Dobrze przygotować przejście na 100 Mb/s

Klient/serwer, multimedia i wkrótce obiekty znacznie zwiększają wymagania co do przepustowości sieci. Organizacje muszą zwiększyć wydajność swoich sieci. Nie jest to jednak łatwe. Przedstawiamy wyjaśnienie podstawowych problemów w postaci odpowiedzi na 10 pytań.

Klient/serwer, multimedia i wkrótce obiekty znacznie zwiększają wymagania co do przepustowości sieci. Organizacje muszą zwiększyć wydajność swoich sieci. Nie jest to jednak łatwe. Przedstawiamy wyjaśnienie podstawowych problemów w postaci odpowiedzi na 10 pytań.

1. Co to właściwie znaczy "duża przepustowość"?

Pod terminem "szybka sieć" lub "sieć o dużej przepustowości" na ogół rozumie się sieć o szybkości przesyłania 100 Mb/s lub więcej. Obecnie cztery technologie zapewniają taką szybkość przesyłania: FDDI (metoda przekazywania żetonu), ATM (przełączanie komórek), 100Base-TX lub 100Base-FX i 100VG AnyLan. Na rynek zaczyna wchodzić następna technologia - kanał światłowodowy (Fibre Channel). Te technologie są używane głównie w sieciach szkieletowych, chociaż specjaliści i integratorzy systemów uważają, że za 5-6 lat przejdą także na biurko użytkownika.

Obecnie ani dupleksowy Ethernet (20 Mb/s), ani dupleksowy Token Ring (32 Mb/s), ani ATM 25 MHz nie zasługują w pełni na miano sieci o "dużej przepustowości". Jednakże ich przepustowość jest na tyle duża, że na pewno jeszcze przez całe lata znajdą zastosowanie w stacjach roboczych i PC.

2. Często z terminem duża przepustowość wiąże się termin ATM. Czy da się uniknąć ATM-u?

ATM jest to technologia komunikacyjna przyszłości. I chyba nie uda się jej uniknąć; eksperci są zgodni co do tego, że jest to idealna technologia komunikacyjna o dużej przepustowości.

Jednakże ATM nie jest sama w sobie technologią o dużej przepustowości; jest to raczej metoda przesyłania różnych informacji w sposób asynchroniczny, ze zmienną szybkością - obecnie od 155 do 622 Mb/s, z pewnością z szybkościami gigabitowymi w przyszłości. I to na pewno jest duża szybkość, ale istnieją także rozwiązania o szybkości 25 Mb/s dla indywidualnych komputerów na biurko.

Techniki Ethernet i Token Ring opracowano w celu przesyłania danych; ATM wprowadza do tego dodatkowy element czasowy. Tak więc przy przesyłaniu głosu, obrazów i sekwencji animowanych, wymagających synchronizacji, właściwym rozwiązaniem jest ATM. A takie multimedialne aplikacje są już dziś obecne na rynku. Wystarczy zainstalować w komputerze napęd CD-ROM, kamerę wideo lub mikrofon. Takimi narzędziami posługują się inżynierowie i naukowcy organizując wideokonferencje. Wymagają one dedykowanego pasma przepuszczania co najmniej 2 Mb/s. ATM ze swą szybkością 155 Mb/s jest idealnym rozwiązaniem.

Innym argumentem za sieciami ATM jest możliwość korzystania z jeszcze większych przepustowości, co pozwala na realizowanie sieci wirtualnych; obecnie można je także realizować za pomocą przełączanego szybkiego Ethernetu 100 Mb/s. Technika przełączania pozwala na dynamiczne tworzenie grup roboczych i rozdzielanie przypływu informacji między nimi. Jest więc szansa stworzenia zamkniętych enklaw informacyjnych, zachowując tajność danych w ramach grupy. Albo zamknąć w ramach grupy takie aplikacje, które wymagają przesyłania dużych ilości informacji, monopolizując ruch w sieci.

3. Jak zmienić technologię zachowując istniejące inwestycje?

Możliwe jest przejście z istniejących sieci Ethernet lub Token Ring, posługujących się dzielonym dostępem do sieci, na sieci o dużej przepustowości, bez gruntownej zmiany w istniejącej infrastrukturze technicznej.

Najłagodniejsza droga tego przejścia polega na dołączeniu stacji roboczych Ethernet lub Token Ring do przełączników ramek (hubów przełączających), co pozwala na uzyskanie pełnego pasma przesyłania u każdego użytkownika (10 Mb/s dla Ethernetu, 16 Mb/s dla Token Ring). Nie wymaga to zmiany okablowania ani kart sieciowych w komputerach. Trzeba jedynie wzmocnić kanał dostępu do serwera. Najlepiej nadają się do tego celu łącza FDDI (CDDI) lub szybkiego Ethernetu 100Base-TX, korzystające z wypróbowanych technologii.

Najlepsza metoda przygotowania się do tego przejścia polega na zakupieniu modularnego sprzętu, oferowanego przez wiele firm - Cisco, Bay Networks, 3Com, Cabletron, Newbridge i in. Proponują oni sprzęt zarówno modułowy z wymiennymi pakietami przełączników lub systemy wieżowe (stackable). Oczywiście należy zakupić moduły dostosowane do używanej technologii sieciowej.

Na rynku istnieje wiele sprzętu do realizacji sieci Ethernet 100 Mb/s. Możliwe jest także bezpośrednie przejście na sieci ATM 100 lub 155 Mb/s w każdej stacji roboczej lub PC użytkownika. Jednakże ta operacja wymaga niesłychanie starannego przygotowania struktury sieci, gdyż wprowadza pojęcia sieci wirtualnej i jakości usług. Do takiego przejścia należy starannie wybrać stacje wymagające dużej szybkości przesyłania i zapewnić sobie ścisłą współpracę ich użytkowników.

ATM jako rozwiązanie dla sieci szkieletowej jest łatwiejszy w użyciu, gdyż nie posługujemy się wtedy jego specjalnymi cechami. Przy realizacji sieci szkieletowej nie należy zapominać o technologii FDDI, zapewniającej dużą niezawodność dzięki podwójnej pętli światłowodowej. W celu realizacji sieci szkieletowej ATM wystarczy połączyć każdy z hubów przełączających za pomocą łącza 155 Mb/s z przełącznikiem ATM. Konstruktorzy dostarczają zwykle przełącznik ramek, zapewniający translację między ramkami sieci lokalnej a komórkami ATM. Jednakże są producenci oddający do dyspozycji użytkownika bezpośrednie wejście ATM lub FDDI.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200