Hosting czy już cloud computing

Nadążamy za trendami

Hosting czy już cloud computing

Liczba internetowych domen krajowych (źródło: NASK)

Rynek hostingowy w naszym kraju zaczął na dobre podążać za światowymi trendami. Główni gracze co prawda pozostają ci sami (home.pl, Nazwa.pl, 1and1, OVH), jednak dzięki zwiększającej się konkurencji możemy dziś cieszyć się z wprowadzanych nowych usług, jak VPS czy wirtualne data center oraz sporą obniżką cen tradycyjnego hostingu dedykowanego czy zwiększeniem możliwości usług współdzielonych. Zwiększające się potrzeby w dziedzinie aplikacji internetowych z pewnością przesuną środek rynku w kierunku usług wirtualnych serwerów - jednak jak szybko to nastąpi, zależy w dużej mierze od polityki cenowej i elastyczności dostawców usług hostingowych. Bardzo duży postęp w tym zakresie został poczyniony już w przypadku hostingu dedykowanego.

Oferta gigantów

Konkurencją dla rodzimego rynku firm hostingowych jest oferta takich firm, jak Microsoft, HP czy Amazon.

Zobacz również:

  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24
  • Cisco i Microsoft transmitują dane z prędkością 800 Gb/s
  • Kwanty od OVHCloud dla edukacji

W ramach publicznej chmury Microsoftu możemy skorzystać z usług hostingu WWW, baz danych oraz wirtualnych maszyn. Co warte uwagi, możemy uruchomić maszyny także z systemem Linux. Pozostałe elementy usługi są oparte na systemie Windows Azure i SQL Server. Za zamówione zasoby płacimy według ich wykorzystania lub w planach 6- lub 12-miesięcznych. Parametry usług i maszyn mogą być skalowane w bardzo dużym zakresie. Serwery chmury Microsoftu są zlokalizowane w wielu lokalizacjach na świecie, a miesięczne SLA jest oferowane na poziomie 99,95%.

Również HP oferuje swoje usługi w ramach produktów: Cloud Computing, Object Storage i Block Storage. Przykładowa cena za maszynę z 8 GB RAM, 4 vCPU i 240 GB dysku to 32 centy za godzinę (233,60 USD za miesiąc - przy założeniu 730 wykorzystanych godzin pracy). Dodatkowo pobierana jest opłata za transfer danych (podobnie jak w przypadku Windows Azure). HP Cloud ma także w ofercie usługi Content Delivery Network.

Amazon oferuje usługi cloud computing (EC2), storage, load balancing i wiele innych specyficznych usług sieciowych. Ceny usług są zbliżone do konkurencji.

O co warto zapytać usługodawcę

Lokalizacja serwerów - ma znaczenie w przypadku, gdy w serwisie zamierzamy gromadzić dane osobowe. Pojęcie "dane osobowe" jest na tyle obszerne, że nawet w przypadku adresów e-mail nie mamy pewności, czy do nich nie należą. W praktyce w wypadku gromadzenia danych osobowych odpada korzystanie z hostingu poza Unią Europejską lub określonymi firmami w USA, stosującymi się do zasad Safe Harbour. W przypadku danych wrażliwych najlepiej wybrać lokalizację serwera w Polsce.

Parametry SLA - określają czas reakcji w przypadku awarii, jak szybko uszkodzony serwer zostanie naprawiony a usługa wznowiona.

Łącze z internetem - jakimi łączami z internetem dysponuje usługodawca. Czy są to łącza wielokrotne?

Backup danych - czy w ramach usługi hostingowej jest oferowany backup danych? Jeśli nie, to jakie są koszty miesięczne za dodatkową usługę. Jaki jest okres przechowywania backupu oraz jaki jest sposób i tryb dostępu do kopii danych.

Dostęp do konta root - ma znaczenie w przypadku kont współdzielonych i VPS. Jeśli zamierzamy wykonywać na serwerze skrypty w konsoli, taki dostęp z pewnością się przyda.


TOP 200