Gdyby nie ten sektor publiczny...

Wiktor Ząbek, prezes zarządu Incenti SA

Gdyby nie ten sektor publiczny...
Rok 2006 na rynku był okresem zdecydowanego wzrostu zainteresowania outsourcingiem kompleksowych systemów informatycznych, w odróżnieniu od lat ubiegłych, gdy przedsiębiorstwa oczekiwały przeważnie usług w zakresie infrastruktury technicznej. Dojrzalsze podejście do usług outsourcingowych koreluje również ze wzrostem oczekiwań klientów odnośnie poziomu SLA zawieranych umów i jakości realizowanych usług.

W 2006 roku na rozwój polskiego rynku nadal silnie oddziaływała obecność Polski w Unii Europejskiej. Wiele programów związanych jest z rozwojem społeczeństwa informacyjnego, w co doskonale wpisuje się e-learning. Incenti również aktywnie uczestniczy w tego typu projektach. W programach dedykowanych na lata 2007 - 2013 e-learning jest jednym z narzędzi wspierających rozwój sektora edukacyjnego i przedsiębiorstw. Potwierdzeniem możliwości jakie daje e-learning jest również oczekiwane w 2007 roku rozporządzenie umożliwiające uczelniom wyższym prowadzenie znacznej części zajęć dydaktycznych w modelu e-learningowym.

Rok 2007 to dla nas pierwszy rok w Grupie Kapitałowej Asseco. Liczymy na to, że obecność w Asseco pozwoli nam wzmocnić pozycję w sektorze bankowym i administracji publicznej, a także wykorzystać szanse na oferowanie naszych usług na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej.

***

Tomasz Klekowski, dyrektor regionu Europy Centralnej i Wschodniej w firmie Intel

Gdyby nie ten sektor publiczny...
Rok 2006 był najważniejszym rokiem dla firmy w ciągu ostatnich 5 lat. Praktycznie we wszystkich segmentach rynku - urządzeniach mobilnych, desktopach i serwerach Intel zaprezentował nowe architektury i produkty. Pod względem procesu produkcyjnego, był to rok 65 nm - już ponad połowa dostarczanych na rynek procesorów jest wytwarzana właśnie w tej technologii i na rynku są obecne od ponad roku. Produkty te pobierają mniej energii oraz są wydajniejsze od 90 nm odpowiedników. W połowie 2007 zaprezentujemy produkty wykonane w 45nm. Intel umocnił swoją pozycję w platformach mobilnych wprowadzając pierwsze procesory dwurdzeniowe do notebooków - Intel Core Duo (Yonah) w platformie Intel Centrino Duo, następnie w lipcu "odświeżając" platformę dzięki przełomowym Intel Core 2 Duo. Dużym wydarzeniem w 2006 roku była premiera mikroarchitektury Intel Core. W listopadzie Intel zaprezentował układy czterordzeniowe do desktopów oraz do serwerów. W popularnych serwerach dwuprocesorowych - DP dotychczas mieliśmy maksymalnie dwa procesory dwurdzeniowe, czyli możliwość przetwarzania czterech wątków jednocześnie. Teraz mamy osiem rdzeni, czyli praktycznie dwa razy więcej mocy, którą można było dotąd osiągnąć przy wyższej klasy serwerach MP.

***

Jarosław Kowalski, dyrektor zarządzający Novell Polska

Gdyby nie ten sektor publiczny...
Zastanawia mnie jak znakomity byłby rok 2006 dla dostawców IT gdyby nie przeszkody, na jakie natknęła się cała branża teleinformatyczna. Wystarczy spojrzeć na poziom zamówień z sektora administracji państwowej czy wstrzymanie procedur przetargowych w spółkach pozostających pod większą lub nawet mniejszą kontrolą Skarbu Państwa. Cieszy jednak otwarcie publicznej debaty i udział Novella w dyskusji nad Planem Informatyzacji Państwa, stosowaniem otwartych standardów i neutralności technologicznej, a tym samym wprowadzenia jednakowych zasad dla wszystkich dostawców w naszej branży. Mam nadzieje, że z tych powodów oraz wzmożonego finansowania z funduszy UE przyszły rok będzie dużo lepszy dla branży IT.

Tymczasem mimo wszystko Novellowi udało się osiągnąć w Polsce duży sukces, jakim bez wątpienia jest wzrost obrotów o 20% w ujęciu rok do roku finansowego (zakończonego 31 października). Najbardziej cieszy mnie jednak fakt, że w wzrost odnotowaliśmy w każdym z obszarów oferty Novella - od 10 do nawet 300%.

Intensywnie rozwijamy w ramach nowego programu PartnerNet 2007 współpracę z lokalnymi producentami sprzętu i oprogramowania, co stanowi fundament dla sukcesu Linuksa w biznesie. Rozwijamy współpracę z partnerami szkoleniowymi i handlowymi. W listopadzie podpisaliśmy umowę z nowym dystrybutorem, co daje nam nadzieję na jeszcze bardziej dynamiczny rozwój.

***

Wacław Iszkowski, Prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji

Gdyby nie ten sektor publiczny...
W roku 2006 polski przemysł teleinformatyczny miał się prawie dobrze. Miałby się świetnie, gdyby zamawiający w administracji potrafili się uporać z takim poprawnym przeprowadzaniem przetargów, aby protesty były bezcelowe i wszystkie przetargi mogły się już zakończyć zamówieniem. Po drugie, zablokowany został rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej, co zostało spowodowane obowiązującymi od kwietnia 2006 r. przepisami o ochronie środowiska naturalnego zaliczające urządzania nadawcze do tej samej kategorii zagrożeń co elektrownie atomowe. Przy tym problemie blednie cała, ostatnio dość aktywna, liberalizacja rynku usług telekomunikacyjnych Natomiast wyrazy podziwu należą się polskim firmom, które skutecznie opierając się konkurencji globalnych korporacji, konsolidują się w coraz silniejsze organizmy i coraz śmielej wychodzą na rynki zagraniczne. A z kolei pozytywnym faktem jest rozpoznana atrakcyjność polskiego rynku na którym te korporacje lokują coraz poważniejsze inwestycje.

***

Grzegorz Rogaliński, prezes SAP Polska

Gdyby nie ten sektor publiczny...
W minionym roku obserwowaliśmy duży wzrost sprzedaży w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy te wraz z rozwojem i adaptowaniem nowych metod zarządzania inwestują w kompletne rozwiązania aplikacyjne, takie jak SAP, które dają możliwość późniejszej, stopniowej rozbudowy. Wybór oprogramowania do zarządzania w tych firmach jest oparty o dogłębne analizy biznesowe, co dobrze rokuje przyszłym efektom realizowanych projektów.

Mijający rok był korzystny także na rynku dużych międzynarodowych przedsiębiorstw. Byliśmy świadkami licznych inwestycji globalnych koncernów. Sytuacja ta stworzyła dogodne warunki dla rozwoju segmentu usług, a także realizacji dużych projektów, jak np. wdrożenie mySAP Business Suite w hutach Mittal Steel czy w browarach Kompanii Piwowarskiej.

W sektorze instytucji publicznych i części gospodarki będącej pod wpływem państwa, rok 2006 był rokiem zastoju - podpisywano niewiele umów, zrealizowano tylko kilka nowych projektów. Wszystko jednak wskazuje na to, że sytuacja ta ulegnie zmianie w przyszłym roku.We wszystkich sektorach nastąpił wyraźny wzrost świadomości odnośnie dostępnych na rynku rozwiązań. Coraz częściej dostajemy od klientów zapytania dotyczące nowych rozwiązań i technologii, takich jak SOA.


TOP 200