Copilot pomoże programistom tworzyć aplikacje wykorzystujące sztuczną inteligencję

GitHub poinformował, że Copilot (asystent wspomagający zadanie kodowania aplikacji wykorzystujących sztuczną inteligencję, który wzbudził w ostatnim czasie wiele kontrowersji w świecie IT), jest już ogólnie dostępny na jego witrynie.

Grafika: GitHub

GitHub poinformował, że Copilot (asystent wspomagający zadanie kodowania aplikacji wykorzystujących sztuczną inteligencję, który wzbudził w ostatnim czasie wiele kontrowersji w świecie IT), jest już ogólnie dostępny na jego witrynie.

Asystent kosztuje 10 USD miesięcznie (lub 100 USD rocznie), ale jest również udostępniany za darmo studentom oraz programistom działającym w ramach popularnych projektów open source. GitHub udostępnia to narzędzie również bezpłatnie wszystkim zainteresowanym nim użytkownikom na 60-dniowy okres próbny.

Zobacz również:

  • Microsoft wdraża nową wersję Windows 11, która nie wymaga TPM
  • Powstał nowy język programowania zorientowany na API
  • Google ręcznie usuwa niewłaściwe odpowiedzi AI w wyszukiwarce

Premiera asystenta Copilot miała miejsce w zeszłym roku, został udostępniony deweloperom do testowania w wersji próbnej. Narzędzie to łączy się i integruje z edytorem programowania używanym przez programistę i po analizie kodu (uwzględniając jednocześnie aktualny kontekst) sugeruje mu możliwe poprawki oraz dodatkowe funkcje, które usprawnią jego pracę.

Narzędzie może sugerować różne rozwiązania. Może to być kompletny kod, przykładowy szablon kodu, różnego rodzaju jednostkowe testy, a nawet zaawansowane algorytmy

Narzędzie jest oparte na OpenAI Codex, modelu językowym wyszkolonym na miliardach linijek publicznie dostępnego kodu źródłowego i języka naturalnego, w tym kodu przechowywanego przez witrynę GitHub w publicznych repozytoriach.

Platforma ta spotkała się w zeszłym roku z ostrą krytyką ze strony społeczności Free Software Foundation, która argumentowała, że jest ona niesprawiedliwa i nie spełnia oczekiwań deweloperów. Fundacja uważa, że trenowanie modelu AI na swobodnie licencjonowanym kodzie źródłowym jest niedopuszczalne i nieetyczne.

Copilot integruje się z różnymi edytorami, takimi jak Neovim, Visual Studio, Visual Studio Code i JetBrains IDE. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wersja testowa platformy było używana przez ponad milion programistów.

W opublikowanym oświadczeniu GitHub twierdzi, że kodowanie wspomagane sztuczną inteligencją zasadniczo zmieni charakter tworzenia oprogramowania, ułatwiając programistom pisanie kodu, a zgłaszane przez Free Software Foundation obawy są nieuzasadnione.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200