Gdyby nie ten sektor publiczny...

Przedstawiciele branży informatycznej mówią o rynku informatycznym w 2006 r. i perspektywach jego rozwoju w 2007 roku.

***

Dariusz Jacek Krawiec, prezes zarządu Action

Gdyby nie ten sektor publiczny...
Dla spółki Action był to z pewnością rok bardzo dobry i przełomowy. Z kilku względów. Po pierwsze - potwierdzeniem dobrego rozwoju firmy było wejście na giełdę i dołączenie do spółek notowanych na warszawskim parkiecie. Ale to dopiero początek, bo później systematycznie i zgodnie z założeniami budowaliśmy wartość Action tak, aby spółka nie tylko charakteryzowała się świetnymi wynikami, ale również cieszyła się zaufaniem analityków rynku. Pod tym względem to był bardzo dobry rok.

Natomiast - według mnie - sama branża rozwija się w niezmiennym tempie, czyli dynamicznie, choć firmy z naszego sektora mogą narzekać oczywiście na wstrzymane przetargi na sprzęt IT, które nie są ogłaszane przez urzędy państwowe, ale następny rok otwiera przed wszystkim szerokie pole możliwości związane z absorpcją środków płynących z Unii Europejskiej. 2007 rok będzie rokiem dalszej ekspansji i rozwoju naszej branży.

***

Andrzej Dulka, prezes Alcatel-Lucent w Polsce

Gdyby nie ten sektor publiczny...
Rok 2006 był dla firmy Alcatel-Lucent dość szczególny. W wyniku fuzji dwóch spółek Alcatela i Lucent Technologies powstał duży gracz na rynku telekomunikacyjnym, jeden z największych na świecie dostawców, oferujący szerokie portfolio usług i produktów dla sieci stacjonarnych, mobilnych i konwergentnych. Firma posiada rozwiązania w dziedzinie IPTV, dostępu szerokopasmowego, usług IP, sieci następnej generacji, UMTS i CDMA oraz systemów dla przedsiębiorstw. Chcemy przede wszystkim pomagać operatorom w transformacji ich sieci, dzięki czemu będzie można w nich oferować nowe usługi i aplikacje. Jest to szczególnie istotne w momencie, kiedy na rynku obserwujemy ostrą walkę konkurencyjną miedzy operatorami, którzy poszukują sposobów na wzbogacenie własnych ofert o atrakcyjne usługi. To spora szansa dla naszej firmy i właśnie w zakresie dostarczania metod transformacji sieci pokładamy duże nadzieje na nasz globalny rozwój. W nowym roku spodziewamy się wzrostu przychodów z rozwiązań triple play, konwergentnych rozwiązań dla sieci stacjonarnych i mobilnych oraz usług, zwłaszcza integratorskich i outsourcingowych (managed services). Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej stało się impulsem rozwojowym dla wielu projektów infrastrukturalnych, z którymi Alcatel-Lucent wiąże także spore nadzieje. Do kluczowych zaliczamy wykorzystanie rozwiązań telekomunikacyjnych do podniesienia bezpieczeństwa obywateli, a także projekty e-government.

***

Roman Szwed, prezes zarządu ATM SA

Gdyby nie ten sektor publiczny...
Spojrzenie na mijający rok wywołuje we mnie dwie rozbieżne refleksje. Z jednej strony Polsce wciąż nie udaje się uruchomić projektów infrastrukturalnych współfinansowanych z budżetu Unii Europejskiej. Ale mam nadzieję, że gospodarka szybko ruszy, bo niewykorzystanie będących do naszej dyspozycji środków byłoby historyczną klęską i głęboko wierzę, że coś takiego nie może się wydarzyć. Z drugiej strony polska gospodarka i tak ma się nienajgorzej, dzięki czemu nasza działalność przynosi dobre efekty.

Dla firmy ATM rok 2006 był rokiem budowania grupy kapitałowej, nastawionej głównie na kreowanie innowacyjnych produktów adresowanych do właśnie powstających, niezwykle dynamicznych segmentów rynku. Szczególnie dwie z naszych spółek zależnych - mPay i Cineman - mają szansę na osiągnięcie znaczących sukcesów komercyjnych w nadchodzącym roku oraz na niemal nieograniczoną ekspansję w skali globalnej.

Podsumowując, przyszło nam żyć w ciekawych czasach i wcale nie uważam tego za przekleństwo. Jestem pewien, że prawdziwy skok jest jeszcze przed nami. Mam przy tym szczęście pracować z wieloma zdolnymi i ambitnymi ludźmi, którzy wspólnie ze mną budują ten sukces.

***

Wojciech Głownia, dyrektor zarządzający, Avaya Poland

Gdyby nie ten sektor publiczny...
Od kilku lat obserwujemy wzrost dynamiki na polskim rynku IT. Jest to efekt poprawy sytuacji gospodarczej w Polsce i stopniowego wzrostu zamożności gospodarstw domowych. Pozytywny wpływ na sytuację w branży informatycznej ma coraz powszechniejszy dostęp do Internetu i wykorzystywanie nowych technologii także przez odbiorców indywidualnych. Pochodną rosnącej liczby użytkowników posiadających szybkie łącze jest wzrost polskiego rynku usług szerokopasmowych. Przewidujemy, że liczba abonentów takich usług w ciągu najbliższych 2-3 lat będzie rosła w tempie ok. 20% rocznie. Głównymi technologiami dostępowymi pozostaną w nadchodzących latach DSL i sieci telewizji kablowej. Na uwagę zasługują także usługi internetowe w sieciach komórkowych, a także WiMAX - choć na razie nie ma dużej ilości projektów opartych na tej technologii. Spodziewamy się, że zjawisko oferowania usług multimedialnych (czyli telefonu, Internetu i telewizji) w pakietach nabierze tempa w 2007 roku, co przełoży się na wzrost sprzedaży rozwiązań integrujących telefonię stacjonarną IP z telefonią komórkową (Fixe-Mobile Convergence), a także produktów WiFi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200