Chmury publiczne – porównanie dostępnych rozwiązań

GOOGLE CLOUD PLATFORM

Google również jest liczącym się na rynku dostawcą infrastruktury w chmurze. Jego produkt o nazwie Google Cloud Platform to zbiór wielu niezależnych usług, które z pewnością mogą stanowić podstawę budowy wydajnej infrastruktury w chmurze.

W skład Google Cloud Platform wchodzą przede wszystkim Google Compute Engine, które jest rozwiązaniem konkurencyjnym do Amazon EC2, umożliwiającym uruchamianie własnych maszyn wirtualnych, Google Cloud Storage jako repozytorium wielkich zbiorów danych, a także Google Cloud SQL pozwalające korzystać z baz SQL w chmurze.

Zobacz również:

  • „Greatness” – nowe pishing aaS

Ciekawym rozwiązaniem jest Google App Engine, stanowiące uniwersalny gotowy system pozwalający twórcom aplikacji uruchomienie środowiska umożliwiającego skupienie się na pracy pozostawiając kwestię utrzymania platformy po stronie dostawcy.

Serwery wirtualne

W ramach Google Compute Engine można tworzyć wydajne wirtualne maszyny o elastycznych możliwościach skalowania, które bez problemu będa w stanie obsłużyć zarówno małe środowiska jak również infrastrukturę o dużym zapotrzebowaniu na moc obliczeniową.

Klient ma do wyboru 15 gotowych instancji w podziale na grupy o różnych proporcjach między wirtualnymi procesorami, a ilością pamięci w zależności od zakładanego obciążenia. W tym są również dwie instancje ze współdzielonym procesorem i pamięcią, do pracy przy małych obciążeniach, ale długoterminowo.

Oprócz gotowych instancji klient samodzielnie może określić konfigurację podzespołów bazowych według potrzeb tworzonego środowiska. Maszyny wirtualne mogą posiadać od jednego do 16 wirtualnych procesorów oraz do 104GB pamięci RAM. Najmniej wydajne z maszyn wirtualnych mają współdzielone zasoby CPU i 0,6 lub 1,7GB pamięci.

Jeśli chodzi o konfigurację dyskową, to można wybrać storage złożony z pojedynczego dysku SSD o pojemności 375GB lub macierz RAID złożoną z 4 sztuk dysków o takim samym rozmiarze każdy.

Tworząc infrastrukturę w ramach Google Compute Engine trzeba dodatkowo określić przewidywany transfer sieciowy, gdyż ruch sieciowy na zewnątrz lub pomiędzy różnymi lokalizacjami jest dodatkowo płatny.

Niestety na tą chwilę Google Compute Engine nie wspiera procesu migracji maszyn wirtualnych między środowiskami różnych dostawców wirtualizacji, a ponadto część oferowanych rozwiązań (np. Autoscaler czy Instance Templates) oferowanych jest w wersji Beta.

Ceny i sposób rozliczania

Rozliczanie za wykorzystane zasoby jest w trybie godzinowym, jednak podczas tworzenia instancji i korzystania z kalkulatora cen, wyświetlane kwoty obejmują cykl miesięczny. Ostateczne ceny mogą się zmienić jeśli użytkownik będzie intensywnie korzystał przez dłuższy czas z utworzonej instancji i rozliczy się miesięcznie, gdyż Google umożliwiło uzyskanie wysokich (nawet 60%) rabatów przy wykorzystaniu odpowiedniej liczby godzin pracy infrastruktury. Najtańsza instancja ze współdzielonym vCPU oraz darmowym systemem i 0,6GB pamięci RAM to wydatek niespełna 0,008 Dol. na godzinę (6,06 Dol. na miesiąc), a najmocniejsza z 16 VCPU i 104GB RAM to 0,82 Dol. / h (692,31 Dol. miesięcznie). Jako dodatkowy koszt należy również uwzględnić przestrzeń na dane opartą na dyskach SSD – 0,17 Dol. za Gigabajt oraz transfer danych, który darmowy jest jedynie wewnątrz lokalizacji.

Chmury publiczne – porównanie dostępnych rozwiązań

Porównanie parametrów usług chmury publicznej

Usługi dodatkowe

Jak wspomnieliśmy wcześniej platforma wirtualna Google to zestaw usług w skład których wchodzi też wirtualna przestrzeń dyskowa Google Cloud Storage, która służy do bezpiecznego, redundantnego przechowywania dużych ilości danych w różnych lokalizacjach. Wykupiona przestrzeń może służyć do niezależnego przechowywania danych, jak również jako repozytorium plików dla innych usług Google, które będą wykorzystywane przez klienta. Koszt przechowywania 1GB danych zaczyna się od 0,026 Dol. i zależy od poziomu bezpieczeństwa i dostępności danych. Dodatkową opłatę stanowi transfer, gdzie trzeba zapłacić 0,08Dol za każdy wysłany 1GB (ceny dotyczące Chin i Australii nieco różnią się od pozostałych światowych lokalizacji).

Natomiast Google Cloud SQL dostarcza w pełni funkcjonalną działającą w chmurze bazę opartą o silnik MySQL. Z uwagi na to, że działanie bazy oparte jest na działających instancjach wirtualnych serwerów koszt uzależniony jest głównie od użytej konfiguracji. Wśród 7 dostępnych poziomów wydajności bazy najtańsza opcja dostępna jest za 0,025 Dol., a najdroższa to 2,31 Dol. za godzinę.

Wartą uwagi usługą dedykowaną głównie programistom, którzy chcą w szybki sposób uruchomić sobie środowisko programistyczne jest Google App Engine, która pozwala wybrać i stworzyć przyjazny i wydajny system do pracy przy tworzeniu aplikacji.

Poziom niezawodności świadczonych przez Google usług zwiększają lokalizacje centrów danych, które sa podzielone na kilka obszarów. Aktuanie do obsługi infrastruktury w chmurze wykorzystywanych jest 8 niezależnych lokalizacji.


TOP 200