Efektywność energetyczna centrum danych

Sposoby zwiększenia efektywności chłodzenia

Ekologiczne rozwiązania nie omijają również samych systemów chłodzenia, które coraz częściej są wyposażane w specjalne wentylatory wykorzystujące siłę wiatru, dzięki czemu pobierają 30-60% mniej energii w porównaniu z typowymi urządzeniami. Aby jednak uzyskać oszczędności z chłodzenia, nie wystarczą ultrawydajne systemy, należy przestrzegać wielu zaleceń. Bardzo ważne dla zoptymalizowania chłodzenia jest rozmieszczenie w pomieszczeniu zarówno urządzeń IT, jak i elementów infrastruktury chłodzenia w taki sposób, by uniemożliwić tworzenie się punktów (hot spot) o znacznie wyższej niż średnia temperaturze.

Chłodzenie zorientowane na rzędy zwiększa efektywność poprzez ukierunkowanie chłodzenia na urządzenia, które tego wymagają. Umieszczenie klimatyzatorów w pobliżu serwerów zapewnia krótką drogę powietrza pomiędzy urządzeniem chłodzącym a źródłem ciepła, co zwiększa sprawność i dostępność całego sytemu teleinformatycznego.

Zobacz również:

  • Strategiczna współpraca NTT DATA Business Solutions i Beyond.pl
  • TikTok z centrami danych w Europie

W celu zwiększenia sprawności energetycznej centrów przetwarzania danych, warto instalować urządzenia monitorujące temperaturę i kierujące strumienie chłodnego powietrza tam, gdzie znajduje się źródło ciepła.

Jednym ze sposobów zwiększenia efektywności chłodzenia szaf o dużej gęstości upakowania jest stosowanie instalacji "wody lodowej". Wodą mogą być chłodzone bezpośrednio same urządzenia teleinformatyczne, ale możliwe jest też chłodzenie powietrzem, poprzez wymienniki ciepła znajdujące się w szafie. Takie rozwiązanie jest ekonomiczne do stosowania dla szaf, w których moc wynosi ponad 10 kW dla pojedynczej szafy lub dla systemu szaf, gdzie moc przekracza 6 kW na szafę. Poniżej tego poziomu mocy szaf, bardziej uzasadnione jest stosowanie układów dystrybucji zimnego powietrza.

W systemach chłodzenia duże oszczędności można uzyskać, stosując technologię Free-cooling. Umożliwia ona wykorzystanie niskich temperatur panujących na zewnątrz do chłodzenia wody, bez wykorzystania pracy sprężarek lub tylko z częściowym ich wykorzystaniem. Zasadność stosowania instalacji chłodzących z technologią Free-cooling jest ściśle związana z okresem występowania w ciągu roku temperatur otoczenia, pozwalających na realizację procesu wymiany ciepła między otoczeniem a czynnikiem chłodzącym. W przypadku Polski można stwierdzić, że stosowanie technologii Free-coling jest jak najbardziej uzasadnione. Jest ona najczęściej wykorzystywana do optymalizacji efektywności energetycznej układów wody lodowej. Jako przykład aplikacji stosującej Free-cooling może służyć centrum przetwarzania w Newark, obsługiwane przez firmę 365 Main, gdzie wykorzystanie naturalnej cyrkulacji powietrza pozwala na ograniczenie kosztów o ok. 500 tys. USD rocznie.

Poprzez skrócenie drogi czynnika chłodzącego pomiędzy klimatyzatorem a obciążeniem uzyskuje się:

TOP 200