E-business i e-commerce

E-business i e-commerce

Podstawowe warstwy modelu ECD-DFT

E-business i e-commerce

Poziomy Java EC framework

Model odniesienia EC-DTF, opracowany przez Electronic Commerce Domain Task Force, jest strukturą przeznaczoną do projektowania obiektowo zorientowanej architektury dla handlu internetowego. Model ten jest oparty na podstawowej platformie Business Object Facilities (BOF), spełniającej specyficzne wymagania obejmujące definicję ról, sesji, przetwarzania obiektów i język definiowania komponentów (Component Definition Language).

Java EC Framework, zaprojektowana przez Sun Microsystem, opiera się na API opracowanym do rozwiązywania problemów związanych z implementowaniem aplikacji e-biznesu. Struktura Java EC obejmuje technologie Java Wallet i Commerce JavaBeans. Java Wallet jest platformowo niezależną architekturą strony klienckiej, łączącą odpowiednie komponenty e-biznesu w bezpieczne transakcje. Commerce JavaBeans są komponentami Java wielokrotnego użytku, implementującymi specyficzne dla transakcji online protokoły.

Wspólna biblioteka biznesowa (CBL) jest zestawem modułów konstrukcyjnych i formatów do tworzenia uniwersalnych dokumentów XML dla e-biznesu (opisy produktów, zamówienia, faktury, plany dostaw itp.), zaprojektowanym przez Commerce One i Veo Systems. CBL opiera się na schematach XML i jest dostępna w różnych językach schematów: XDR – XML Data Reduced (Microsoft), XDSL – XML Schema Definition Language (W3C) i SOX – Schema for Object-oriented XML (Commerce One). CLB jest popierane przez wiele organizacji i dostawców (inicjatywa BizTalk Microsoftu, grupa robocza OASIS UN/CEFACT, Commerce One z grupa roboczą projektu eCo).

Protokoły podstawowe e-biznesu

E-business i e-commerce

Elementy architektury OBI

OBI (Open Buying on the Internet) jest standardem proponowanym przez Konsorcjum OBI. Jest to elastyczna struktura dla rozwiązań typu B2B. Specyfikacja ma zapewnić standardową strukturę dla bezpiecznych i otwartych rozwiązań B2B, a szczególnie automatyzację dużych transakcji pomiędzy partnerami handlowymi. W architekturze OBI zlecający, działający po stronie kupującej, używa przeglądarki webowej do współpracy ze specjalistycznymi katalogami po stronie sprzedającej (dostawczej). Jeżeli zamawiający złoży zamówienie, organizacja sprzedająca przetransmituje zlecenie zamówienia do serwera zakupowego organizacji kupującej celem zatwierdzenia go. Organizacja kupująca może zaaprobować lub odrzucić zamówienie, a następnie zwrócić zaaprobowane i uzupełnione zamówienie do organizacji sprzedającej. OBI posługuje się standardem formatu zamówień X12 850 EDI. Transport jest oparty na protokole HTTP. Ochronę zapewnia protokół SSL. Podpisy cyfrowe są oparte na standardzie PKCS #7, a certyfikaty cyfrowe na X.509 V3.

OTP (Open Trading Protocol) jest standardem opracowanym przez Konsorcjum OTP, opartym na operacjach dwustronnych. Architektura tego protokołu opisuje poszczególne role stron zaangażowanych w operacje handlowe prowadzone przez Internet oraz różne typy transakcji, jakie mogą zachodzić pomiędzy nimi. Opierająca się na XML specyfikacja OTP określa zawartość, format i sekwencję wiadomości przekazywanych pomiędzy partnerami handlowymi.

Protokoły bezpiecznych transakcji elektronicznych

SET (Secure Electronic Transaction) jest protokołem zaprojektowanym przez MasterCard i Visa International Service Association do przeprowadzania bezpiecznych transakcji przy użyciu kart kredytowych przez sieci otwarte (szczególnie Internet). Jest on rozpowszechniony szczególnie w bankach europejskich i azjatyckich. Proces SET zapewnia szereg procedur kontroli bezpieczeństwa za pomocą certyfikatów cyfrowych, wydawanych uczestnikom procesów transakcyjnych: nabywcom, zaopatrzeniowcom, instytucjom finansowym itp.

Składowymi SET są:

  • Cardholder Application, czasami nazywana Wallet, która pracując online umożliwia bezpieczne transakcje płatności kartami kredytowymi przez sieć.

  • Merchant Server – komponent przetwarzający transakcje kart kredytowych i autoryzacje.

  • Payment Gateway – komponent przetwarzający autoryzację handlową i przekazy związane z płatnością.

  • Certificate Authority – komponent autoryzowany do wydawania i weryfikowania certyfikatów cyfrowych na żądanie pozostałych komponentów.

TOP 200