Centra danych - unifikacja platform

HP BladeSystem Matrix

Zintegrowana platforma obliczeniowa HP BladeSystem Matrix jest przeznaczona dla dużych centrów danych. Jej główną zaletą jest automatyzacja zadań i usług, która pozwala na dynamiczne alokowanie zasobów i szybkie dopasowywanie środowiska do bieżących, zmieniających się potrzeb. W skład HP BladeSystem Matrix wchodzą serwery, pamięci masowe, urządzenia sieciowe, oprogramowanie zarządzające i aplikacje.

Warstwa sprzętowa składa się z systemów pamięci masowych EVA4400 i serwerów kasetowych BladeSystem c7000, które komunikują się za pośrednictwem przełączników FC (sieć SAN) i przełączników Ethernet, wyposażonych w interfejsy Ethernet 10 Gb/s i FC 8 Gb/s.

Jeśli chodzi o oprogramowanie zintegrowane z HP BladeSystem Matrix, to można wymienić RPD (Rapid-Deployment Software), Microsoft Active Directory, narzędzia do wirtualizacji serwerów VMware, XenServer lub Microsoft Hyper-V oraz oprogramowanie HP Insight Orchestration, pozwalające na centralne zarządzanie systemem.

Jak koncepcja HP sprawdza się w praktyce, można dowiedzieć się z wyników pierwszych praktycznych testów tej platformy, opublikowanych w październikowym wydaniu "NetWorld".

Cisco UCS

Zapowiadana już od pewnego czasu przez Cisco, nowa architektura centrów danych Cisco Unified Computing System (UCS), to system integrujący sieci, serwery i pamięci masowe w jednolitym środowisku wirtualnym. Według Cisco, UCS ma stworzyć jednolitą infrastrukturę centrów danych, łączącą wszystkie ich elementy, które dotąd wymagały od użytkowników niezależnej integracji i zarządzania. W efekcie, będą oni mogli kupować i wdrażać kompletny, łatwo skalowalny system do przetwarzania i przechowywania danych, a nie martwić się o dopasowywanie i optymalizację wszystkich jego elementów.

Przedstawiciele Cisco podkreślają jednak, że choć firma wprowadziła do oferty serwery kasetowe i stelażowe dla UCS, to nie zamierza samodzielnie rozwijać wszystkich elementów dla centrum danych.

Centra danych - unifikacja platform

Cisco rozszerzyła swoją ofertę o serwery kasetowe i stelażowe, które są specjalnie dostosowane do współpracy z innymi elementami systemu UCS.

Dlatego też Cisco nawiązało współpracę m.in. z Microsoft, VMware oraz BMC. W jej ramach firma, jako element UCS będzie sprzedawać i świadczyć wsparcie techniczne dla Windows Server 2003, Windows Server 2008 z technologią wirtualizacyjną Hyper-V oraz Microsoft SQL Server 2008. Oprócz tego technologia wirtualizacyjna VMware będzie również oferowana jako element platformy UCS. Natomiast BMC ma uzupełnić to rozwiązanie narzędziami do zarządzania systemem i jego zasobami. Dodatkowo Cisco zawarło umowę z Accenture, dotyczącą współpracy w zakresie integracji systemów przy wykorzystaniu architektury UCS.

Oracle inwestuje w technologie sprzętowe

Oracle ostatecznie potwierdził, że zamierza zainwestować również w rozwijanie i sprzedaż technologii sprzętowych, co legło u podstaw decyzji o przejęciu Sun Microsystems. Jednocześnie przedstawiciele firmy zapowiadają, że można od niej oczekiwać kolejnych przejęć producentów specjalizujących się w rozwiązaniach sprzętowych. Ale Oracle nie będzie się koncentrował na sprzedaży samych serwerów lub pamięci masowych, a przede wszystkim zintegrowanych rozwiązań, takich jak Exadata Database Machine - system integrujący serwery, pamięci masowe, elementy sieciowe, oprogramowanie do wirtualizacji i zarządzania, a także aplikacje biznesowe znajdujące się w ofercie firmy.


TOP 200