HP przejmuje Palma za 1,2 mld dolarów

Hewlett-Packard przejmuje producenta telefonów Palm za 1,2 mld dolarów. Informację ogłoszono po zamknięciu środowej sesji na amerykańskiej giełdzie. Transakcję poprzedziła lawina plotek i spekulacji na temat potencjalnych nabywców słynnej marki.

Wśród potencjalnych nabywców wymieniano m.in. Lenovo i HTC. Wszystko wskazuje na to, że HP nabyło Palma aby uzyskać dostęp do technologii, których rozwój kosztowałby firmę o wiele więcej. W 2009 r. Palm wypuścił nowy system operacyjny WebOS dla urządzeń mobilnych, z którego korzystają dwa modele telefonów.

Mimo ostrej rywalizacji między iPhonem Apple’a a telefonami opartymi o opracowany przez Google’a system operacyjny Android, Palmowi udało się przetrwać. Podczas ogłaszania ostatnich wyników finansowych firma poinformowała, że ma spory zapas niesprzedanych telefonów i spodziewane przychody będą słabsze niż wcześniejsze prognozy.

Historia firmy Palm Computing

Dziś wszyscy zachwycają się iPhone'mi, urządzeniami BlackBerry i smartphone'ami z Androidem. W całym tym zachwycie łatwo zapomnieć, że ta mobilna rewolucja nie byłaby możliwa, gdyby nie Palm i jego prawie 20-letni wkład w rozwój kieszonkowych komputerów. Przedstawiamy krótką historię producenta palmtopów.

Przejęcie powinno dać Palmowi zastrzyk gotówki potrzebnej do rozwoju nowych technologii. HP deklaruje zwiększenie nakładów na badania i rozwój (obecnie Palm inwestuje w ten obszar 190 mln USD rocznie) oraz na sprzedaż i marketing.

WebOS: smartfony i tablety

Dzięki przejęciu Palma HP ma zamiar mocniej zaznaczyć swoją obecność nie tylko na rynku smartfonów, ale także tabletów i innych urządzeń przenośnych.

Analityk rynku Jack Gold uważa, że rynek tabletów może być kluczowy dla wzrostu HP. Tablety stają się urządzeniami zapewniającymi dostęp do Sieci, co pozwoli HP umieszczać w chmurze usługi, które pozwolą generować zyski. Obecnie na system WebOS dostępnych jest 2 tys. aplikacji.

Wykorzystanie systemy WebOS zamiast Windowsa będzie oznaczało nowe wyzwania dla Microsoftu - dotąd HP deklarowało, że pierwszy tablet firmy będzie działał pod kontrolą Windows. Prawdopodobnie HP zrezygnuje też ze stosowania w swoich dotychczasowych smartfonach systemu Windows Mobile.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200