procesorów (do 4), częstotliwość ich taktowania (od 500 do 5000 MHz), pamięć operacyjna (od 512 do 8 GB) oraz przestrzeń dyskowa (od 30 GB do 100 GB). Możliwe jest płynne skalowanie zasobów oraz dostęp do konsoli serwera. Dla firm tworzących serwisy internetowe oraz agencji interaktywnych interesującą możliwością jest odsprzedaż usługi pod własną marką. Okresem rozliczeniowym w ramach VPS oferowanym przez home.pl jest miesiąc.

W porównaniu z hostingiem dedykowanym usługi VPS powinny być zwykle tańsze, ale nie jest to regułą (szczególnie w przypadku wyjątkowo niskich ofert cenowych na serwery dedykowane). W praktyce wybór serwera VPS opłaca się najbardziej, gdy chcemy uzyskać rozwiązanie pośrednie pomiędzy hostingiem współdzielonym a dedykowanym. Wtedy cena za wirtualną maszynę z dwoma rdzeniami procesora, 1GB pamięci i 60 GB dysku na poziomie 100 zł netto jest atrakcyjna. Gdy zechcemy dozbroić taką maszynę VPS do typowej najniższej konfiguracji oferowanych obecnie serwerów dedykowanych (4 rdzenie, 4 GB RAM, 100 GB dysk - cena VPS ok. 400 zł netto) okazuje się, że bardziej opłacalna może okazać się dzierżawa serwera dedykowanego.

Należy pamiętać jednak o jednym czynniku - opłacie instalacyjnej, którą ponosimy w przypadku zakupu serwerów dedykowanych (zwykle koszt około 1 miesiąca dzierżawy). Część firm - jak np. ATMAN - zrezygnowała z pobierania takiej opłaty, co czyni ich usługę równie elastyczną pod względem rozliczeniowym co VPS. Możemy zamówić serwer dedykowany na miesiąc i zrezygnować z dalszego opłacania usługi na tych samych zasadach, co dla serwera wirtualnego.

Cloud hosting

Jeszcze bardziej elastyczne kosztowo są rozwiązania pozwalające na rozliczanie usługi per dzień. Dla przykładu servecloud.pl oferuje usługi cloud computing w takim modelu rozliczeniowym. Jeśli potrzebujemy maszyny z 8 procesorami i 8 GB pamięci operacyjnej oraz 150 GB przestrzeni dyskowej, to zapłacimy za usługę 24,53 zł za każdy dzień pracy takiej konfiguracji.

Jako przykład wykorzystania takiego modelu weźmy serwis internetowy cieszący się zwykle małą oglądalnością, który decyduje się na wzmożoną kampanię marketingową mającą trwać tydzień. W tym okresie oglądalność dramatycznie wzrasta, tak jak zapotrzebowanie na moc maszyny. Tradycyjne podejście do sprawy kazałoby administratorowi serwisu przenieść go na mocniejszą maszynę na ten czas i po okresie wzmożonego ruchu albo powrócić na starą platformę, albo utrzymywać nadal nadmiarową maszynę - co oznaczałoby niepotrzebne zwiększenie kosztów. Właśnie ograniczenie kosztów powinno przyświecać użytkownikom usług cloud. W sytuacji idealnej powinniśmy więc płacić za rzeczywiście wykorzystaną moc.


TOP 200