Elastyczne informacje - nowoczesne zarządzanie wytwarzaniem

Przykładowo, podczas integracji lokalizacyjno-transportowej może nastąpić redukcja stanowisk produkcji i wprowadzenie dodatkowych połączeń transportowych między nimi (relacje komunikacyjne). Jak może wyglądać taka integracja na poziomie wytwórczym? W systemach FMS może to być przejście od wytwarzania modułowego do gniazdowego. Elastyczne moduły wytwórcze składające się z robotów przemysłowych, zautomatyzowanych magazynów i obrabiarek łączone są w gniazda zdolne do wytwarzania serii (technologicznych) wyrobów. Podstawowym jednak czynnikiem, pozwalającym na osiąganie elastyczności nie tylko systemów wytwórczych, lecz i produkcyjnych, jest informacja, czyli system informacyjny i skojarzony z nim system informatyczny.

Z takiej uwagi wynikają podstawowe postulaty, jakie powinien spełniać system informacyjny ESP:

  • parametry wejściowe systemu dają się modyfikować bez konieczności gruntownych zmian funkcji i struktury systemu

  • zmiany wartości atrybutów, nowe atrybuty i obiekty w świecie rzeczywistym dają się łatwo odwzorowywać na informacje zawarte w systemie

  • zmodyfikowane odpowiedzi systemu informacyjnego zachowują swe cechy ergonomiczne i podnoszą jego efektywność użytkową

  • zbiór funkcji systemu informacyjnego daje się rozbudowywać w sposób modularny, a konieczność zmian w jednej funkcji wymusza ograniczoną i kontrolowaną konieczność zmian w pozostałych funkcjach.

    W praktyce można wyodrębnić wiele różnych typów elastyczności, zarówno w wymiarze informacyjnym, jak i wytwarzania. W pierwszym przypadku często operuje się opóźnieniami czasowymi w przetwarzaniu danych, mierząc takie cechy systemu informacyjnego, jak czułość czy sterowność. W kontekście "cyklu życiowego" systemu definiuje się elastyczność eksploatacyjną (pielęgnacyjną), rozwojową czy instalacyjną. Natomiast w obszarze wytwarzania spotykamy takie jej profile, jak:

  • elastyczność asortymentowo-wydajnościowa (przezbrajanie stanowisk)

  • elastyczność zatrudnieniowa (kwalifikacje zawodowe)

  • elastyczność skali wytwarzania (rentowność)

  • elastyczność maszynowa (modyfikacje zadań)

  • elastyczność marszrut technologicznych (kolejność wykonywania operacji).

    Elastyczność informacyjna przedsiębiorstwa to podstawowy warunek do zindywidualizowanej produkcji masowej, realizowanej według formuły:

    mass production + customization = mass customization.

    Coraz liczniejsze przykłady praktyczne dowodzą, że idea elastyczności dawno już wykroczyła poza obszary zrobotyzowanych hal produkcyjnych i obrabiarek NC. Amerykański producent dżinsów - Levis - oferuje klientom odzież na miarę (XXI wieku!): w firmowych sklepach czy domach towarowych specjalne oprogramowanie przyjmuje i dobiera wymiary klienta, kolory czy specyfikacje materiałowe.

    Całość parametrów przekazywana jest do sieci teleinformatycznej, sprzężonej z automatami krawieckimi w ośrodkach wytwórczych. W ten sposób klient może, przez firmę kurierską, otrzymać w ciągu 24 godzin egzemplarz spodni, wykonany specjalnie dla niego. Nie trzeba dodawać, że podobne możliwości zapewnia także Internet - odpowiednie obmiary dokonujemy w domu, według wskazówek z komputerowego ekranu, potem wystarczy kliknąć myszką i zamówić garnitur "jak ulał". Elastyczna sprzedaż praktykowana jest również w branży informatycznej - Vobis, siostrzana firma szwajcarskiego giganta handlowego Metro, może dostarczać jedną z ponad miliona sensownych kombinacji modułów komputerowych (teoretyczna liczba wariantów to ok. 300 mln).

    Wielodziedzinowa synergia

    Elastyczność, będąca efektem przechodzenia od tayloryzmu do informacjonizmu, powoduje, że współczesne systemy informacyjne stają się coraz bardziej złożone. To z kolei wymusza stosowanie równie złożonych metod zarządzania nimi. Dotychczasowe rozwiązania w tym zakresie są niewystarczające i cechują się:

  • przesadnym dążeniem do wąsko pojętej algorytmizacji postępowania, co ogranicza elastyczność metody;

  • jednostronnym ujmowaniem rzeczywistości składającej się z różnorodnych obiektów, co implikuje konieczność posługiwania się różnorodnymi metodami;

  • tworzeniem zamkniętych, indywidualnych rozwiązań, w niewielkim stopniu korzystających z istniejących standardów, zarówno normowanych, jak i de facto;

  • wycinkowością podejścia bez uwzględniania wszechzwiązku zjawisk i interdyscyplinarności.


  • TOP 200