Chmury publiczne – porównanie dostępnych rozwiązań

Jakie funkcje oferują chmury AWS, Google, Azure, Oktawave, E24Cloud i ile trzeba za nie zapłacić.

Niewątpliwą zaletą usług chmurze publicznej jest ich dowolna skalowalność. Klient dostaje tyle, ile rzeczywiście potrzebuje i płaci jedynie za to, co wykorzystał. Natomiast w miarę potrzeb można elastycznie zmieniać wielkość i wydajność środowiska opartego na chmurze publicznej bez zbędnych operacji i dodatkowych kosztów zwykle związanych z zamawianiem nowego sprzętu fizycznego.

Aktualnie na całym świecie z każdym miesiącem przybywa firm oferujących usługi typu IaaS (Infrastructure as a Service), SaaS (Software as a Service) czy PaaS (Platform as a Service).

Zobacz również:

  • Biznes pokochał chmurowe ERP

Jak jednak wybrać najbardziej odpowiednią ofertę, jakimi kryteriami się kierować? Poniższe zestawienie pozwoli porównać ofertę chmury dla firm dostępną zarówno u zagranicznych jak i polskich dostawców. Badając te produkty braliśmy pod uwagę zarówno ilość jak i elastyczność rozwiązań, możliwości systemowe i aplikacyjne oraz oczywiście koszty korzystania z infrastruktury wirtualnej i metody rozliczenia.

AMAZON WEB SERVICES

Jednym z najbardziej znanych światowych dostawców infrastruktury w chmurze jest Amazon ze swoim produktem Amazon Web Services (AWS). AWS składa się z kilku, często powiązanych ze sobą elementów, które umożliwiają stworzenie klientom własnej, dowolnie skalowalnej infrastruktury w chmurze.

Serwery wirtualne

Amazon Elastic Compute Cloud (Amazon EC2), jest usługą IaaS (Infrastructure as a Service) dostarczającą niezwykle elastyczne przetwarzanie w chmurze oraz skalowalną moc obliczeniową. Korzystanie z Amazon EC2 redukuje czas potrzebny do jednoczesnego zainstalowania i uruchomienia wielu serwerów. Klient do wyboru ma 28 gotowych instancji serwerów wirtualnych pogrupowanych w taki sposób, aby dopasować wydajność do konkretnego przeznaczenia i obciążenia. Obejmują one różne kombinacje procesora, pamięci, rozmiaru dysków oraz przepustowości sieci.

Dostępne są podstawowe konfiguracje z przeznaczeniem na mało wymagające środowiska programistyczne czy repozytoria kodu lub niewielkie bazy danych. Takie konfiguracje zawierają od jednego do czterech wirtualnych procesorów oraz 1-4 GB pamięci RAM. Natomiast najbardziej wydajna grupa konfiguracyjna może składać się nawet 32 wirtualnych procesorów oraz 244 GB pamięci RAM. Do tego może być dołączony Direct Attached Storage wyposażony w macierze RAID składające się z dysków SSD o pojemności do 800GB. Taka konfiguracja jest już odpowiednio droższa i przeznaczona do środowisk wymagających bardzo dużej wydajności.

Chcąc uruchomić instancję z gotowym, prekonfigurowanym systemem korzysta się ze specjalnie przygotowanych obrazów zawierających między innymi systemy serwerowe Microsoft (Windows Server 2003,2008 i 2012) oraz RedHat linux i Suse Linux. Istnieje także możliwość przygotowania własnego obrazu opartego o oferowane z instancjami systemy, tak aby posiadały wybrane aplikacje i były skonfigurowane według założeń klienta.

Dla firm, które zdecydowały się przenieść własne systemy z lokalnych środowisk wirtualnych bardzo dobrą informacją jest to, że istnieje możliwość importu maszyn wirtualnych pracujących pod kontrolą VMWare, Citrix i Hyper-v, co z pewnością ułatwi migrację do chmury publicznej.

Chmury publiczne – porównanie dostępnych rozwiązań

Zarządzanie środowiskiem wirtualnym Amazon EC2

Ceny i sposób rozliczania

Koszt usług Amazon związany jest ściśle z wykorzystywanymi zasobami i przeliczany na godzinne wykorzystanie systemów oraz uzależniony od mocy obliczeniowej serwera, pamięci i wykorzystywanej przestrzeni dyskowej. Przykładowa cena jednej z najtańszych instancji M3.medium z systemem Linux to koszt około 0,01 Dol. za godzinę, a z systemem Windows 0,07 Dol. / h.

Jeśli chodzi o płatności za usługi, Amazon daje możliwość elastycznego wyboru sposobu rozliczenia za wykorzystane zasoby. Oprócz standardowego rozliczania konkretnych kwot na godzinę, klient może skorzystać z tzw. Spot Instances, czyli określić / zalicytować ile jest w stanie maksymalnie przeznaczyć na godzinową pracę swojej instancji. Aktualna cena zależy od popytu na moc obliczeniową i wykorzystania infrastruktury. Jeśli jest niższa niż deklaracja klienta, płaci on mniej niż założył. Natomiast jeśli przekroczy stawkę progową, instancja zostaje automatycznie wyłączona.

Usługi dodatkowe

Jak wspomnieliśmy wcześniej Amazon Web Services to kilka produktów składających się na usługi dostarczane w modelu Cloud. Dodatkiem jest zdalna przestrzeń dyskowa o wysokiej niezawodności i dostępności znana pod nazwą Amazon S3. Usługa może być rozszerzeniem do Amazon EC2, służyć jako backup dla zasobów lub działać zupełnie niezależnie. Użytkownik po rejestracji i zalogowaniu otrzymuje darmowe 5GB przestrzeni dyskowej. Cena pojemności w przeliczeniu za 1GB miesięcznie zaczyna się od 0,03 Dol. w najmniej redundantnej konfiguracji do 50GB. Dostępnych jest jeszcze 17 kombinacji pojemności oraz poziomów zabezpieczenia zapisywanych danych.

W ofercie Amazon znajdują się również usługi uruchomienia relacyjnych baz danych (Amazon RDS – Relational Database Service) opartych na najbardziej znanych silnikach (MySQL, Oracle MS SQL Server oraz PostgreSQL), możliwość stworzenia własnych sieci izolowanych w środowisku wirtualnym Amazon (Amazon VPC) oraz dostępność instalacji wybranego oprogramowania i systemu w ramach wygodnego i łatwego w obsłudze AWS Marketplace, gdzie za pomocą kilku prostych kroków można wykupić i uruchomić aplikacje.

Amazon wychodząc na przeciw niezdecydowanym klientom o małych wymaganiach udostępnił możliwość darmowej, rocznej sybksrypcji swoich usług, które oczywiście są ograniczone jeśli chodzi o zasoby. Dlatego też przeznaczone są raczej na mało wymagające środowiska. Te mikro instancje Amazona pozwalają na darmową pracę utworzonych instancji przez 750 godzin miesiecznie, wykorzystanie 5GB przestrzeni dyskowej w ramach Amazon S3 lub użycie maksymalnie 25 gigabajtowej bazy NoSQL .

Wartym uwagi jest fakt, że usługi dostarczane przez Amazon nie posiadają pojedynczej lokalizacji. Wykupując usługę zostanie ona uruchomiona w jednym z kilkunastu regionów w Ameryce, Europie lub Azji.


TOP 200