Efektywność energetyczna centrum danych

Sprawność urządzeń IT, systemów zasilania i chłodzenia ulega zmniejszeniu, gdy nie są one obciążone pełną mocą znamionową. Relacja pomiędzy poziomem mocy nominalnej urządzeń centrum danych a pobieraną w rzeczywistości energią jest więc niezwykle istotna z punktu widzenia analizy jej zużycia. Wpływa ona na całkowitą sprawność energetyczną, powodując jej zmniejszenie w sytuacji, gdy obciążenie jest dużo niższe od wartości wynikającej z mocy znamionowych zainstalowanych tam urządzeń.

Optymalizacja systemów zasilania i chłodzenia

Na całkowity koszt utrzymania centrum przetwarzania danych w największym stopniu wpływają koszty energii elektrycznej tworzone przez systemy zasilania i chłodzenia. Wymagania zarówno w zakresie zasilania, jak i chłodzenia zwiększają się z powodu coraz częstszego stosowania serwerów kasetowych, mniejszych i szybszych przełączników sieciowych oraz innych urządzeń IT, które zajmują coraz mniejszą przestrzeń. W efekcie sprzęt, który niegdyś zajmował całe pomieszczenie, teraz może mieścić się nawet w pojedynczym racku. Ciągły wzrost gęstości urządzeń teleinformatycznych na jednostkę powierzchni pomieszczenia serwerowni prowadzi do większej ilości wydzielanego ciepła na danym obszarze.

Zobacz również:

  • Strategiczna współpraca NTT DATA Business Solutions i Beyond.pl
  • TikTok z centrami danych w Europie
Efektywność energetyczna centrum danych

Schemat przepływu energii w typowym centrum dan

Zapewnienie rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną w związku z konsolidacją serwerów jest dużym wyzwaniem, które stoi przed systemami zasilania. Dodatkowym problemem jest nierównomierne rozmieszczenie urządzeń w pomieszczeniu, co może spowodować powstawanie miejsc, w których gęstość mocy może wzrastać nawet do kilku tysięcy watów na metr kwadratowy, co wymusza konieczność znacznego przewymiarowania typowych systemów chłodzących zorientowanych na chłodzenie pomieszczenia. Coraz częściej stosuje się więc specjalne systemy chłodzenia, dedykowane dla systemów teleinformatycznych (CRAC Computer Room Air Conditioner), które są w stanie zapewniać utrzymywanie nie tylko temperatury, ale również wilgotności na odpowiednim poziomie. Klimatyzacja typu CRAC cechuje się znacznie większą efektywnością niż tradycyjna. Najnowocześniejsze urządzenia klimatyzacyjne wyposażone są w sprężarki Digital Scroll oraz wentylatory o zmiennych prędkościach obrotowych, co umożliwia zapewnienie wysokich wydajności także przy zmiennym lub niepełnym obciążeniu.

Dynamiczne wahania mocy w centrach przetwarzania danych

Rosnąca gęstość mocy i dynamiczne wahania mocy to dwa główne czynniki, wymuszające wprowadzenie zmian w infrastrukturze zasilania i chłodzenia. Zastosowanie technologii wirtualizacji wpływa na zwiększenie dynamicznych zmian mocy w środowiskach teleinformatycznych. W celu zoptymalizowania sprawności energetycznej, wyłącza się za pomocą statycznych bądź elektromechanicznych przełączników zasilania niewykorzystywane urządzenia IT. Częste zmiany obciążenia serwerów powodują, że termiczny profil pomieszczenia może się zmienić, nie będąc przy tym wynikiem żadnych zmian w liczbie sprzętu.


TOP 200