Czarne tło jest dobre dla programisty i do pracy w pakiecie Office

W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywa czarne tło w przeróżnych aplikacjach i ustawieniach systemowych. Dlaczego polubiliśmy taki tryb?

Czarne tło w MS Word / Fot. Materiały własne

Czarne tło w MS Word / Fot. Materiały własne

Aby zmienić motyw kolorystyczny w pakiecie Office, musimy udać się do menu Plik -> Opcje. Następnie w sekcji Ogólne wybieramy "Czarny", w polu "Motyw pakietu Office".

Czarne tło - ustawienia w Office

Czarne tło - ustawienia w Office

Zmiany zostaną wprowadzone w aplikacjach wchodzących w skład pakietu i zyskamy czarne tło. Większość użytkowników ma takie wrażenia, że najpierw nieco trudno przyzwyczaić się do ciemnego tła, ale pewnym czasie, gdy przywrócą jasne lub kolorowe, nie są w stanie tak pracować. Nagle okazuje się, że tło jest za jasne i aplikacje zbyt męczą oczy.

Zobacz również:

  • Premiera GitHub Copilot Enterprise

Sprawdź: Program do nagrywania ekranu

To nie są rzadkie przypadki - jak zauważa serwis RXOptical, czarne tło jest lepsze dla naszego wzroku. Może zmniejszyć zmęczenie oczu, zwłaszcza w warunkach słabego oświetlenia. Eksperci zalecają, aby używać ciemnych motywów, gdy nie mamy wokół siebie dobrego, jasnego światła (najlepiej naturalnego światła dziennego).

Czarne tło dobre dla programisty

Serwis MakeTechEasier.com przekonuje z kolei, że czarne tło jest zalecane dla programistów. Powód? Aplikacje wymagające podświetlania składni, takie jak Atom, mogą być łatwiejsze w użyciu dzięki temu, że korzystamy z motywu ciemnego. Odpowiednie oznaczenia po prostu łatwiej dostrzec na czarnym lub bardzo ciemnym tle.

Zresztą, wystarczy rzucić okiem na dwa zrzuty ekranowe poniżej:

Czarne tło jest dobre dla programisty i do pracy w pakiecie Office
Czarne tło jest dobre dla programisty i do pracy w pakiecie Office

Trudno się nie zgodzić, że czarne tło sprawdza się lepiej w takim zastosowaniu.

Co więcej, czarne tło, czy też tryb ciemny, może przyczynić się do dłuższego czasu pracy na baterii w urządzeniach mobilnych. Tutaj jednak dużo zależy od technologii wykonania ekranu i wykorzystywanych aplikacji. W sieci znajdziemy jednak opisy przypadków, kiedy ta prosta zmiana pozwoliła użytkownikom wydłużyć czas pracy na baterii nawet o 50%.

Zobacz: BlackBerry

Ciemne motywy coraz częściej dodawane są także na stronach internetowych czy w aplikacjach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200