DFS: porządek w systemie plików i stabilna praca serwerów

Jak administratorzy sieci mogą ułatwić sobie życie i lepiej zorganizować dostęp do zasobów plikowych przez sieć? Rozwiązaniem, które zapewni elastyczność i niezawodność w udostępnianiu plików wszystkim użytkownikom oraz bezpieczną pracę serwerów plików jest rozproszony system plików DFS $(Distributed File System)$. Przypominamy, na czym polega jego działanie, jak go instalować i konfigurować.

Jednym z głównych zadań każdego działu informatycznego jest skuteczne zarządzanie zasobami plikowymi oraz serwerami, które je udostępniają. Nie ważne, czy jest to duże przedsiębiorstwo, czy mała firma - w każdym przypadku należy odpowiednio zadbać o niezawodny i ciągły dostęp dla użytkowników. Sytuacja komplikuje się w momencie, gdy firma się rozrasta, przybywa zasobów oraz użytkowników, a lokalizacja firmy jest geograficznie rozproszona. Prowadzi to do wdrażania nowych serwerów plików (co generuje koszty), ale czy zwiększa dostępność i bezpieczeństwo przechowywanych plików? Nie zawsze. Wywołuje za to zamieszanie wśród użytkowników, którzy mają coraz większe problemy ze zlokalizowaniem potrzebnych im plików.

DFS: porządek w systemie plików i stabilna praca serwerów

Aby w pełni skorzystać z systemu plików DFS, należy dodać odpowiednią rolę do serwera plików

Obecnie niemal każdy system informatyczny posiada udostępnione zasoby plikowe. Najczęściej możemy spotkać konfigurację w postaci \\nazwa-serwera\nazwa-zasobu. Jest z tym jednak pewien problem. Jeśli dołożymy kolejny serwer lub istniejący ulegnie awarii (bądź przestanie być serwerem plików), to użytkownicy mają do zapamiętania kolejną ścieżkę do zasobów. Należy również zmieniać odnośniki w plikach, poprawiać odwołania do dysków sieciowych. W takich przypadkach czeka nas sporo żmudnej pracy. Podobnie jest w przypadku, gdy zostaną wdrożone serwery plików w różnych oddziałach firmy, wtedy problemy z dostępem do zasobów zdalnych lokalizacji mogą wynikać również z niedostatecznej wydajności łączy WAN.

Administratorzy zarządzający zarówno lokalnymi, jak i rozproszonymi serwerami zdalnymi potrzebują rozwiązania, które zapewni dostępność plików wszystkim użytkownikom w przypadku problemów z siecią czy awarii serwera plików, bez względu na lokalizację. Mając przy tym na uwadze ograniczenia łączy WAN.

Czym jest DFS?

Rozproszony system plików zapewnia bezpieczny i nieprzerwany dostęp do zasobów plikowych w ramach jednej lokalizacji, zapewniając również uproszczony dostęp do plików rozproszonych geograficznie oraz ułatwia replikację zasobów w sieci WAN między odległymi oddziałami. Do realizacji tych funkcjonalności DFS wykorzystuje dwie usługi: obszary nazw systemu plików DFS i replikację systemu plików DFS.

Systemy z rodziny Microsoft Windows Server wspomagają administratorów w rozwiązywaniu tych problemów, dzięki zastosowaniu usługi DFS (Distributed File System - rozproszony system plików), która składa się z dwóch usług: obszarów nazw DFS i replikacji systemu plików DFS. Wykorzystane razem, zapewniają uproszczony, odporny na uszkodzenia dostęp do plików, rozkładanie obciążenia i replikację obsługującą sieci WAN. Distributed File System był już w Windows NT 4.0, obecnie jest dostępny również w Windows Server 2000/2003/2008/2012 oraz Samba 3.0.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200