Centra danych - unifikacja platform

Różne koncepcje unifikacji

Wszystkie przejęcia, porozumienia, zapowiedzi nowych strategii i premiery nowych zintegrowanych rozwiązań dla centrów przetwarzania danych są dość podobne, a różnią się przede wszystkim w szczegółach.

Centra danych - unifikacja platform

HP BladeSystem Matrix to zintegrowane centrum danych z serwerami kasetowymi i pamięciami masowymi.

Cisco zaprezentowało w tym roku koncepcję UCS (Unified Computing System) - systemu dla centrum danych wykorzystującego elementy i oprogramowanie sieciowe producenta oraz specjalnie zaprojektowane przez firmę i już wprowadzone na rynek serwery kasetowe i stelażowe. Brakujące elementy systemu mają być uzupełnione przez niezależnych producentów, z którymi Cisco zawarło odpowiednie umowy - można tu wymienić VMware, BMC Software, EMC, Intel, Microsoft i Oracle. Przynajmniej na razie atutem rozwiązania Cisco mogą być urządzenia sieciowe, takie jak przełączniki Nexus 7000, oferujące zintegrowaną obsługę sieci Ethernet i Fibre Channel przy wykorzystaniu standardu FCoE.

Serwery, przełączniki, pamięci masowe, oprogramowanie wirtualizacyjne i narzędzia to wszystko, co HP od dawna ma w swojej ofercie. Dlatego też pod tym względem firma ta nie ustępuje Cisco. Jednocześnie ma pewną przewagę - oprogramowanie do zarządzania pamięciami masowymi. HP już wprowadziła do oferty BladeSystem Matrix - zintegrowany zestaw zawierający serwery, pamięci masowe, urządzenia sieciowe, oprogramowanie systemowe i narzędziowe.

IBM ma w ofercie serwery, pamięci masowe i oprogramowanie, ale w przypadku urządzeń sieciowych zawsze wykorzystywał produkty innych firm, takich jak Cisco. Oprócz tego "HP i Cisco są obecnie w stanie zaoferować lepiej zintegrowane, modułowe rozwiązania, a IBM musi jeszcze nad tym popracować" - zwraca uwagę George Weiss, analityk z Gartner Group. Dlatego też ostatnio IBM postanowił rozszerzyć swoją ofertę o przełączniki i routery - firma zawarła umowę z Brocade i na zasadach OEM będzie oferować urządzenia sieciowe Brocade Foundry pod własną marką.

Z kolei Juniper rozwija tzw. Stratus Project. Jest to idea wprowadzenia zintegrowanych systemów centrów danych przy współpracy z producentami serwerów, pamięci masowych i oprogramowania.

Oracle zdecydował się na przejęcie Sun Microsystems nie tylko ze względu na wartość technologii Java lub dla uzyskania kontroli nad rozwojem systemu Solaris, ale jak się obecnie wydaje przede wszystkim, by rozwinąć ofertę zintegrowanych centrów danych Exadata Database Machine. Warto zauważyć, że Oracle zdecydował się też na przejęcie Virtual Iron i jej technologii hypervisorów opartych na systemie Xen.

Natomiast Fujitsu Dynamic Infrastructure to koncepcja rozwijana przez Fujitsu już od 7 lat. Firma koncentruje się w niej na warstwie infrastrukturalnej, oferując w jej ramach sprzęt, systemy operacyjne, oprogramowanie wirtualizacyjne oraz podstawowe mechanizmy do zarządzania zasobami, automatyzacji, a aplikacje mają być wdrażane przez jej partnerów, zajmujących się integracją systemów.

Juniper "Unified Data Center Strategy"

Projekt Juniper Stratus zakłada opracowanie zunifikowanej architektury centrów danych, w której dostawcą elementów sieciowych, routerów, przełączników i wielowarstwowej technologii zabezpieczeń byłby Juniper, a serwery, pamięci masowe i oprogramowanie byłyby dostarczane przez inne współpracujące z tym producentem firmy, wśród których najczęściej jest wymieniany IBM.

Atutem Juniper jest, jak przekonują przedstawiciele producenta, brak potrzeby zapewnienia wstecznej zgodności ze starymi rozwiązaniami, co ogranicza innych producentów sprzętu i oprogramowania. Firma jest w stanie pozwolić sobie na przemyślenie i opracowanie architektury centrum danych od podstaw i zaprojektowanie systemu, który będzie prostszy, wydajniejszy, bardziej niezawodny, energooszczędny i ekonomiczny od tego, co są w stanie zaoferować inni producenci. Ale na praktyczne efekty projektu Stratus trzeba będzie zaczekać zapewne jeszcze kilka lat.


TOP 200