Klasyczne telefony BlackBerry przestaną działać 4 stycznia

Czy ktoś korzysta jeszcze z klasycznego telefonu BlackBerry? Prawdopodobnie nie - i do takiego wniosku doszedł również producent.

BlackBerry przestaną działać / Fot. Randy Lu, Unsplash.com

BlackBerry przestaną działać / Fot. Randy Lu, Unsplash.com

Od wtorku 4 stycznia br. firma przestanie wspierać klasyczne telefony BlackBerry 10, 7.1 OS i wcześniejsze. Oznacza to, że wszystkie starsze urządzenia, na których nie działa oprogramowanie Android, nie będą już mogły korzystać z danych, wysyłać wiadomości tekstowych, łączyć się z internetem ani wykonywać połączeń - nawet pod numery alarmowe.

Zobacz: Jak wdrożyć ECM

Zobacz również:

  • Nieudana próba wskrzeszenia marki BlackBerry
  • Musk nie wyklucza, że zacznie produkować smartfony konkurujące na rynku z iPhone’ami
  • Załamanie rynku smartfonów w Europie - najgorszy wynik od 9 lat

Większość użytkowników zrezygnowała już z telefonów BlackBerry, tym bardziej że ostatnia wersja oprogramowania tego producenta pojawiła się w 2013 r. Warto natomiast wspomnieć, że to, co zostaje jutro wygaszone, jest końcem czegoś, co dawniej uważano za najnowocześniejszą i bardzo pożądaną technologię.

Firma informowała o zaprzestaniu wsparcia już we wrześniu 2020.

Co się stało z BlackBerry?

BlackBerry działa obecnie pod nazwą BlackBerry Limited i od 2016 r. nie funkcjonuje w branży telefonicznej. Nadal jednak udziela licencji na swoją markę producentom telefonów, w tym TCL czy OnwardMobility. Warto dodać, że są na świecie startupy, które wykorzystują telefony BlackBerry, ale odpowiednio je modyfikują i instalują na nich Androida. Tego typu urządzenia - wykorzystujące Android - nie będą wygaszane.

Telefony BlackBerry z fizycznymi klawiaturami z przełomu lat 90. i 2000. były kiedyś tak popularne, że ludzie nazywali je CrackBerries, sugerując że można się od nich uzależnić. Klawiatura bardzo spodobała się wówczas profesjonalistom, którzy chcieli większej elastyczności pracy poza biurem. Mogli korzystać na BlackBerry z niektórych narzędzi, których używali na komputerach stacjonarnych.

BlackBerry były symbolem statusu społecznego i stałym elementem życia na Wall Street. Jeśli ktoś miał BlackBerry, od razu było wiadomo, że jest profesjonalistą. Albo celebrytą, bo wielu sławnych ludzi również uwielbiało swoje telefony.

W szczytowym momencie w 2012 r. BlackBerry miało ponad 80 mln aktywnych użytkowników.

Firma rozpoczęła działalność w 1996 r. jako Research in Motion. Jej pierwszy gadżet, [email protected] Pager, był dwukierunkowym pagerem, który wykorzystywał fizyczną klawiaturę. Była to swojego rodzaju hybryda do wiadomości tekstowych/e-mail. Trzy lata później producent stworzył markę BlackBerry i pierwszy sprzęt - BlackBerry 850. Telefony doczekały się obsługi poczty e-mail, aplikacji, przeglądania internetu, czy szyfrowanej platformy do przesyłania wiadomości tekstowych, która niejako zapoczątkowała aplikację WhatsApp.

Sprawdź: 802.11ax

Apple w 2007 r. zapoczątkował jednak rewolucję z ekranami dotykowymi, co sprawiło, że ostatecznie oferta BlackBerry wydała się zbyt słaba. Producent chciał się potem nieco ratować, wprowadzając telefon z ekranem dotykowym czy modele z wysuwaną klawiaturą, ale nie odniósł sukcesu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200