Centra danych - unifikacja platform

Idea integracji infrastruktury centrów przetwarzania danych wydaje się pomysłem, który za kilka lat może stać się standardem i oczywistą koncepcją. Ale wszystko wskazuje na to, że na rynku pojawi się wiele różnych, niezgodnych rozwiązań i standaryzacja oraz unifikacja będzie dotyczyć tylko platform firmowych oferowanych przez określonych producentów.

Najprawdopodobniej za kilka lat jednym ze standardowych elementów oferty wielu producentów będą "centra przetwarzania danych", a nie tylko ich komponenty, takie jak: serwery, przełączniki, pamięci masowe, systemy operacyjne i wirtualizacyjne, oprogramowanie zarządzające i aplikacje lub systemy klimatyzacji i chłodzenia.

Opracowywanie zunifikowanych, zintegrowanych platform dla centrów danych to chyba jedna z najważniejszych koncepcji, którą zgodnie starają się wprowadzać w życie niemal wszyscy znani producenci, tacy jak Cisco, HP, IBM, Oracle, Fujitsu i Juniper. Choć ich koncepcje różnią się w wielu szczegółach, to wspólnym mianownikiem jest tendencja do zaoferowania jak najszerszych, prawie kompletnych pakietów, składających się na infrastrukturę sprzętową i programową centrum danych.

Na razie tego typu rozwiązania dopiero zaczynają się pojawiać na rynku i do ich popularyzacji droga jest daleka. Ale przynajmniej niektórzy producenci już wprowadzili do oferty tego typu pakiety lub zamierzają to zrobić w najbliższym czasie.

Centra danych - unifikacja platform

Jednym ze sprzętowych elementów koncepcji Fujitsu Dynamic Infrastructure są stelażowe serwery Primergy.

Żadna, nawet największa firma nie ma obecnie w ofercie wszystkich elementów składających się na kompletne centrum danych. Dlatego też realizacja tej koncepcji wymaga uzupełnienia - w zależności od polityki i możliwości finansowych - jest to realizowane w różny sposób, a przede wszystkim przez przejęcia firm mających odpowiednie technologie i nawiązywanie współpracy z innymi producentami.

Podstawową, zgodnie podkreślaną przez wszystkich zaletą takich pakietów jest możliwość uwolnienia użytkowników od konieczności żmudnej, kosztownej i często długotrwałej integracji systemu składającego się z elementów pochodzących od różnych producentów. W efekcie całkowity koszt wdrożenia centrum danych może być obniżony, a jego czas znacznie skrócony. Jak wiele zyskają użytkownicy, pokaże jednak praktyka.

Tego typu koncepcja ma też wady - przede wszystkim brak możliwości wyboru elementów najlepszych w swojej klasie, a także uzależnienie od jednego producenta. Nie ulega jednak wątpliwości, że planując budowę lub modernizację centrum przetwarzania danych, warto obecnie śledzić jak rozwijają się technologie, jakie są długofalowe plany producentów i jaki charakter mają porozumienia między firmami. Bo to na pewno ułatwi podejmowanie racjonalnych decyzji.

"Jesteśmy w okresie przejściowym. W przypadku inwestycji w budowę lub modernizację centrum danych ważne jest, by nie podejmować prostych decyzji o zakupie sprzętu lub oprogramowania od tego samego, sprawdzonego dostawcy. Obecnie warto poświęcić czas na ocenę różnych ofert, a także analizę długofalowej polityki producenta, jego porozumień z innymi firmami. Gdybym był szefem centrum danych, to obecnie unikałbym podejmowania jakichkolwiek pospiesznych decyzji" -mówi Zeus Kerravala, analityk z Yankee Group.

Warto zwrócić uwagę, że pierwsze idee integracji infrastruktury centrum danych pojawiły się już w latach 90. Dotyczyły one jednak tylko niektórych jej elementów: systemów zasilania, klimatyzacji i monitorowania parametrów środowiskowych. Przykładem może być APC InfraStruXure.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200