Efektywność energetyczna centrum danych

Aby zapewnić wydajne chłodzenie, wymagany jest system, który reaguje na te zmiany i automatycznie dostosowuje poziom chłodzenia do zmieniającej się gęstości mocy. Wysoką efektywność uzyskuje się przez odpowiednie rozmieszczenie urządzeń IT w pomieszczeniu.

Dzięki nowoczesnym technologiom zarządzania zasilaniem, serwery i urządzenia komunikacyjne zyskały możliwość różnicowania poboru mocy (a dzięki temu także rozpraszania źródeł ciepła) w zależności od obciążenia obliczeniowego. Systemy zasilania gwarantowanego w pewnym zakresie zapewniają skalowalność mocy, jak również zwykle umożliwiają dodanie redundantnych jednostek, w celu zwiększenia niezawodności w krytycznych miejscach systemu.

Zobacz również:

  • Strategiczna współpraca NTT DATA Business Solutions i Beyond.pl
  • TikTok z centrami danych w Europie

Strategie oszczędzania energii

Dział IT powinien aktywnie uczestniczyć w procesie redukcji kosztów energii, lecz w szczegółowych kwestiach związanych z optymalizacją poszczególnych systemów warto zwrócić się do specjalistycznych firm, które są w stanie przeprowadzić audyt i przygotować zalecenia odpowiednich działań.

Efektywność energetyczna centrum danych

Ilość energii pobieranej przez centrum danych z podziałem na infrastrukturę fizyczną i obciążenie IT

Pierwszym krokiem, w celu zmniejszenia poziomu kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej, jest inwentaryzacja posiadanych urządzeń i stopnia ich wykorzystania oraz przeprowadzenie analizy termicznej obiektu, w wyniku której pozyskujemy informację o optymalnym rozmieszczeniu urządzeń. Następnym jest stworzenie jak najbardziej efektywnej konfiguracji urządzeń systemu teleinformatycznego oraz infrastruktury fizycznej (w tym systemów zasilania i chłodzenia).

Niektóre firmy przenoszą centra danych do tych rejonów świata, gdzie energia elektryczna jest tańsza. Jako przykład mogą służyć Google i HSBC, które budują nowe centra danych, czerpiące energię z hydroelektrowni wykorzystującej wodospad Niagara oraz rzekę Kolumbia.

Sposoby zwiększenia efektywności zasilania

Projektowane obecnie najnowocześniejsze centra uwzględniają możliwość wykorzystania odtwarzalnych źródeł energii, takich jak ogniwa słoneczne. Mniej rewolucyjne, ale równie skuteczne jest wykorzystywanie nowoczesnych wysoko wydajnych bezprzerwowych zasilaczy UPS. Ich sprawność osiąga ponad 90%, tj. o ok. 15% więcej niż w przypadku typowych zasilaczy UPS. Są one wyposażone w przekształtniki statyczne, wykorzystujące hybrydową technikę tranzystorową MOSFET/IGBT, co pozwala zredukować straty nawet o 50% w stosunku do wcześniej stosowanych rozwiązań. Do zwiększenia sprawności systemu zasilania przyczynia się również wykorzystanie UPS-ów skalowalnych, gdyż można lepiej dopasować moc do aktualnego obciążenia.

Działania, które trzeba podjąć w ramach programu oszczędzania energii:

TOP 200