Chmury publiczne – porównanie dostępnych rozwiązań

Polski rynek chmury publicznej

Również na rynku polskim można znaleźć dostawców usług i infrastruktury w chmurze, którzy z jakością i wydajnością swoich produktów śmiało mogą konkurować z zachodnimi gigantami.

OKTAWAVE

Oktawave jest firmą z grupy K2, która usługi komercyjne z zakresu chmury obliczeniowej udostępniła klientom pod koniec 2012 roku. Jak na tak krótki staż na rynku tego typu usług może pochwalić się współpracą z największymi i najbardziej wymagającymi organizacjami w Polsce. Wachlarz produktów Oktawave jest podobny do Amazona i podzielony jest na kilka podstawowych obszarów.

Zobacz również:

  • Biznes pokochał chmurowe ERP

Serwery wirtualne

Oktawave Cloud Instances to usługa umożliwiająca łatwe tworzenie serwerów wirtualnych, których parametry są uzależnione od potrzeb klienta i mogą być w prosty sposób skalowalne w miarę rozwoju infrastruktury i zwiększającego się obciążenia. Oktawave oferuje 17 różnych typów instancji serwerów opisanych za pomocą Oktawave Cloud Instance (OCI), co stanowi logiczną jednostkę określającą ilość pamięci operacyjnej oraz liczbę przydzielonych procesorów. Serwery są pogrupowane w trzech kategoriach w zależności od przeznaczenia i obciążenia, od prostych konfiguracji z kilkoma wirtualnymi procesorami i pamięcią do 16GB RAM, do wysokowydajnych serwerów o dużej ilości pamięci (max 96GB) lub 32 wirtualnych procesorach.

Obsługiwane przez instancje systemy to Windows Server 2008 R2 i 2012 Datacenter oraz Ubuntu, Debian, FreeBSDm, CentOS.

Chmury publiczne – porównanie dostępnych rozwiązań

Oktawave - Panel zarządzania usługami

Ceny i sposób rozliczania

Cała wirtualna infrastruktura jest rozliczana jedynie za wykorzystane zasoby, co pozwala ograniczyć koszty. Opłata za wykorzystaną moc obliczeniową rozliczana jest w cyklach godzinowych, ale można zarezerwować zasoby z wyprzedzeniem rozliczając się miesięcznie.

Przykładowo z instancję o najniższych parametrach v1.standard-1.05 (1CPU, 0,5GB Ram) należy zapłacić 0,074 PLN / h z systemem Linux lub 0,086 PLN/ h z systemem Windows. Instancje pogrupowane są według typu i obciążenia na poszczególne komponenty (procesorów, pamięć). Górną półkę stanowi v1.hihghmemory-16.96 (z 16 CPU i 96 GB Ram) w cenie 10,69 PLN / h z systemem Windows.

Usługi dodatkowe

Innymi produktami dostępnymi w ramach infrastruktury w chmurze jest Oktawave Cloud Storage (OCS), Oktawave Relational Database (ORDB) oraz Market aplikacji. OCS jest wydajnym, niezawodnym i bezpiecznym sposobem wymiany plików pomiędzy różnymi systemami i aplikacjami w Internecie. Jest to system obiektowego przechowywania danych, który pozwala na operacje zapisu, odczytu i modyfikacji plików o dowolnym rozmiarze. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi webowemu łatwo można zarządzać wolumenami dyskowo-sieciowymi oraz mieć dostęp do statystyk. Oktawave udostępnia również zaawansowane API, pozwalające na integrację zasobów pomiędzy różnymi platformami.

Za wykorzystanie 1 gigabajta przestrzeni dyskowej klient musi zapłacić 0,000246 PLN / h, a dodatkowy koszt stanowi transfer danych z internetu, który wynosi 0,018 PLN za każdy gigabajt danych.

Usługa Oktawave Relational Database (ORDB) polega na uruchomieniu i zarządzaniu bazą danych w chmurze. ORDB pozwala na korzystanie z baz MySQL lub PostgreSQL w pełnym zakresie funkcji zapewniając przy tym wysoki poziom bezpieczeństwa. Uruchomienie usługi ORDB jest oferowane jako rozszerzenie funkcjonalności instancji OCI i nie wymaga od użytkownika żadnych początkowych inwestycji. Należy jedynie uruchomić produkt i płacić za wykorzystane zasoby.

Analogicznie do usługi Amazon, Oktawave oferuje aplikacje w postaci „marketu”. Ideą Marketu Oktawave jest łączenie tych, którzy wpadli na świetny pomysł i wytworzyli aplikację, z tymi którzy jej w danym momencie potrzebują. To dzięki marketowi aplikacji możliwy jest wybór pomiędzy setkami najlepszych przykładów oprogramowania rozwiązującego problemy biznesowe firm.

Żeby uruchomić aplikację, należy odwiedzić strony Marketu aplikacji Oktawave i wybrać interesującą pozycję. Przy pobieraniu należy jedynie określić czy chce się skorzystać z obrazu samej aplikacji do zainstalowania według swojego szablonu, czy po prostu ją włączyć z poziomu Marketu.

Chmury publiczne – porównanie dostępnych rozwiązań

Oktawave - kreator wyboru i konfiguracji instancji


TOP 200