Elastyczne platformy do zarządzania siecią

Dzisiejsze środowisko sieciowe jest technicznie dużo trudniejsze do zarządzania niż te sprzed nawet kilku lat. Jak lokalizować problemy w takim złożonym otoczeniu? Próbując odpowiedzieć na to pytanie, przedstawiamy test zestawów oprogramowania do zarządzania siecią klasy enterprise firm CA, HP i IBM. Mogą one optymalizować wydajność, rozwiązywać problemy sieci, a także chronić przed nieprzewidzianymi kosztami. Jeśli komercyjne (i kosztowne) produkty nie wchodzą w grę, to można posłużyć się dostępnymi rozwiązaniami open source.

Sieć, której minuta przestoju może kosztować firmę duże pieniądze, potrzebuje dobrych narzędzi do zarządzania. Idealna platforma do zarządzania siecią klasy enterprise powinna precyzyjnie rozpoznawać urządzenia, komputery i aplikacje, obsługiwać sieci dowolnej wielkości i oszczędnie używać zasobów obliczeniowych. Działając w ramach globalnego katalogu (np. LDAP), ma opisywać geograficznie całą sieć, jej podsieci i indywidualne urządzenia. Powinna także monitorować stan i kondycję każdego urządzenia czy komputera w sieci. Potrzebne do tego dane system zarządzania może uzyskiwać z różnych źródeł: agentów, sond, urządzeń obsługujących SNMP, plików logów i plików wydajności Windows.

Ponadto, platforma do zarządzania musi pracować zarówno w sieciach z IPv6, jak i IPv4, akceptować i korzystać ze skomplikowanych opisów wartości progowych, a także wysyłać alarmy (m.in. za pośrednictwem poczty elektronicznej) do konkretnych osób lub grup - w zależności od natury problemu. A jeżeli problem nie znika - eskalować powiadamianie.

Elastyczne platformy do zarządzania siecią

HP Network Node Manager monitoruje uszkodzenia i dostępność sieci, podczas gdy wtyczki (plug-ins) związane z wydajnością zbierają dane o użytkowaniu i monitorują specyficzne urządzenia, protokoły i aplikacje.

Powinna również przeprowadzać analizy źródeł kłopotów, aby zidentyfikować problemy z urządzeniami lub komputerami (które generują lawinowo komunikaty o błędach sieci), a następnie korygować niektóre z nich - automatycznie restartując proces, resetując port lub uruchamiając skrypt. Obecnie narzędzia do zarządzania pracują w środowisku wirtualnym i w chmurze, integrują się z oprogramowaniem help desk i innymi narzędziami monitorowania.

Last but not least, idealne narzędzie do zarządzania siecią powinno być też łatwe w użyciu, dostarczać użyteczne, łatwe do zrozumienia i dokładne raporty, a także być skalowalne i niezawodne.

Do laboratorium "Network World" zaproszono czterech dostawców rozwiązań do zarządzania: IBM, CA, HP i BMC. Firma BMC wstępnie przyjęła zaproszenie do testów, ale ostatecznie nie dosłała żadnego produktu. Producent ma w swojej ofercie narzędzie BMC Network Automation, wchodzące w skład zestawu BMC BladeLogic Automation Suite, służącego do zarządzania fizycznymi i wirtualnymi zasobami sieci zarówno w tradycyjnych centrach danych, jak i w chmurach. Network Automation zapewnia opartą na politykach automatyzację zarządzania w zakresie konfigurowania, wyposażania i zgodności z wymogami bezpieczeństwa.

Wyłonienie wyraźnego zwycięzcy z trójki biorącej udział w testach okazało się niemożliwe: każde z ocenianych narzędzi jest zaawansowane, dojrzałe i wysoce skalowalne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200