Chmury publiczne – porównanie dostępnych rozwiązań

MICORSOFT AZURE

Microsoft Azure to kolejna elastyczna platforma, która dostarcza wszystkie niezbędne elementy do szybkiego tworzenia, wdrażania i zarządzania wirtualną infrastrukturą i usługami. Chmura Azure oferuje szeroki zakres usług aplikacyjnych, obliczeniowych, magazynu i sieci. Umożliwia tworzenie aplikacji, korzystając z dowolnego języka, narzędzia lub środowiska. Ponadto pozwala integrować publiczne aplikacje chmurowe z istniejącym środowiskiem IT.

Serwery wirtualne

Microsoft Azure dostarcza firmom możliwość szybkiego uruchomienia serwera wirtualnego przy pomocy prostego kreatora, dzięki, któremu użytkownik wybierze dla siebie optymalną opcję dla swoich zastosowań. Microsoft w ramach usługi umożliwia uruchomienie w sumie 23 różnych instancji maszyn wirtualnych, które podzielone są na kilka grup. „Podstawowa” to ekonomiczna grupa przeznaczona dla obciążeń związanych z projektowaniem i testowaniem aplikacji, a grupa „Standardowa” to opcja, która zalecana jest w przypadku wszystkich obciążeń produkcyjnych. Najbardziej wydajna, trzecia grupa wyposażona jest już w obsługę dysków SSD oraz procesory o 60% szybsze. Wszystkie grupy hostów wirtualnych różnią się od siebie konfiguracją procesorów wirtualnych oraz ilością pamięci RAM. Najmocniejsze instancje posiadają dodatkowo podłączone zasoby oparte na dyskach SSD.

Zobacz również:

  • „Greatness” – nowe pishing aaS

Microsoft Azure obsługuje przede wszystkim systemy z rodziny Microsoft Windows Server (2008 R2 i 2012), ale również systemy Linuks (Ubuntu, SUSE, CentOS). Dodatkowo wybierając obraz instancji można skorzystać z gotowych systemów wraz z uruchomionymi dodatkowymi aplikacjami i usługami, na przykład Sharepoint, czy bazy MS SQL Server lub OracleDB.

Klienci, którzy potrzebują przenieść zasoby z własnej chmury prywatnej mogą zaimportować obrazy systemów operacyjnych z platformy Hyper-v (dyski VHD), co może znacznie przyspieszyć migrację.

Wirtualne maszyny w usłudze Microsoft Azure mogą być wyposażone w procesory z pojedynczym rdzeniem lub w najbardziej wydajnej opcji mieć ich 16. Natomiast ilość pamięci RAM waha się od 0,75GB do 112 gigabajtów,a pojemności dysków od pojemności 20GB do 800GB (w konfiguracji z dyskami SSD).

Chmury publiczne – porównanie dostępnych rozwiązań

Panel Zarządzania Microsoft Azure

Ceny i sposób rozliczania

Dzięki opłatom rozliczanym za minuty użycia maszyn wirtualnych na platformie Azure opłaca się wykonywać krótkie zadania obliczeniowe, przeprowadzać szybkie prace projektowe i testowe oraz często uruchamiać i zatrzymywać maszyny wirtualne. Rozliczenia minutowe są stosowane w odniesieniu do systemów Windows i Linux, programów Oracle i SQL Server, a także usługi BizTalk.

Natomiast ceny podawane przez Microsoft uwzględniają godzinowe użycie instancji i mieszczą się w przedziale 0,018 Dol. za godzinę (13 Dol. miesięcznie) za najsłabszą maszynę wirtualną w grupie podstawowej, do 4,47 Dol. / h (3 326 Dol. na miesiąc) w przypadku najmocniejszej konfiguracji wspartej również siecią o przepustowości 40Gb/s.

Użytkownik korzystający z platformy Azure nie ponosi żadnych kosztów początkowych i płaci jedynie za wykorzystane zasoby. Natomiast rozliczenie minutowe pozwala na bardzo dokładne wykorzystanie przyznanej mocy i duże oszczędności w przypadku szybkich i krótkotrwałych projektów. Nie ma żadnych zobowiązań co do wykupionych subskrypcji. Z subskrybowanych zasobów można zrezygnować w każdej chwili płacąc jedynie za już wykorzystane zasoby.

Usługi dodatkowe

Dla klientów, którzy nie potrzebują uruchamiać wirtualnych serwerów, gdzie musieliby samodzielnie konfigurować usługi, Microsoft Azure oferuje gotowe do pracy serwisy z różnych obszarów funkcjonalnych, które z pewnością podnoszą możliwości operacyjne firm i są jednocześnie proste w uruchomieniu i obsłudze.

Witryny Sieci Web to usługa, która daje bardzo duże możliwości w zakresie opracowania, testowania oraz uruchamiania aplikacji webowych. Dzięki tej usłudze można tworzyć aplikacje przy użyciu ulubionego języka (m.in. .NET, Java, PHP), a przy tym sama obsługa serwisu, konserwacja oraz instalowanie poprawek są uproszczone do maksimum, dzięki czemu można poświęcić czas na pracę.

Microsoft Azure daje również możliwość uruchamiania silników baz danych oraz przestrzeni dyskowej wyłącznie jako usługi. Dzięki możliwości pracy na relacyjnych bazach danych jako usłudze, użytkownik nie musi martwić się o utrzymanie samej bazy lub czynności konserwacyjne. Baza Danych SQL dostarcza wysoko skalowalnej usługi przetwarzania danych, która jest w stanie obsłużyć tysiące baz. Dane w bazach pozostają bezpieczne dzięki możliwości replikacji między centrami danych w różnych regionach. Ceny usługi zależą głównie od wielkości bazy oraz współczynnika DTU (Database Throughput Units), który jest wyznacznikiem mocy obliczeniowej uzyskiwanej przez różne kombinacje procesora, pamięci oraz szybkości odczytu i zapisu danych. Najmniejsza i najmniej wydajna baza to wydatek 0,0067 Dol. /h z 7 dniowym punktem odzyskiwania. Najdroższa opcja to baza o rozmiarze 500GB i DTU równym 800 z możliwością odzyskiwania dowolnego punktu 35 dni wstecz. Jej koszt to 5 Dol. na godzinę.

Natomiast usługa Magazyn Azure oferuje dużą elastyczność na potrzeby przechowywania i pobierania dużych ilości danych. Operacje na plikach realizowane są na danych strukturalnych opartych na noSQL. Wszystkie opcje przechowywania danych posiadają zabezpieczenie w postaci kopii nadmiarowych (lokalnych lub geograficznie rozproszonych). Ich cena uzależniona jest od pojemności oraz poziomu zabezpieczenia. Cena przestrzeni do 1TB danych z lokalną kopią nadmiarową to 0,024 Dol. za GB na miesiąc.

Microsoft Azure analogicznie do konkurencji oferuje możliwość wykupienia i uruchamiania aplikacji w postaci Marketu, gdzie można wybrać zainstalować i uruchomić wybrany serwis z różnych obszarów biznesowych. Market oferuje również obrazy systemów z uruchomionymi usługami serwerowym do pracy na maszynach wirtualnych.

Zarówno instancje serwerów wirtualnych jak również usługi mogą zostać uruchomione w jednej z 17 światowych lokalizacji z zastrzeżeniem ze strony Microsoft, że nie wszystkie usługi są dostępne w każdym z regionów. W związku z tym przed uruchomieniem konkretnego produktu należy zapoznać się z jego dostępnością w danym Data Center.


TOP 200